2025. gada 8. februārī tiks pabeigta Baltijas valstu izstāšanās no Padomju Savienības un tiks pārrauta pēdējā būtiskā nabassaite ar tās mantiniecēm – Krieviju un Baltkrieviju –, lai jau 9. februāra vakarā pilnībā kļūstot par Eiropas Savienības energosistēmas sastāvdaļu.
Proti, Baltijas valstis atslēgsies no piecu valstu kopīgā elektropārvades tīkla BRELL un sinhronizēs savu elektrotīklu darbību ar Eiropas Savienības elektropārvades tīklu.
BRELL – PSRS palieka
Līdz pat 2025. gada februārim trīs Baltijas valstis būs vienīgās, kas nav arī Eiropas Savienības vienotā elektrotīkla dalībnieces – neskatoties uz to, ka politiski un juridiski esam ES valsts, mūsu elektroenerģijas pārvades sistēma joprojām ir daļa no piecu valstu – Baltkrievijas, Krievijas, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas – kopīgās elektrosistēmas, kas tiek regulēta no Maskavas.
Par šī tīkla sastāvdaļu Baltijas valstis kļuva jau vairāk nekā pirms 80 gadiem – pēc okupācijas un aneksijas 1940. gadā. Arī atvienošanās process no šī tīkla būs aizņēmis ilgu laiku, jo pirmā apjausma, ka tas būs jādara, nāca jau 2004. gadā pēc pievienošanās Eiropas Savienībai. Taču skaidrība par to, kad tas varētu notikt, radās tikai 2018. gadā, kad visas trīs Baltijas kaimiņienes parakstīja līgumu ar Eiropas Komisiju, kas paredzēja, ka pievienošanās vienotajam ES elektrotīklam jāpaveic līdz 2025. gada beigām.
Ņemot vērā šo laiku, tika saplānoti nepieciešamie elektropārvades tīkla pilnveidošanas darbi, kas paredzēja jaunu starpvalstu savienojumu izbūvi, papildu augstsprieguma līniju būvi iekšzemē, lai uzlabotu tīkla jaudas pārvades spējas,
kā arī dažādu tīkla sprieguma un frekvences regulēšanas iekārtu uzstādīšanu, pēc kurām līdz šim nebija vajadzības, jo BRELL tīkls tika regulēts no Maskavas. Darbi šajā jomā sākās jau 2019. gadā un turpināsies līdz pat 2025. gada beigām. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā 2022. gada februārī un jau pirms tam notikušās enerģētiskās manipulācijas Eiropā, apzināti neuzpildot "Gazprom" piederošās gāzes krātuves Eiropā pirms apkures sezonas sākuma, kas bija viens no svarīgākajiem 2021./2022. gada ziemas gāzes panikas cēloņiem un izraisīja milzīgas cenu svārstības, radīja skaidru apjausmu, ka pēc iespējas ātrāk jāatbrīvojas no jebkādas atkarības un sasaistes ar Krievijas un Baltkrievijas enerģētikas sistēmu. Tādēļ sākās centieni pasteidzināt atslēgšanos no BRELL tīkla. Īpaši uz to uzstāja Lietuva, kurai sliktas attiecības ar Baltkrieviju izveidojās jau 2020. gadā, kad Baltkrievija nodeva ekspluatācijā Astravjecas atomelektrostaciju. Lietuva bija kategoriski pret šīs stacijas izvietošanu tikai 50 km attālumā no galvaspilsētas Viļņas un atteicās turpmāk pirkt elektrību no Baltkrievijas. Lietuva centās panākt līdzīgu attieksmi arī no Latvijas un Igaunijas, taču tas neizdevās – ekonomisku apsvērumu dēļ elektrība tika pirkta un šī sadarbība tika pārtraukta tikai pēc Krievijas uzbrukuma Ukrainai. Taču
visu šo laiku Baltijas valstis ir turpinājušas saņemt tīkla frekvences un sprieguma regulēšanas pakalpojumu no Krievijas.
Kā notiks atslēgšanās process
AS "Augstsprieguma tīkls" valdes loceklis Gatis Junghāns skaidro, kā notiks atslēgšanās process no BRELL tīkla: "Nākamgad 8. februāra agrā rītā AST darbinieki vienlaikus pārslēgs slēdžus uz augstsprieguma līnijām, kas savieno Latvijas elektrosistēmu ar Krieviju un Baltkrieviju." Šādu līniju ir 20, un vēlāk tās paredzēts arī fiziski demontēt, lai nebūtu jātērē līdzekļi to uzturēšanai darba kārtībā. Tā kā pieslēgšanās atpakaļ pie BRELL tīkla nav paredzēta, tad šīs līnijas vairs nebūs vajadzīgas.
Atslēgšanās procesam nevajadzētu radīt nekādas izmaiņas elektrotīklā, tas ir tehnisks process, jo Baltijas valstis nepērk elektrību no Krievijas un Baltkrievijas jau vairākus gadus. Jāpiebilst, ka testa režīmā šādas daļējas Baltijas valstu elektrosistēmas atslēgšanās no BRELL tīkla jau divas reizes notikušas un starpgadījumu nav bijis.
"8. un 9. februārī Baltijas valstu elektrosistēma funkcionēs salas režīmā – tā nebūs sinhronizēta ne ar vienu elektrotīklu,"
turpina Gatis Junghāns. "Tas nepieciešams, lai pārbaudītu elektrosistēmas stabilitāti un pārvades sistēmas operatoru spēju to regulēt. Visbeidzot, 9. februāra vakarā sistēmu pieslēgs Eiropas vienotajai elektrosistēmai." Šajā brīdī arī enerģētikas ziņā Baltijas valstis kļūs par ES sastāvdaļu.