Portugāles parlamenta vēlēšanās svētdien lielāko balsu skaitu saņēma centriski labējie spēki, kuri ar nelielu balsu pārsvaru apsteidza pēdējos astoņus gadus pie varas esošos sociālistus.

Reklāma

Portugāles politiķus tagad gaida sarežģītas sarunas, lai parlamentā izdotos nodrošināt vairākumu likumu pieņemšanai.

Koštas laiks beidzies

Vēlēšanās centriski labējo partiju apvienība "Demokrātiskā alianse" saņēma 29,5% balsu, par sociālistiem balsoja 28,6%, bet par nacionāli konservatīvo partiju "Chega" ("Pietiek") – 18,1 % vēlētāju. Lai arī vēl tiek skaitītas ārzemēs nodotās balsis, jau tagad ir zināms, ka "Demokrātiskā alianse" parlamentā būs pārstāvēta ar vismaz 79 deputātiem, sociālisti ar 77 deputātiem, bet "Chega" – ar 48 deputātiem. Kopā parlamentā ir 230 vietas. Parlamentā būs pārstāvētas arī vairākas mazākas partijas, tostarp astoņi mandāti būs "Liberālajai iniciatīvai", kas uzskatāma par "Demokrātiskās alianses" sabiedroto. Līdz ar vēlēšanām Portugālē noslēdzies premjerministra Antoniu Koštas varas laiks, kas ilga pēdējos astoņus gadus. Pērnā gada novembrī Košta negaidīti paziņoja par atkāpšanos no amata, kā rezultātā tika izsludinātas pirmstermiņa vēlēšanas. 

Tādu lēmumu ilggadējais premjers pieņēma pēc tam, kad viņa valdību satricināja vērienīgs korupcijas skandāls, kura ietvaros pašam valdības vadītājam apsūdzības gan celtas netika.

Košta parlamenta vēlēšanās nolēma vēl vienu reizi uz premjera amatu nekandidēt.

Vairākuma parlamentā nav

Sociālistu vadībā šajās vēlēšanās stājās bijušais Koštas valdības infrastruktūras un mājokļu lietu ministrs Pedru Nunu Santošs. Savukārt opozīcijā esošo "Demokrātisko aliansi" pretī uzvarai veda Luīšs Montenēgru, kurš vada šajā apvienībā ietilpstošo sociāldemokrātu partiju, kas, neskatoties uz nosaukumu, ir centriski labēja partija. Sociālisti un sociāldemokrāti ir noteikuši toni Portugāles politikā aizvadītajos gadu desmitos. Pēc astoņiem sociālistu valdīšanas gadiem, domājams, nākamo valdību veidos centriski labējie. Santušs savu sakāvi vēlēšanās atzina jau tad, ka balsis vēl tika skaitītas, secinot, ka kreiso spēku koalīciju parlamentā nav iespējams izveidot. Viņš arī pavēstīja, ka neliks šķēršļus ceļā Montenēgru valdības izveidošanai, tomēr nenodrošinās tai balsis likumu pieņemšanai parlamentā. "Portugāļi ir runājuši, un viņi grib izmaiņas valdībā un politikā," pirmdienas rītā atbalstītājiem paziņoja Montenēgru. 

Pirms vēlēšanām "Demokrātiskā alianse" solīja stiprināt ekonomisko izaugsmi, samazināt nodokļus, uzlabot veselības aprūpi un reformēt izglītības sistēmu.

Izdevums "Politico" prognozē, ka pēc konsultācijām ar visu parlamentā iekļuvušo partiju līderiem Portugāles prezidents Marsēlu Rebēlu di Souza aicinās Montenēgru veidot valdību. Parlaments viņa kabinetu varētu apstiprināt nākamajā mēnesī. Turpmākās Montenēgru iespējas ir visai neskaidras. Nav zināms, vai centriski labējie spēki gribēs grozīt Koštas laikā pieņemto šā gada budžetu. Ja nē, tad Montenēgru būs laiks līdz oktobrim, kad parlamentā jāiesniedz nākamā gada budžets. Pagaidām nav zināms, kā viņam izdosies nodrošināt balsis budžeta pieņemšanai. "Demokrātiskās alianses" un sociālistu koalīcija ir maz ticama. Montenēgru ir vairākkārt atkārtojis, ka koalīcijas valdību ar "Chega" neveidos, uzskatot, ka šī partija ir pārāk radikāla. Šo solījumu viņš atkārtoja arī pēc vēlēšanu rezultātu izsludināšanas. Tomēr nav zināms, kā bez šīs partijas balsīm varēs nodrošināt vairākumu parlamentā.

Runā par jaunām vēlēšanām

Budžeta noraidīšana parlamentā droši vien izraisīs valdības krišanu un jaunu vēlēšanu izsludināšanu, kā tas jau notika 2021. gadā, kad galēji kreisās partijas atteicās atbalstīt Koštas sagatavoto budžetu. Parlamenta vēlēšanās 2022. gada sākumā vēlētāji pauda vēlmi pēc stabilitātes un nodrošināja sociālistiem vairākumu. Iespējams, Montenēgru varētu domāt par šī scenārija atkārtošanu, tagad vadot mazākuma valdību un aicinot vēlētājus dot viņam jaunu mandātu nākamajās vēlēšanās, pieļauj "Politico". "Chega" līderis Andrē Ventura tikmēr ir aicinājis Portugālē veidot visu labējo spēku veidotu valdību. Viņš arī norādīja, ka līdz ar "Chega" gūtajiem panākumiem "Portugālē ir beigusies divu partiju valdīšana". Domājams, ka daļa "Demokrātiskās alianses" biedru mēģinās pārliecināt Montenēgru panākt kaut kādu vienošanos ar "Chega", kas tika dibināta tikai pirms pieciem gadiem, bet iepriekšējās parlamenta vēlēšanās pirms diviem gadiem saņēma 7,2% balsu un 12 vietas parlamentā. 

"Chega" ir izdevies savā labā izmanot portugāļu neapmierinātību ar pēdējā laikā piedzīvotajiem korupcijas skandāliem, kā arī pieaugušajām mājokļu cenām un augsto īres maksu. 

Koštas vadībā Portugālē ekonomiskā situācija pēc piedzīvotās ekonomiskās krīzes ir uzlabojusies, tomēr mājokļu trūkums ir nopietna problēma, kas izraisīja arī protesta akcijas. "Chega" politiķi pirms vēlēšanām arī kritizēja imigrantus, vainojot tos noziedzības pieaugumā. Portugālei pašlaik ir viena no liberālākajām imigrācijas sistēmām Eiropā, un valstī pēdējo piecu gadu laikā ir divkāršojies ārzemēs dzimušo pastāvīgo iedzīvotāju skaits, sasniedzot vienu miljonu jeb desmito daļu no visiem Portugāles iedzīvotājiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.