Ar ceļu satiksmes negadījumiem var saskarties jebkurš autovadītājs. Lai gan mēs visi ceram no tiem izvairīties, ir svarīgi zināt, kā rīkoties, ja negadījums tomēr noticis. Viens no būtiskākajiem soļiem šādā situācijā ir saskaņotā paziņojuma aizpildīšana.
Šajā rakstā izskaidrosim, kas ir saskaņotais paziņojums, kā tas darbojas un kādos gadījumos to izmantot.
Kas ir saskaņotais paziņojums?
Saskaņotais paziņojums ir dokuments, kas tiek izmantots, lai reģistrētu informāciju par ceļu satiksmes negadījumu un tā apstākļiem. Tas ir universāls veids, kā negadījumā iesaistītie vadītāji var vienoties par notikušā detaļām, nemeklējot policijas palīdzību.
Latvijā šis dokuments ir standartizēts. Paziņojums parasti ir pieejams papīra formātā vai arī elektroniskā formātā, izmantojot LTAB mobilo lietotni.
Kad var izmantot saskaņoto paziņojumu?
Saskaņotais paziņojums tiek izmantots tikai tad, ja ceļu satiksmes negadījumā izpildās vairāki nosacījumi:
1. Nav cietušu personu: Ja kāds no negadījumā iesaistītajiem ir guvis traumas, nekavējoties jāziņo policijai un jāizsauc neatliekamā palīdzība.
2. Nav iesaistīti vairāk kā divi transportlīdzekļi: Ja negadījumā ir iesaistīti trīs vai vairāk transportlīdzekļi, ir jāsauc ceļu policija.
3. Nav būtisku materiālu zaudējumu: Ja auto bojājumi ir minimāli un negadījums neietekmē trešo pušu īpašumus (piemēram, ielu infrastruktūru), autovadītāji var aizpildīt saskaņoto paziņojumu.
4. Vadītāji spēj vienoties par negadījuma apstākļiem: Abiem iesaistītajiem autovadītājiem jābūt vienisprātis par to, kas un kā noticis, kā arī par to, kurš ir vainīgs negadījumā.
5. Transportlīdzekļi ir apdrošināti: Abām automašīnām jābūt derīgām OCTA polisēm (bez derīgas OCTA polises ceļu satiksmē piedalīties ir aizliegts), lai apdrošināšana varētu segt zaudējumus.