Izšķirošajos mačos nesasniedzot savu līmeni būtiskajos aspektos, Parīzes olimpiskajās spēlēs "liekā ceturtā" izrādījās Latvijas 3x3 basketbola izlase.

Reklāma

Zelts ar traku tālmetienu pagarinājumā Nīderlandei, sudrabs Francijai, bronza Lietuvai.

Organizatoru zādzība!

Grupu turnīrā Kārlis Lasmanis, Nauris Miezis, Zigmārs Raimo un Francis Lācis izskatījās ļoti pārliecinoši, uzvarot visās septiņās spēlēs. Vairākās epizodēs arī paveicās, bet, kā saka, veicas stiprākajiem. Pēdējos divos mačos gan šis faktors nav jāpiesauc, jo Latvijas komanda nerādīja savu labāko basketbolu. Pusfinālā pret Franciju, kas grupā bija uzvarējusi tikai trijās spēlēs, zaudējums ar 14:21, bet bronzas duelī pret Lietuvu – 18:21. Kopā šajās spēlēs realizēti tikai trīs no 26 tālmetieniem. Metot tik daudz (abās spēlēs pa 13) un tik slikti, uzvarēt nevar. Uzbrukumā efektīvs bija tikai Lasmanis, gūstot attiecīgi 11 un 9 punktus, tiesa, arī viņam tālmetienos 2/10. Pats Kārlis atzina, ka pret lietuviešiem beigās "aizpeldēja" un neredzēja atlikušo spēles laiku, tāpēc pie divu punktu deficīta nemeta tālmetienu.

Abos pēdējos mačos zaudēts cīņā par atlēkušajām bumbām, īpaši Francijai (11-20). Grupu turnīrā Latvija spēlēja atraisīti, toties medaļu spēlēs iezagās saspringums, debitanti Zigmārs Raimo un Francis Lācis spēlēja ļoti piesardzīgi, līdz ar to uzbrukumā iniciatīvu faktiski uzņēmās tikai divi spēlētāji. Miezis pēc zaudējuma pusfinālā norādīja uz taktiskajām kļūdām. 

Latvijas izlase izteiktāk nekā citas aizsardzībā pēc aizsegiem maksimāli centās nemainīties, bet pretinieki šoreiz to izmantoja ļoti acīgi, īpaši lietuvieši.

Iespējams, bronzu mums nozaga organizatori, ieliekot Latvijai otro pusfināla spēli, kas nozīmēja stundu mazāk atpūtai pirms pēdējās spēles. Apzināta stratēģija ar iemeslu kaitēt tā nevar būt, ņemot vērā, ka mājinieki arī tika nostādīti sliktākā situācijā, taču neloģiski – bez šaubām, jo grupu turnīra uzvarētājiem jāiegūst priekšrocības, nevis tās jāzaudē!

Statistikas atbildes

Savas atbildes atklāj statistikas sadaļa – droši vien par psiholoģisko, fizisko un taktisko faktoru kombināciju Latvijas komandā pēdējā dienā. Latvijai turnīrā labākā precizitāte gan tālmetienos (34%, salīdzinājumam – čempionei Nīderlandei 24), gan viena punkta metienos (70), bet vissliktākā – soda metienos (58), kas no pusfinālistēm arī izpildīti vismazāk. Čempionāta labākā snaipera gods – jā, Francim Lācim, kurš iemeta 11 no 25 tālajiem jeb 44 procentus, beigās gan klusējot. Poli Filipu Matčaku neskaitīsim, jo viņš meta vien četrreiz, trāpot divas. 

Miezim ceturtā vieta preczitātē (37%) un pirmā izmestajos tālmetienos (54).

Kārlis Lasmanis, kurš nedēļu pirms olimpiskajām spēlēm veselības problēmu dēļ nepabeidza pārbaudes turnīru Spānijā, ar vidēji mačā gūtiem 7,4 punktiem Parīzē kļuva par otro rezultatīvāko spēlētāju, Naurim – 6,6.

Pirms trim gadiem Tokijā Miezis un Lasmanis kompānijā ar Agni Čavaru un Edgaru Krūmiņu kļuva par olimpiskajiem čempioniem. Vai Latvijas izlases 2024. gada modelis uzvarētu 2021. gada modeli? Ļoti iespējams, taču ir būtiska atšķirība – agrāk kvartets ikdienā spēlēja kopā "Rīgas" sastāvā, bet pēdējos divus gadus tā vairs nav, kopā daudz mazāk treniņu un faktiski ir tikai lielie turnīri. Atkal ieviest kādreizējo sistēmu vismaz tuvākajā laikā diez vai būs iespējams, Lasmanis un Miezis atkal dosies spēlēt uz Ķīnu, Raimo un Lācis ir konkurētspējīgi klasiskajā basketbolā. Turklāt jaunajā olimpiskajā ciklā, visticamākais, komandu atkal gaida izmaiņas. Miezim ir 33 gadi, viņš jau pirms Parīzes spēlēm vēlējās uzspēlēt lielajā basketbolā, bija jūtams sagurums no profesionālā sporta intervijās gan aprīlī, gan jūnijā, līdz ar to maz ticams, ka viņš vilks līdz 2028. gada Losandželosas olimpiskajām spēlēm. 

Pieredzējušās Lietuvas komandas piemērs rāda, ka viss ir iespējams, bet – Nauris jau visu šajā sportā ir sasniedzis, līdz ar to jautājums, vai spēs saglabāt motivāciju. 

Viņš jāpaslavē par stāju, komandas biedru uzmundrināšanu un pretinieku apsveikšanu pēc sāpīgajiem zaudējumiem – valsts karoga nesēja cienīgs uzvedības standarts, ko var rādīt kā piemēru pārējiem.

Ceturtā vieta pēc šādas turnīra pirmās daļas rada sāju garšu, taču dienas beigās olimpiskais pusfināls ir sasniegums. Jau kvalificēšanās Parīzei bija liela misija, ko izdevās izpildīt pirmajā no trim iespējamiem piegājieniem, taču ar pamatīgām pūlēm. Olimpiskajās spēlēs virs Latvijas ir tikai komandas, kas kvalificējās divos turnīros pēc mums – Nīderlande to paveica maija sākumā, bet Lietuva un Francija maija otrajā pusē. Konkurence pasaulē ir ļoti sīva, Latvija vienīgā no komandām, kam pirms turnīra prognozēs tika atvēlēta vieta trijniekā, iekļuva pusfinālā. Serbija izstājās ceturtdaļfinālā, bet ASV tajā nemaz netika, jo viens spēlētājs satraumējās. Veselības faktors 3x3 basketbolā ir milzīgs.

Latvijas sportistu starti Parīzē

Trešdiena, 7. augusts

• Līna Mūze-Sirmā un Anete Sietiņa – plkst. 11.00 kvalifikācija šķēpa mešanā

• Tīna Graudiņa/Anastasija Samoilova – plkst. 19.00 ceturtdaļfināls pludmales volejbolā pret Brazīlijas duetu Ana Patrisija/Duda (uzvaras gadījumā pusfināli ceturtdien no 18.00)

Ceturtdiena 8. augusts

• Ritvars Suharevs – plkst. 20.30 svarcelšana

• Pāvels Švecovs – no plkst. 12.00 modernā pieccīņa

Aptauja

Kā vērtējat Latvijas izredzes iegūt medaļas šajās Olimpiskajās spēlēs?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.