Valsts valodas centrs (VVC) neatbalsta Latvijas Televīzijas (LTV) ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā Eiropas Parlamenta (EP) priekšvēlēšanu debates krievu valodā.

Reklāma

Atsaucoties uz LTV rīcības plānu EP vēlēšanām, kurā 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzētas debates krievu valodā, VVC uzskata, ka šāda iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā.

VVC pauž uzskatu, ka jebkuras svešvalodas nemotivēta lietošana plašsaziņas līdzekļos notiek tikai un vienīgi uz latviešu valodas lietojuma sašaurinājuma rēķina. Šāds priekšlikums aplinkus cenšas piešķirt krievu valodas lietojumam un tās statusam Latvijā īpašu vietu un nozīmību, nonākot krasā pretrunā ar valsts valodas politikas pamatnostādnēm. Satversme un Valsts valodas likums skaidri noteic, ka krievu valoda Latvijas teritorijā ir svešvaloda.

Krievu valodas lietošana priekšvēlēšanu aģitācijā pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām ir nepārprotama divvalodības veicināšana un sabiedrības informatīvās telpas šķelšana, 

secina VVC.

Latvijas Televīzijas šā gada martā publicētajā rīcības plānā 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām paredzētas gan debates kanālos valsts valodā, gan arī "debates mazākumtautību multimediju platformā "rus.lsm.lv" un LTV7". Iecerēts, ka debatēs piedalās visu EP vēlēšanās startējošo partiju pārstāvji, katrā dienā pa četrām partijām. "Katru partiju/partiju apvienību pārstāv EP deputāta kandidāts, kurš ir saraksta 1., 2. vai 3. numurs. Izņēmums var būt situācija, ja ir kāds ļoti nopietns pamatojums (piem., slimība, komandējums). Tad partija/partiju apvienība uz šīm debatēm var sūtīt saraksta nākamo numuru, bet ar nosacījumu, ka tam piekrišanu devusi LTV Redkolēģija. [..] 

Debates notiek krievu un ES dalībvalstu oficiālajās valodās. "Rus.lsm.lv" nodrošinās tulkojumu. 

Par nepieciešamību izmantot tulku "rus.lsm.lv" kontaktpersona jābrīdina līdz 27.05.2024.," rakstīts rīcības plānā.

Partija Nacionālā apvienība tviterī iepriekš paudusi viedokli: "Nacionālā apvienība uzskata, ka sabiedriskajā medijā nav pieļaujamas priekšvēlēšanu debates krieviski. Aicināsim Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi tikties, lai to pārrunātu. Lai arī aģitācijas likums pēc likuma burta neattiecas uz debatēm, tas pēc būtības norāda uz likumdevēju gribu, ka priekšvēlēšanu komunikācija notiek latviski."

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.