"Latvijas Avīzē" sākam publicēt Marikas Bērtules un Baibas Gercānes romānu "Iesakņoties klintīs". Grēta un Alise – Tatta un Olis – ir māsas. Bērnība viņām bijusi gana traumējoša, māsas agri palikušas bez vecāku atbalsta. Abas arvien turējušās kopā – vismaz līdz brīdim, kad Grēta sāk vainot Alisi savas laulības izjukšanā un meklē aizmiršanos alkoholā.
Kad Alise ekonomiskās krīzes laikā zaudē labi atalgotu darbu, paliekot ar kredītu, diviem skolas vecuma bērniem un 300 latiem kabatā, īsti nav neviena, kam lūgt palīdzību. Jaunā sieviete izmisumā ķeras pie salmiņa – paziņas, kura atradusi darbu labklājīgajā Norvēģijā...
Grāmatai ir divas autores, kas gadās diezgan reti, turklāt romānu viņas rakstījušas, dzīvodamas katra savā valstī.
Ja jūs par sevi varētu pateikt tikai trīs lietas – kas tās būtu?
B. Gercāne: Sākšu ar smieklīgo – esmu beidzot nodzīvojusi līdz brīdim, kad uz dzīvi var un vajag skatīties caur rozā brillēm. Tagad to daru pavisam burtiski – nopirku jaunas brilles, un tām ir rozā rāmīši. Otra ir pavisam nopietni domāta, tas ir citāts no kāda ebreju gudrā teiktā, kas man šobrīd kļuvis par tādu kā kredo vai devīzi: "Mēs ikviens esam ierobežoti neierobežotā īpašnieki." Mums katram ir dota dzīve, lai šo noslēpumu un brīnumu izprastu. No otrā punkta izejot,
tas ir brīnums, kuram es ticu – ticu, ka dzīve ir piedzīvojums, un rakstot es dalos ar saviem atklājumiem, domām un jautājumiem par to.
M. Bērtule: Par sevi varu pateikt, ka mana dzīve vijusies līču ločiem gan izglītībā, gan darba pieredzē, pēc pirmās izglītības esmu pedagoģe. Mazliet pedagoģijā pastrādāju un sapratu, ka nevaru būt laba skolotāja. Esmu apguvusi arī uzņēmējdarbību, strādājusi visdažādākajās vietās un amatos, bet tagad jau daudzpadsmit gadus strādāju par psihologi. Svarīgākā atziņa, ko šādi esmu guvusi, laikam ir tā, ka ikviena lieta, ko esmu mācījusies un darījusi, katrs cilvēks, ko esmu satikusi, man palīdzējis nonākt tur, kur es esmu, kļūt par to, kas esmu, iegūt gan pozitīvās, gan negatīvās pieredzes. Tas laikam arī palīdz kaut ko uzlikt uz – mūsdienās vairs ne uz papīra, bet datora ekrānā.
B. Gercāne: Tāpat kā Marika, arī es esmu strādājusi visdažādākajās nozarēs, tur varētu sakombinēt ne vienu vien CV. Šobrīd mācos un ceru, ka janvārī kļūšu par sertificētu laifkouču.
Šī interese mazliet sasaucas ar to, ko jau teicu, – ka tu katrā cilvēkā vari ieraudzīt neierobežoto un palīdzēt viņam pašam to sevī atklāt.
Atšķirībā no Grētas un Alises jūs neesat māsas un, šķiet, neesat pat mācījušās vienā klasē. Tas nozīmē, ka satikāties un sadraudzējāties kādā dzīves līkumā. Bet kā izlēmāt kopīgi rakstīt romānu?
B. Gercāne: Satikāmies vienā no darbavietām pirms šausmīgi ilga laika.
M. Bērtule: Tie bija trakie deviņdesmitie, iespējams, 1995. gads, es sāku strādāt vienā uzņēmumā, un tu tur jau biji priekšā.
B. Gercāne: Jā, tu atnāci mazliet vēlāk, es principā strādāju jau no vidusskolas sola. Toreiz satiku Mariku, bet tad mēs bijām tikai kolēģes. Man vajadzēja pārcelties no Rīgas uz Valmieru, lai mēs sāktu draudzēties.
M. Bērtule: Mums laikam attālums palīdz draudzēties (smejas).
B. Gercāne: Tagad, kad esmu pavisam tālu prom, mēs pat sākam kopā rakstīt grāmatas. (Smejas.)
Kurai tad īsti šī doma ienāca prātā?
B. Gercāne: Tieši šodien mēģinājām atcerēties, kā tas viss sākās.
Pirms krietna laika es uzrakstīju savu pavisam pirmo mazo, mazo stāstiņu, un, to analizējot, sākām domāt no psiholoģiskā viedokļa, kas, kā un kāpēc mēdz dzīvē notikt un cik dažādi ir dažādu cilvēku skatījumi uz notikumiem.
Marika uzrakstīja tos pašus notikumus no cita skatpunkta, un tie bija divi pavisam citi stāsti. Secinājām, ka ļoti interesanti, bet ar to arī viss tobrīd beidzās. Tiesa, viens no tiem stāstiem šobrīd iekļuvis arī romānā. Tad, daudzus gadus vēlāk, ieraudzījām konkursa "Vakara romāns" pieteikumu, un, tā kā starplaikā biju uzrakstījusi vēl pāris stāstiņus, tad uzrunāju Mariku, ka bija forši kopā rakstīt un varbūt viņa grib izdomāt savu tēlu un turpināt manu uzrakstīto fragmentu, rakstīt paralēli, lai mēs nekāpjam viena otras dārziņā. Vēlāk šādi uzrakstītais kļuva par "Iesakņoties klintīs" pirmo nodaļu. Marika tālāk var komentēt, kā viņai gāja ar rakstīšanu.