Vai tāda līmeņa kultūrtelpai, kāds ir greznais kinoteātris, vajadzētu būt vienīgi pilsētas pārvaldījumā?
Decembrī viens no skaistākajiem pasaules kinoteātriem – Rīgas "Splendid Palace" – svin simto gadskārtu. 1923. gadā uzņēmējs Vasīlijs Jemeļjanovs projektu pieteica arhitektam Frīdriham Kārlim Skujiņam un teju deviņu mēnešu laikā tika uzbūvēts greznais kinoteātris, kas darbību uzsāka ar amerikāņu režisora Toda Brauninga filmu "Zem diviem karogiem".
"Kultūrzīmes" noskaidroja, kas īsti ir šī kinoteātra pievilkšanas spēks un vai tik tiešām mūsdienās var finansiāli izdzīvot kinoteātris, kurā, tā vadītāju vārdiem runājot, "cerams, nekad netiks tirgots un ēsts popkorns"?
Mūsu valstī tik grezns un labi saglabāts kinoteātris, kura kultūrizglītības funkciju gadu gaitā var salīdzināt ar jebkuru valsts dotēto teātri, ir tikai viens, bet tas pilnībā pieder Rīgas pilsētai – SIA "Rīgas nami". Protams, ir īpašumi, kas pieder pašvaldībai, tāpat ir tie, kuros strādā valsts kultūras iestādes.
Tomēr jājautā, vai tāda līmeņa kultūrtelpai, kāds ir greznais kinoteātris, vajadzētu būt vienīgi pilsētas pārvaldījumā?
Liekas, ka jautājums par "Splendid Palace" turpmāko uzturēšanu būtu jārisina valsts kultūrpolitikas līmenī.
Kinoteātra simtgades svinībām tā veidotāji devuši īpašu moto "No pagātnes uz nākotni", tā iezīmējot "Splendid Palace" nemainīgo lomu kvalitatīva kino izrādīšanā jau gadsimta garumā, atceroties, ka kinoteātris darbojies praktiski nepārtraukti, arī Otrā pasaules kara laikā.
Būtiskus faktus par "Splendid Palace" vietu Latvijas kultūrtelpā varētu saukt daudz, piemēram, 1929. gadā kinoteātrī pirmoreiz Baltijā rādīta skaņu filma – Loida Beikona filma "Dziedošais nerrs", bet 1940. gada 22. janvārī par grandiozāko notikumu Latvijas kino dzīvē, iespējams, arī kinoteātra vēsturē, kļuva filmas "Zvejnieka dēls" pirmizrāde un tai sekojošā triumfālā izrādīšana vairāku mēnešu garumā. Mūsdienās kinoteātris ir daudzu festivālu mājvieta, tajā notiek lielākais kino gada notikums Latvijā un viens no nozīmīgākajiem kinofestivāliem Baltijā – Rīgas starptautiskais kinofestivāls ("RIGA IFF"), kinofestivāls "Baltijas pērle", starptautiskais dokumentālā kino festivāls "Artdocfest/Riga" un vēl daudzi citi.
Eiropas līmeņa kultūrvieta
Šobrīd vienīgais valsts aizsardzībā esošā kultūras pieminekļa apsaimniekotājs un uzturētājs ir SIA "Rīgas nami", kas ir Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrība ar galvenajiem darbības virzieniem – Rīgas vēsturisko īpašumu apsaimniekošana, pārvaldīšana un attīstīšana, kā arī kultūras pasākumu nodrošināšana pasākumu centros Melngalvju namā un kinoteātrī "Splendid Palace".
SIA "Rīgas nami" pārstāve, kinoteātra "Splendid Palace" vadītāja Ieva Sīpola tā pastāvēšanas simtgadē uzsver līdz šim padarīto.
Lai dažādotu programmu un paplašinātu kinoteātra atpazīstamību Eiropas mērogā, tā komandas pārstāvji piedalās gan Valsts kultūrkapitāla fonda konkursos, gan arī "Europas Cinemas" rīkotajās konferencēs,
tiek strādāts pie finansējuma piesaistes "Europa Cinemas" konkursā. Sākot no šī gada septembra, skatītāji tiek aicināti novērtēt un izbaudīt filmu skatīšanos ar jauno 4. sērijas RGB lāzera digitālo kinoprojektoru, kurš lielajā zālē tagad nodrošina izcilu attēla kvalitāti.