Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) ilggadējā prezidente un ģimenes ārste Sarmīte Veide devusies pelnītā atpūtā un par lielākās ģimenes ārstu sabiedriskās organizācijas vadītāju ievēlēta ģimenes ārste Alise Nicmane-Aišpure (attēlā), kura pirms tam bija arī asociācijas valdes locekle.

Organizācijas galvenais uzdevums ir nepārtraukti pilnveidot ģimenes medicīnas sistēmu, aizstāvēt ģimenes ārstu tiesiskās, profesionālās un ekonomiskās intereses, rūpēties par kvalitatīvas veselības aprūpes nodrošināšanu iedzīvotājiem.

Jaunā asociācijas vadītāja Alise Nicmane-Aišpure uzskata, ka galvenais jautājums joprojām esot finansējums, kas cieši saistīts ar to, lai ģimenes ārsts var noīrēt praksi ar pietiekami plašām telpām, kur iespējams sniegt visus tos medicīniskos pakalpojumus, kurus ārsts un viņa komanda ir spējīga veikt. Bet tam visam ir nepieciešamas telpas un darbinieki.

Kovida pandēmijas laikā valdība piešķīra finansējumu trešajam darbiniekam ģimenes ārstu praksēs, taču no aizvadītā gada decembra finansēšanu pārtrauca. "Ņemot vērā, ka valstī ir milzīgs medicīnas māsu un ārstu palīgu trūkums, šie darbinieki tika ļoti lietderīgi izmantoti, lai apzvanītu pacientus un aicinātu viņus uz vakcināciju un vēža skrīningiem. Tas ir darbs, kuru var veikt cilvēki, kuri nav mediķi. Taču naudas tam vairs nav un līdz ar to arī darbinieku," sacīja LĢĀA vadītāja.

Alise Nicmane-Aišpure pastāstīja, ka līdz ar elektroenerģijas un siltuma sadārdzinājumu ārstu praksēm apkures sezonā daudz vairāk bijis jāmaksā par prakses uzturēšanu. 

Šos izdevumus neesot iespējams nosegt ilgtermiņā, tāpēc esot pieprasīta papildu nauda, lai varētu norēķināties par iepriekš neplānotajiem izdevumiem. Diemžēl saņemts atteikums. Bet nesen valdība atbalstījusi Veselības ministrijas priekšlikumu, ka papildu nauda ģimenes ārstu praksēm tiks piešķirta septembrī, oktobrī, novembrī un decembrī, bet ar nosacījumu, ja ārsts aicinās uz praksi tādus pacientus, kuri trīs gadus nav vērsušies pie ģimenes ārsta. Esot jāpanāk, lai praksi apmeklētu vismaz 10–20% no viņiem.

"Daļu no naudas, ko piešķirs pēdējiem gada mēnešiem, drīkstēs izmantot, lai uz dažiem mēnešiem piesaistītu trešo darbinieku šo pacientu apzvanīšanai. Bet problēma ir tā, ka ir kolēģi, kuri jau kovida laikā pieņēma un apmācīja trešo darbinieku. Kad nauda vairs netika piešķirta, šo cilvēku atbrīvoja no darba. Ļoti grūti būs pierunāt šos cilvēkus atgriezties, zinot, ka viņiem būs darbs tikai līdz nākamā gada sākumam," secina Alise Nicmane-Aišpure. Par šo jautājumu tiekot regulāri runāts ar Veselības ministriju, kur ģimenes ārstus šajā ziņā saprotot un atbalstot. Problēma esot tā, ka ģimenes ārsti netiekot sadzirdēti Finanšu ministrijā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.