Vietējo iedzīvotāju padomes ir iespēja, ko pašvaldība var izmantot, lai stiprinātu dialogu ar savas teritorijas iedzīvotājiem – īpaši tiem, kuri dzīvo tālāk no novada centra un no kuru pārstāvētā pagasta vai pilsētas domē nav neviena deputāta. Taču likums nenosaka pašvaldībām pienākumu padomes obligāti veidot – tā ir katras vietvaras brīva izvēle, vai un kā tās tiek izraudzītas un darbojas. Pērn apkopotie dati liecināja, ka šo iespēju izmantojušas 17 no 43 pašvaldībām (Rīgā ir apkaimju biedrības).

Reklāma

Jāatgādina, ka ar iniciatīvu par iedzīvotāju padomju nepieciešamību pašvaldīfbās 13. Saeimas laikā nāca klajā toreizējais Valsts prezidents Egils Levits, pēc kura domām, tādai padomei ir jābūt katrā pašvaldībā, lai lielajos novados arī tālāko teritoriju iedzīvotāji jūtas sadzirdēti un var iesaistīties pašvaldības lēmumu pieņemšanā.  Saeima mīkstināja E. Levita ieceri, likumā nosakot, ka tā ir katras pašvaldības brīva izvēle un padomei ir tikai konsultatīvs raksturs.

Aptauja

Kā vērtējat novadu un pilsētu iedzīvotāju padomes?

Piemēram, Alūksnes novads informē, ka atšķirībā no vairākām citām pašvaldībām Latvijā, Alūksnes novadā būs viena iedzīvotāju padome visam novadam. Padomi veidos 16 personas - pa vienai no katras novada teritoriālās vienības. Pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka vēsta, šis būšot unikāls iedzīvotāju padomes modelis.

Līdz 30. aprīlim Alūksnes novada iedzīvotāji aicināti pieteikt iedzīvotāju padomes locekļu kandidātus. Kandidāts var pieteikties pats vai, ar kandidāta brīvprātīgu piekrišanu, viņu var ieteikt citi iedzīvotāji. Būtiski, ka ir nepieciešami vismaz desmit attiecīgajā pagastā vai pilsētā deklarēto iedzīvotāju paraksti, lai kādu personu pieteiktu kā iedzīvotāju padomes locekļa kandidātu no konkrētā pagasta vai pilsētas, skaidro E. Aploka.

Pašvaldību likums nosaka, ka par padomes locekli var pieteikt un ievēlēt personu, kura sasniegusi 16 gadu vecumu un ir Latvijas pilsonis vai Eiropas Savienības pilsonis, kurš nav Latvijas pilsonis, bet ir reģistrēts Fizisko personu reģistrā. Par padomes locekli nevar būt domes deputāts, pašvaldības izpilddirektors un vietnieks.

"Iedzīvotājiem ir būtiska loma novada attīstībā, un iedzīvotāju padomes veidošana ir solis pretī ciešākai sadarbībai starp pašvaldību un novada cilvēkiem. Salīdzinot ar vairākiem citiem novadiem, kas 2021. gadā pēc pašvaldību reformas paplašinājās, Alūksnes novadu šī reforma neskāra. Ņemot vērā salīdzinoši mazo iedzīvotāju skaitu novada teritorijās, saskatām, ka šāds iedzīvotāju padomes modelis mūsu novadam ir piemērots. Aicinu iedzīvotājus būt aktīviem - pieteikties iedzīvotāju padomei pašiem vai ieteikt tos, kuriem uzticaties, un kuri spēj pārstāvēt kopienas intereses," rosina Alūksnes novada pašvaldības izpilddirektors Ingus Berkulis.

 

MAF 2024

Publikācija tapusi projektā "Mans pagasts, mana pilsēta", kurā "Latvijas Avīze" sadarbojas ar laikrakstiem "Staburags", "Dzirkstele", "Zemgales Ziņas", "Bauskas Dzīve", "Alūksnes un Malienas Ziņas" un "Ziemeļlatvija".

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".