Tuvojas Eiropas Parlamenta vēlēšanas – līdz tām atlicis pavisam maz laika. Par to, kas jāzina katram pilsonim, lai savas balss nodošana noritētu bez sarežģījumiem, vaicājām Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK). Konsultē CVK pārstāvis Andrejs Vaivars.
Vēlēšanu norises laiks un vieta
Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā norisināsies sestdien – 8. jūnijā. Taču tiks nodrošināta arī iepriekšēja balsošana tiem, kam kādu iemeslu dēļ šajā datumā nebūs iespējams izdarīt savu izvēli.
Pirms vēlēšanu dienas iecirkņos varēs nobalsot: pirmdien, 3. jūnijā, ceturtdien, 6. jūnijā un piektdien, 7. jūnijā.
Vēlētāji Latvijā varēs balsot jebkurā iecirknī gan vēlēšanu dienā, gan iepriekšējā balsošanā. Vēlēšanu dienā 8. jūnijā vēlēšanu iecirkņi strādās no pulksten 8 līdz 20.
Bet iepriekšējai balsošanai iecirkņi būs atvērti:
- pirmdien, 3. jūnijā, no pulksten 8 līdz 13,
- ceturtdien, 6. jūnijā, no pulksten 16 līdz 20,
- piektdien, 7. jūnijā, no pulksten 13 līdz 18.
Kopumā Latvijā strādās 945 vēlēšanu iecirkņi. Ar vēlēšanu iecirkņu sarakstu var iepazīties CVK mājaslapā: www.cvk.lv, sadaļā Noderīgi > Vēlēšanu iecirkņi EP2024.
CVK ir informējusi katru pašvaldību par tās teritorijā strādājošajiem vēlēšanu iecirkņiem.
Vēlēšanu norise
Tiesības piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem, kā arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kuri vēlēšanu dienā sasnieguši 18 gadu vecumu.
Lai piedalītos vēlēšanās, nepieciešama derīga pase vai personas apliecība. Ieejot vēlēšanu iecirknī, būs jāuzrāda vēlēšanu komisijas pārstāvim līdzi paņemtā Latvijas Republikas pilsoņa pase vai eID karte. Kad vēlēšanu komisijas darbinieks būs noskenējis pasi vai eID karti, viņš izsniegs vēlētājam Eiropas Parlamenta vēlēšanu zīmes un aploksni. Pēc vēlēšanu zīmju un aploksnes saņemšanas jādodas uz balsošanas kabīni, lai izvēlētos vienu vēlēšanu zīmi.
Vēlēšanu zīmē vēlētājs var:
- ar “+” atzīmēt kandidātus, kurus īpaši atbalsta;
- izsvītrot kandidātus, kurus neatbalsta;
- atstāt vēlēšanu zīmi negrozītu.
Izraudzītā vēlēšanu zīme jāieliek aploksnē, un aploksne jāaizlīmē. Aizlīmētā aploksne jāiemet balsošanas kastē.
Vēlēšanu zīmes nedrīkst būt bojātas. Respektīvi – vēlētājs drīkst ar “+” atzīmēt kandidātus, kurus īpaši atbalsta, izsvītrot kandidātus, kurus neatbalsta, vai arī atstāt vēlēšanu zīmi negrozītu. Jebkādas citas darbības ar vēlēšanu zīmi nav atļautas. Tukšas aploksnes iemešanai urnā nav jēgas, jo tā ir bezvērtīga balss, kas ir tāpat kā, ja cilvēks vispār nebūtu piedalījies vēlēšanās.
Balsošana mājās un palīdzība balsošanā
Balsošana mājās jāpiesaka iepriekš – tas jāizdara no 3. jūnija līdz 8. jūnija pulksten 12. Balsot mājās var cilvēki, kuriem veselības stāvoklis neļauj doties uz kādu no iecirkņiem.