Vai iedzīvotājiem reģionos būs iespēja saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību tāpat kā iepriekš? Plašas debates Saeimā raisīja iecere taupīt un samazināt neatliekamās medicīniskās palīdzības darbinieku amata vietas. Par to, ka īpaši naktīs samazinātos “ātrās palīdzības” pieejamība Latgalē un pierobežā, bažas steidza paust mediķu arodbiedrības vadība un Saeimas deputāti. Ko pie varas esošie šajā jautājumā cer pagūt mainīt līdz nākamā gada budžeta pieņemšanai, skaidroja 360TV ziņu raidījums “Ziņneši”.
Plānotie taupības pasākumi un darba organizācijas izmaiņas "ātrajā palīdzībā" var ierobežot iedzīvotāju iespēju saņemt neatliekamo palīdzību, īpaši Latgalē un pierobežā - par to lielas bažas pauž gan mediķu arodbiedrība, gan deputāti.
"Bet plānotās izmaiņas brigāžu darba organizācijā skars tieši Latgali, kur [īpaši aktuāls] ir nacionālās drošības jautājums. Piedošanu, krīzes X stunda nebūs nekur citur, tā ies pāri robežai caur Baltkrievijas un Krievijas robežu uz Latviju. Lai viņiem ir šī dubultā samaksa un tas viens izsaukums diennaktī, bet, paldies Dievam, ka viņi tur ir," komentē Līga Kozlovska, Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētāja (ZZS).
Tāpat tiek norādīts uz problēmu, ka pie vairākiem izsaukumiem var nebūt iespējams Latgalē laikus saņemt ātro palīdzību naktī, jo nebūs brigāžu, kas brauc.
"Ir skaidrs, ka, ja ir mazāks brigāžu skaits, tad ir lielāks risks, ka šīs brigādes atbrauc ilgākā laikā, nekā tad, ja šis skaits ir lielāks. Un nevar teikt, ka sabiedrība to nejutīs. Jo zemteksts ir tāds - ja tomēr gadīsies kāda kļūme, tad vainīgi būs darbinieki, kuri nebūs kļuvuši pietiekami elastīgi, kuri nebūs bijuši pietiekami profesionāli. Tam mēs noteikti nevaram piekrist," norāda Valdis Keris, Mediķu arodbiedrības LVSADA priekšsēdētājs.
Tikmēr Veselības ministrijā un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā sola, ka "ātrās palīdzības" pieejamība iedzīvotājiem nemazināsies. "Ātrās palīdzības" vadība skaidro, ka brigāžu skaits Latgalē nākamgad samazināsies tikai par vienu, Daugavpilī desmit brigādes samazinot uz deviņām. Tas tiks darīts ar mērķi, lai neatliekamās palīdzības mediķu brigāžu skaitu Liepājā palielinātu no četrām līdz piecām. Cipule pozitīvi novērtē deputātu iesaistīšanos, lai NMPD nebūtu jāietaupa minētie 1,6 miljoni eiro.
"Lai kāds būtu šis budžets, - vai tas palielinās vai samazinās - mans uzdevums no tā nemainās. Dienests darīs visu, lai neatliekamās palīdzības dienesta sniegtie pakalpojumi, palīdzība neatliekamās situācijās noritētu ātri un kvalitatīvi. Patiešām, šis ir liels izšķiršanās jautājums politiķu vidū, kādā veidā viņi sabalansē budžeta vajadzības," stāsta Liene Cipule, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore.
Deputāti aicināja atbildīgajām amatpersonām sagatavot pārskatāmāku informāciju, kā plānotās izmaiņas ietekmēs Latgales iedzīvotājus. Parlamentārieši plāno vērsties pie Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča un Ministru prezidentes Evikas Siliņas, aicinot tomēr atrast finansējumu, lai Latgalē nesamazinātos brigāžu nakts dežūras. "Ātrās palīdzības" brigādes trūkst vairākos valsts reģionos - šo plašāko problēmu plānots risināt jau pēc nākamā gada budžeta pieņemšanas.
Plašāk skaties video: