ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) veidotajā sarakstā par alkohola patēriņu uz vienu iedzīvotāju galvgalī tikušas Kuka salas, kur ir mazāk nekā desmit tūkstoši iedzīvotāju, bet kas parasti ir tūristu pārpilnas.
"Latvija šajā topā ieņēma 2., 12. vai 22. vietu?" uz šādu jautājumu septembrī bija jāatbild LTV erudīcijas spēles "V.I.P." dalībniekiem. Pareizo atbildi uzzināsit šajā rakstā, bet mēs skaidrosim, kā tiek mērīts izdzertā alkohola daudzums un kā šos skaitļus tulkot.
"Lielākie dzērāji pasaulē", "Latvija topa augšgalā", "Latvija kļuvusi par alkohola patēriņa līderi pasaulē" – šādi virsraksti medijos parādās regulāri. Mūsu valsts iedzīvotāju līderību izdzertā kvantuma ziņā regulāri apstiprina dažādas starptautiskas organizācijas, piemēram, OECD, Pasaules Veselības organizācija (PVO) vai pieminētais CIP. Latvijas iedzīvotāju pārmērīgu alkohola lietošanu uzrāda arī daudzi citi pētījumi, ne tikai izdzerto litru daudzums uz iedzīvotāju, norāda Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC), kas uzrauga stāvokli šajā jomā mūsu valstī. Nacionālās alkoholisma ierobežošanas padomes sēdē šajā pavasarī pat secināts, ka dzeršana Latvijā sasniegusi epidēmijas apmērus.
Tomēr daļā sabiedrības šie skaitļi tiek uztverti ar zināmu devu neticības.
Iedzīvotāju diskusijas sociālajos medijos liecina par izplatītu pieņēmumu, ka Latvijas alkohola patēriņu uzskrūvē igauņi, somi un citi tūristi, kurus te piesaista labākas dzērienu cenas. Priekšstatu par ārzemnieku vainu dažkārt cenšas uzturēt arī alkohola nozares interešu lobētāji, īpaši brīžos, kad politiskajā dienaskārtībā ir jautājumi par alkohola izplatīšanas ierobežojumiem.
Jāsaka arī, ka alkohola tirdzniecības ierobežojumi Latvijas sabiedrībā nav visai populāri. Piemēram, 2016. gadā pieteiktā pilsoniskā iniciatīva par stingrākiem alkohola ierobežojumiem platformā "Mana balss" savāca vien 665 atbalstītājus. Arī tas ilustrē uzskatu, ka pagaidām ar dzeršanu pie mums nemaz tik traki nav vai ka tā īsti nav problēma.
Salinieku rekords
Pusceļā starp Havaju salām un Jaunzēlandi Klusā okeāna dienvidu daļas tūristu paradīzē – Kuka salās – pūš līdzīgi vēji. "Neglaimojošs rekords: Kuka salās ir pasaulē lielākie dzērāji," 2021. gada novembrī rakstīja vietējais izdevums "Cook Islands News", ziņojot par pasaulē visvairāk izdzertā alkohola daudzumu uz katru salinieku. Publikācija plaši komentēta sociālajos tīklos. Lielākā daļa vietējo iedzīvotāju PVO uzrādītos datus sauc vienkārši par "bullshit!" jeb muļķībām.
Sociālo tīklu diskusijās cilvēki norāda, ka Kuka salās ir tikai nepilni desmit tūkstoši pastāvīgo iedzīvotāju, tāpēc dzeršanas statistiku būtiski iespaidojot lielā tūristu plūsma un viņu uzdzīve. Vien retais savās pārdomās atzīst, ka pārmērīga dzeršana Klusā okeāna salās patiešām ir liela problēma.
Tomēr, pārskatot Kuka salu medijus, tajos ir izteikti daudz informācijas par braukšanu reibumā, dzērumā izraisītām traģiskām avārijām, atkārtoti sodītiem dzērājšoferiem, kā arī par vardarbīgiem noziegumiem, kas pastrādāti dzērumā. Un tikai neliela daļa no tā ir saistīta ar tūristiem. Oficiālajā statistikā minēts, ka salās puse visu avāriju ar automašīnām un motocikliem ir izraisītas dzērumā.