Piektdien līdz pusdienlaikam premjera kandidāte Evika Siliņa gaida skaidru atbildi no "Apvienotā saraksta" ("AS") par dalību viņas veidotajā koalīcijā. Ja "AS" atbildēs noraidoši, tad darbu pie jaunās valdības deklarācijas un koalīcijas līguma pirmdien turpinās trīs partijas – "Jaunā Vienotība", Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un "Progresīvie". Partijas plāno vienoties arī par atbildības jomu sadali, kas nebija iespējams, kamēr nav zināms koalīcijas sastāvs.

Reklāma

"AS" politiķu izteikumi ceturtdien radīja iespaidu, ka politiskais spēks jau ir nolēmis neiet valdībā un kopā ar Nacionālo apvienību palikt opozīcijā, jo E. Siliņa nav gatava izpildīt "AS" nosacījumu – koalīcijā "Progresīvos" nomainīt ar Nacionālo apvienību (NA).


E. Siliņa pēc trīs partiju pārstāvju tikšanās ceturtdien atgādināja, ka Valsts prezidents viņai ir uzticējis valdības veidošanu. "Valdību veidoju es. Mēs izlemjam, kāds būs tās potenciālais modelis," teica E. Siliņa. To uzsvēra arī ZZS frakcijas vadītājs Viktors Valainis, kurš aicināja respektēt Valsts prezidenta aicināto premjera kandidāti, jo neviens cits šajā laikā nevar veidot citu valdību. E. Siliņa koalīcijā bija aicinājusi visus piecus politiskos spēkus, taču NA nevēlējās tajā iesaistīties, kamēr "Progresīvajiem" nebija tik kategoriska nostāja pret NA. "Progresīvo" viena no līderēm Antoņina Ņenaševa, lūgta komentēt "AS" prasību, atbildēja lakoniski: 

"Mēs šodien esam te. Nacionālās apvienības – nav. Mēs ejam uz priekšu. Taču mēs būtu daudz tālāk tikuši, ja nebūtu jāgaida "Apvienotā sarak­sta" lēmums." 

Trīs partiju valdībai Saeimā būtu 52 balsis, taču partijas "Gods kalpot Rīgai" priekšsēdētājs Oļegs Burovs (ievēlēts no "LPV") intervijā Latvijas Televīzijā ceturtdien pieļāva, ka varētu atbalstīt šo valdību, jo, iespējams, ar vienu no partijām, kas to veido, "GKR" startēs kopā Rīgas domes vēlēšanās.


"AS" nosacījumi zaļajiem zemniekiem

No "AS" atbilde par iesaistīšanos koalīcijā tika gaidīta jau otrdien, taču politiskā spēka līderi vilcinājās, bet trešdien pievakarē publiskoja savus nosacījumus. Saskaņā ar tiem valdībā nebūtu "Progresīvo", bet ZZS dalība tajā ir iespējama, ja tiek ievēroti vairāki noteikumi, kuru nepieciešamība bija pamatota ar valsts drošības interesēm. 

Lai novērstu valstij kaitīgu lēmumu pieņemšanas un starptautiskās reputācijas riskus, trīs tagadējās valdības partijas savā starpā sadalītu aizsardzības, ārlietu, iekšlietu, satiksmes, ekonomikas, tieslietu, finanšu un klimata un enerģētikas ministru amatus. 

Nevienu no šīm ministrijām nevarētu vadīt ZZS pārstāvji. Ārpus nosaukto ministriju saraksta palika Izglītības un zinātnes, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības, Zemkopības, Kultūras, Labklājības un Veselības ministrija. ZZS varētu izvēlēties kādu no šīm ministrijām. Jāatgādina, ka no tām divās – Izglītības un zinātnes, kā arī Veselības ministrijā – ir iecerētas nozīmīgas reformas.

Premjera kandidāte žurnālistus ceturtdien informēja, ka ZZS nemaz nav pieteikusies uz tieslietu, kā arī uz to ministriju vadību, kas saistītas ar valsts drošības interesēm. "Taču nekādi jauni memorandi te vairs ne­strādās. No savas puses esmu izdarījusi visu. Tagad "Apvienotajam sarakstam" ir jādod skaidra atbilde. Pirmdien iesim uz priekšu ar tiem partneriem, kas vēlas strādāt," teica E. Siliņa. Viņa uzskaitīja neatliekamos darbus, kuru izpilde cilvēkus interesējot daudz vairāk nekā strīdi par koalīcijas sastāvu. E. Siliņa arī atzina, ka "AS" veido vairākas partijas – Latvijas Reģionu apvienība, Latvijas Zaļā partija un Liepājas partija, kā arī Ulda Pīlēna dibinātā biedrība. ""Apvienotajā sarakstā" ir daudzi līderi. Es nezinu, vai tie līderi, kas ar mani runā, to nodod tālāk saviem deputātiem," atzina premjera kandidāte. Uz jautājumu, kāpēc "AS" sliecas palikt opozīcijā, kā liecina tā vadošo politiķu izteikumi, Liepājas partijas priekšsēdētājs Uldis Sesks "Latvijas Avīzei" atbildēja, ka konkrētāk šo jautājumu varētu komentēt piektdien, taču viņam neesot nekāda pamata domāt, ka "Apvienotais saraksts" neies valdībā.


Trīs partijas jūtas kā komanda


"AS" piedāvājumā bija iekļauti arī nosacījumi, kas saistīti ar sankcionētu personu ietekmes ierobežošanu, bet tie daļēji sasaucās ar priekšlikumiem, kurus "Jaunā Vienotība" pati bija sagatavojusi. "AS" aicināja pārtraukt un neveidot jebkāda veida politiska vai ekonomiska rakstura komunikāciju ar sankcionētām personām. 

"Ja ministrs savas kompetences ietvaros lēmumu pieņemšanā iesaista sankcionētu personu, tajā skaitā Aivaru Lembergu, tad šāda rīcība ir uzskatāma par koalīcijas līguma pārkāpumu,"

teikts "AS" piedāvātajā tekstā. NA priekšsēdis Raivis Dzintars LTV raidījumā "Kas notiek Latvijā?" trešdien teica: "Ne par gramu šāds formulējums nenovērš Lemberga ietekmi."


"Mēs jau varam vainot kā nacionālās drošības risku Lembergu, bet "AS" nevar atbildēt uz vienkāršu jautājumu, ko viņi ir paveikuši. Plašākā valdībā nebūtu iespējams turēt tādus ministrus, kuriem ir tik zema rīcībspēja," "Latvijas Avīzei" teica V. Valainis, runājot par situ­āciju, kāda pēc vētras un krusas izveidojās vairākās Zemgales pašvaldībās. Tur lauksaimnieki, kuriem iznīcināti lauki, tehnika un siltumnīcas, bezpalīdzībā lūdzot valsts palīdzību, bet Zemkopības ministrija, par kuru atbildīgs "AS", neesot neko darījusi. Lūgts komentēt "AS" priekšlikumu par citu koalīcijas modeli, V. Valainis atbildēja – varot jau pasmaidīt par to ministriju sadalījumu, jo tā esot tāda acu aizmālēšana. Galvenais esot izteikts vienā teikumā, lai koalīcijas kodolu veidotu "JV" kopā ar "AS" un NA, "lai viņi varētu turpināt tādā pašā garā bloķēt jebkuru lēmumu", uzskata V. Valainis. Viņaprāt, cīņai ir jābūt godīgai un tai jānotiek par labākajām idejām. Preses konferencē V. Valainis, A. Ņenaševa un E. Siliņa atzina, ka trīs partiju tikšanās, uz kuru bija aicināts arī "AS", kas neieradās, valdījis koleģiāls komandas gars, kad visi bijuši noskaņoti strādāt vienoti kopā. 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.