21. augustā, konstitucionālā likuma "Par Latvijas Republikas valstisko statusu" pieņemšanas 32. gadadienā, Rīgas pilī tika pasniegta biedrības "4. maija deklarācijas klubs" iedibinātā Valstiskuma balva. Šogad to saņēma mecenāts, sabiedriskais darbinieks, Vītolu fonda dibinātājs Vilis Vītols.

"No visas sirds pateicos par man piešķirto lielo pagodinājumu. Šādos brīžos mēs nedrīkstam kļūt iedomīgi. Šie brīži ir pazemībai – lai atcerētos, ka apbalvojums nav tikai apbalvotā nopelns, bet gan daudzu draugu, kolēģu, atbalstītāju, domubiedru un arī ģimenes nopelns," saņemot balvu, pateicībā sacīja V. Vītols. "Divas vērtības mani ir pavadījušas kopš jaunības dienām, kad dzīvojām svešumā. Pāri visam tā bija apņemšanās atgriezties tēvzemē, tiklīdz tas būs iespējams. Otra – ja man dzīvē laimēsies, palīdzēt citiem, kuriem mazāk laimējies. Tā vienmēr bija rīkojušies mani vecāki savu iespēju robežās. Dievs man ir palīdzējis atgriezties un ļāvis kopā ar sievu Martu mūsu iespēju robežās citiem palīdzēt. 

Man ir stingra pārliecība, ka cilvēkam, kam vairāk dots, ir morāls pienākums palīdzēt citiem."

Kad Vītolu ģimene Otrā pasaules kara gados devās bēgļu gaitās, Vilim bija desmit gadi. Svešumā viņš pavadīja 55 gadus. Pieaugot ģimenes labklājībai, ziedot labdarībai Vilis Vītols sāka jau trimdā. Atgriežoties Latvijā, Vilis Vītols ar sievu Martu nodibināja Vītolu fondu, kas piešķir stipendijas vidusskolu absolventiem no trūcīgām ģimenēm, lai jaunieši var mācīties augstskolā. Fonda pamatkapitālā Vītoli ieguldīja pusotru miljonu eiro. Desmit gados ar fonda stipendijām izskoloti 4683 jaunieši. "Mums ir 2300 atbalstītāju, ziedotāju un bez viņiem nekas nebūtu," uzsvēra Vilis Vītols. Viņš kopā ar domubiedriem 2005. gadā arī nodibināja Kokneses fondu, lai īstenotu Likteņdārza projektu – ierīkotu piemiņas vietu tiem cilvēkiem, kuri gājuši bojā pagājušajā gadsimtā totalitāro režīmu dēļ.

Svinīgajā pasākumā vakar uzrunas teica Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, biedrības "4. maija deklarācijas klubs" prezidente Velta Čebotarenoka, Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete. "4. maija deklarācijas kluba" godinājuma balvu saņēma Viļa Vītola dzīvesbiedre Marta Vītola.

Valsts prezidents E. Rinkēvičs sacīja: 

"Valstiskuma balvas laureāts turību, no kuras nekautrējas, ieguvis bez burvestībām vai bez citu iegrūšanas nabadzībā. Viņš sācis no nekā.

Mācījies. Strādājis, lai varētu atbalstīt savu ģimeni. Pašaizliedzīga un mērķtiecīga darba rezultātā ir nopelnījis gana, lai varētu atbalstīt ne tikai savu ģimeni, bet arī citus Latvijas cilvēkus. Un tagad viņš grib redzēt, kā citi jauni cilvēki mācās, sasniedz savus mērķus un ceļ turīgu un laimīgu Latviju." E. Rinkēvičs akcentēja, ka Vilim Vītolam ir ļoti konkrēts, izmērāms mērķis: Latvija – valsts ar visaugstāko universitāti beigušo ļaužu īpatsvaru. "Tas ir arī veids, kā veicināt mūsu visu labklājību. Balvas laureāts aicina savus līdzcilvēkus: "Neesiet skaudīgi", jo citu cilvēku panākumi Latvijā taču palīdz celt mūsu valsti. Citu veiksmes ir arī mūsu veiksmes. Šķiet, viņš dara visu, lai jaunieši sasniegtu vairāk nekā viņš pats. Lai jauniešiem būtu vieglāk nekā viņam pašam. [..] Mēdz teikt, ka ir vajadzīgs ciems, lai izaudzinātu un palaistu pasaulē cilvēku. Valstiskuma balvas laureāts veido šos ciemus. Viņš pats ir šis ciems. Mīlošai, bet trūcīgai ģimenei noteikti ir smagi noskatīties, kā čaklam, mērķtiecīgam bērnam jāatsakās no sava sapņa par studijām tāpēc, ka trūkst naudas. Es ticu, ka vecākiem lūst sirds, kad jāizvēlas starp izglītību un ikdienas vajadzībām. Protams, te būtu daudz darāmā gan valstij, gan pašvaldībām, gan arī uzņēmumiem. [..] Balvas saņēmējs ar saviem domubiedriem ne tikai dod jaunietim labas nākotnes būvniecības pamatakmeņus, bet arī mazina sirdssāpes. Un tā ir laimīgāka Latvija. Ar savu darbību tieši vai netieši balvas laureāts aicina mūs mācīties. Un jāmācās ir ne tikai jauniem, spožiem studentiem, bet ikvienam no mums. Arī man. 

Ar visu savu darbību viņš tieši vai netieši aicina darīt tā, lai būtu labi gan pašam, gan ģimenei, gan visai Latvijai."

Valstiskuma balvu iedibinājusi biedrība "4. maija deklarācijas klubs". Par tās piešķiršanu lemj žūrija, kuras sastāvā ir Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājs, "4. maija deklarācijas kluba" pārstāvji, Latvijas Republikas Satversmes tiesas priekšsēdētājs un sabiedrībā zināmas personības. Valstiskuma balvas patrons ir Latvijas Valsts prezidents.

Valstiskuma balvas mērķis ir veicināt sabiedrībā cieņu un izpratni par Latvijas valstiskumu, tā stiprināšanas sabiedrisko un politisko nozīmību katra iedzīvotāja dzīvē. Ar Valstiskuma balvu tiek izteikta atzinība personai, kura devusi un dod izcilu ieguldījumu Latvijas valstiskuma stiprināšanā. Balvu piešķir vienam pretendentam vienu reizi gadā.

Valstiskuma balvu pirmo reizi pasniedza 2021. gada 21. augustā, Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas 30. gadadienā, teologam un sabiedriskajam darbiniekam Jurim Rubenim. Pērn balvu piešķīra mūžībā aizgājušajam latviešu dzejniekam, atdzejotājam un publicistam Knutam Skujeniekam.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.