Aizkraukles, Augšdaugavas, Ķekavas un Olaines novada pašvaldības pārkāpušas likumu, nepamatoti prasot dzīvesvietas deklarēšanas noteiktu termiņu tiem iedzīvotājiem, kam mājokļa palīdzība sniedzama pirmām kārtām neatkarīgi no deklarēšanās ilguma, informē Tiesībsarga birojs.
Kā piemēru cilvēkiem, kam mājokļa palīdzība sniedzama pirmām kārtām neatkarīgi no deklarēšanās ilguma, Tiesībsarga birojs min ar tiesas nolēmumu no īrētās dzīvojamās telpas izliktus maznodrošinātos, bez vecāku gādības palikušus bērnus, maznodrošinātus politiski represētos un citus. Tiesībsargs aicina pašvaldības nepilnības novērst līdz šī gada 1. aprīlim.
Kā norāda Tiesībsarga birojs, ir loģiski, ka cilvēkam, lai saņemtu pašvaldības palīdzību mājokļu jomā, ir jābūt attiecīgajā pašvaldībā deklarētam.
24 pašvaldības nenosaka nekādu deklarēšanās termiņu kā priekšnoteikumu, lai cilvēks (ģimene) vispārējā kārtā varētu pieteikties mājokļa palīdzības saņemšanai. Savukārt 19 pašvaldības ir noteikušas konkrētu deklarēšanās termiņu, kas cilvēkam jānodzīvo pašvaldībā, lai palīdzību varētu saņemt. Tiesībsarga birojs norāda, ka vairākas no tām noteikušas nesamērīgi ilgu deklarēšanās termiņu – pieci gadi un vairāk. Turklāt līdz ar reģistrēšanos "dzīvokļu rindā" lielākoties dzīvojamā telpa netiek piešķirta uzreiz, to var nākties gaidīt pat vairākus gadus. Arī šajā gadījumā tiesībsargs līdz 1. aprīlim aicina pašvaldības izvērtēt saistošajos noteikumos ietvertās prasības par deklarēšanās termiņa samērīgumu. Saprātīgs termiņš tiesībsarga ieskatā būtu no viena līdz trim gadiem.
Aptauja
Kā jūs visbiežāk taupāt naudu ikdienā?
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.