Kremļa propagandai vajadzēja divas dienas, lai atrastu pozīciju incidentā ar Krievijas "Shahed" tipa dronu – būtībā spārnotu un programmējamu artilērijas šāviņu –, kas 7. septembrī nogāzās Rēzeknes novada Gaigalavas pagastā, pirms tam veicot Latvijas gaisa telpā ap simt kilometru.

Reklāma

Risinājums, kā notikumu traktēt, tika atrasts Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera Leonīda Kalniņa presei teiktajā, ka sākotnēji neidentificētais bezpilota lidaparāts Latvijas teritorijā ielidojis no Baltkrievijas.

Protams, ģenerālleitnants Kalniņš Latvijas masu informācijas līdzekļiem sacīja vēl daudz ko citu, taču Krievijas mediju telpas satura regulētāji liek uzsvaru uz šo frāzi un vēl to, ka tā nav bijusi apzināta militārā eskalācija pret Latviju. Ziņu veidotāji Krievijā, veidojot ļoti lakoniskus sižetus par notikumu, izmantojuši gandrīz tikai Latvijas krievvalodīgajos medijos pasmelto, to selektīvi apstrādājot un dažkārt pasniedzot ar savdabīgiem komentāriem. 

Oficiālā Maskava incidentu vismaz līdz šim nekādi nav komentējusi, izliekoties, ka ar to tai nav nekādas saistības. 

Šobrīd notikums tā arī tiek pasniegts, ka Latvijas amatpersonas gandrīz vai apvainojušas Krieviju un tās pilnvaroto lietvedi Rīgā Dmitriju Kasatkinu, jo, ja jau drons ielidojis no Baltkrievijas, tad kāda gan tur krieviem daļa. Tas lasāms, piemēram, vietnes "news.ru" virsrakstā "Pēc nepamatotas Krievijas apsūdzēšanas Latvija noskaidrojusi, no kurienes tajā nogāzies drons".

Latvijas Nacionālie bruņoties spēki šonedēļ publiskoja arī attēlus no vietas, kur Gaigalavas pagastā nokritušā Krievijas bezpilota lidaparāts tika deaktivizēts.

Nokritušā lidaparāta tips netiek nosaukts; ziņu tekstos vārdus "Krievijas drons" liek pēdiņās un praktizē arī frāzi "Latvija apgalvo", tā sējot šaubas, vai kas tāds vispār noticis. Tas, kas gana skaidrs baltiešiem un citiem Eiropā, – ka ir runa par Krievijas pret Ukrainas pilsētām raidītu lidrobotu, kurš, iespējams, tehniska defekta (bet varbūt arī ne) dēļ "apmaldījies" un pēc Baltkrievijas šķērsošanas nogāzies NATO valstī, Krievijas propagandas vidē netiek izskatīts. 

Var jautāt, kādēļ baltkrievi "apmaldījušos" dronu nenotrieca jau virs savas teritorijas, kā tas līdzīgā gadījumā kārtējās Ukrainas bombardēšanas laikā nesen notika. 

Taču tas jau būtu cits stāsts, kur atbildi var tikai minēt. Kā Kremļa, tā Aleksandra Lukašenko propagandas aparāti vispār ļoti negribīgi piemin tamlīdzīgus atgadījumus.

Krievijas vietņu komentāros gan dažviet zīmīgi minēts, ka Latvija piegādā bezpilota lidaparātus Ukrainai, bet portāls "Reportjor" spriedis tā: "Atzīmēsim, ka eksperti, kas izpētījuši Latvijas puses uzrādītos fotoattēlus, uzsver, ka tamlīdzīgas atlūzas tikpat labi varēja ar nodomu nogādāt uz Latvijas teritoriju no Ukrainas, lai apsūdzētu Krieviju valsts gaisa telpas pārkāpšanā." Kas tie par "ekspertiem", nav minēts, taču uz Baltiju orientēto Kremļa dezinformācijas meistaru sociālās saziņas platformas "Telegram" kanālos var uziet ne tādas vien informācijas miglu radošas versijas. Piemēram, ka drons īstenībā varbūt bijis ukraiņu, tikai Latvijā to jau neviens neatzīšot, vai ka tāda drona nemaz nav bijis un tas viss esot tikai Latvijas mēģinājums "atgādināt par sevi un izsist [no NATO] sev pretgaisa aizsardzības līdzekļus".

Ir sastopama arī neslēpta žults. "Latvija nodevusi Ukrainai vairāk nekā trīs tūkstošus dronu un ļoti lepojas ar savu proaktīvo pozīciju dronu koalīcijā.

Es tiešām nezinu, kā un kāpēc Krievijas drons caur Baltkrieviju ielidojis Latvijā. Tam nebūtu ko darīt ne Baltkrievijā, ne Latvijā. Bet tas būtu kā augstākais taisnīgums, ja kādu reizi tāds drons nejauši ieskrietu prezidentā [Edgarā] Rinkēvičā. Ja jau esi nolēmis piedalīties karā, tad saņem," savā "Telegram" raksta dezinformācijas vietnes "Rubaltic" vadītājs Aleksandrs Nosovičs – personāžs, kuram patīk savērpt fantastiskas teorijas.

Latvijas Nacionālie bruņoties spēki šonedēļ publiskoja arī attēlus no vietas, kur Gaigalavas pagastā nokritušā Krievijas bezpilota lidaparāts tika deaktivizēts.

Propagandisti sociālajos tīklos arī ļoti cenšas mazināt incidenta nozīmi – tas esot "uzpūsts", "garlaicīgs" un citviet Rietumos nevienu neinteresējot. Tas gan ir pretrunā ziņām, ka pēc lidrobotu incidentiem Polijā, Rumānijā un nu arī Latvijā gaidāma NATO diskusija "augstākajā līmenī" par pretgaisa aizsardzības stiprināšanu šajā alianses flangā.

Atmaskots

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".