2025. gadā darbu vajadzētu sākt Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja (LLMM) institucionālajai vienībai, kas ar Kultūras ministrijas (KM) lēmumu izveidota Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM). Faktiski tā ir jauna laikmetīgās mākslas pētniecības nodaļa, kas sagatavotu tieši Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja pētniecisko un saturisko daļu. Būtisks tās uzdevums būtu arī organizēt LLMM muzeja kolekcijas iepirkumu, kas šobrīd ir apstājies.
"Kultūrzīmes" noskaidroja, ar ko īsti nodarbosies šī jaunā LNMM nodaļa, vai LLMM turpmāk varētu veidoties uz LNMM vai tomēr kādas citas laikmetīgo mākslu pētošas institūcijas bāzes un – kas galu galā notiek ar sera Deivida Adžeja projektu, ko privātie investori, kas tajā ieguldījuši četrus miljonus eiro, vēlas dāvināt valstij.
Vai pietiks ar nodaļu?
"Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, izejot no savas misijas un uzdevumiem, nekad nav sevi distancējis no laikmetīgās mākslas, tomēr mūsu darbības lauks ir plašāks. Tad, kad ļoti intensīvi notika sarunas par Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja izveidi, sākot jau ar 2005. gadu, kad arī sāka veidot muzeja krājumu, tad bija sajūta, ka LNMM ir mazliet jādistancējas. Bet gadi ritēja, un ar muzeju saistītās peripetijas un ideju pārneses diemžēl pašlaik ir rezultējušās tikai izpētes stadijā. Mēs, protams, esam centušies valstiski atbildīgi arī nenorobežoties no laikmetīgās mākslas lauka. Tas ir mūsu redzeslokā gan no krājuma komplektēšanas, gan izstāžu darbības un pētniecības viedokļa," KM lēmumu LNMM veidot kā LLMM nodaļu komentē LNMM direktore Māra Lāce.
KM izveidotajā darba grupā LNMM vadītāja paudusi savu viedokli, ka, pēc viņas domām, labāk, ja LLMM tiktu dibināts kā atsevišķa juridiska institūcija. "Mēs palikām mazākumā, un tika pieņemts lēmums. Sāksim darboties."
Četri cilvēki jaunajā nodaļā – tas neliekas daudz. "Tas ir tikai sākums. Arī mums ir jāsaprot, kā tas darbosies," teic M. Lāce. Jauno struktūrvienību saukšot: "Latvijas Laikmetīgais mākslas muzejs. Nodaļa." Uz nodaļas vadītāja vietu vēl tikšot izsludināts konkurss. Tas notiks arī uz trijām štata vietām, uz kurām, protams, varēs pieteikties arī esošie LNMM darbinieki.
Kā jauno uzdevumu – LLMM pamatu veidošanu – savienot ar LNMM pamatfunkcijām, kurās jau tā ietilpst sešas lielas struktūrvienības? LNMM direktores vietniece krājuma darbā Iveta Derkusova teic: "Šobrīd tas ir vēl viens satura akcents, kas tiek piepildīts ar lielāku intensitāti, nekā līdz šim to esam darījuši." LNMM pēdējos gadu desmitos savā kolekcijā mērķtiecīgi ir komplektējis laikmetīgo mākslu. Pat proporcionāli mūsdienu mākslas iepirkumi pēdējos gados prevalē pār klasikas iepirkumiem. Pēdējais lielākais iepirkums notika 2020. gadā, kad Latvijas Nacionālais mākslas muzejs veica unikālu simts autoru 300 mākslas darbu iepirkumu, saņemot finansējumu 550 000 eiro apmērā no valsts budžeta, kas novirzīti Covid-19 pandēmijas seku ietekmes mazināšanai kultūras nozarē. Toreiz tika izveidota ekspertu komisija, kurā strādāja pieci LNMM krājuma komisijas pārstāvji un vēl pieci pieaicinātie eksperti. "Tā ir laikmetīgās mākslas kolekcija, bet ne kaut kas, kas būtu vienā istabā ieslēgts. Tā ir kolekcija, kas ir integrējusies mūsu kolekciju struktūrā. Tai izveidota īpaša vietne "www.makslasklekcija.lv", un šis iepirkums ir pilnīgi pieejams tiešsaistē latviešu un angļu valodā."
Runājot par nākotni, I. Derkusova teic: "LNMM var iegādāties mākslas darbus tikai savai kolekcijai. Īpašais deleģējums, izveidojot Laikmetīgā mākslas muzeja nodaļu, neatceļ to formātu, kādā LNMM tiek pieņemti lēmumi par kolekcijas komplektēšanu. Tas ir atlases jautājums, izpētes un strādāšanas veids, kā eksperti nonāk pie šiem priekšlikumiem. Bet – tas, ka krājuma komisija šo lēmumu pieņem, tas ir juridiskais aspekts, bet tālāk krājuma komisijā ir iespēja veidot ekspertu apakškomisiju vai ekspertu darbības grupu, kas sniedz priekšlikumus Laikmetīgā mākslas muzeja iepirkumam īpaši piešķirtā budžeta ietvaros. Tur tad būtu klātesošs Laikmetīgā mākslas muzeja darbinieku viedoklis."
Iveta Derkusova uzsver – nolikumā vēl daudz kas var mainīties.
Kādreiz, lai iepirktu darbus Laikmetīgās mākslas muzeja krājumā, obligāta bija ārzemju ekspertu iesaiste. M. Lāce teic, ka šoreiz tāda prasība netiks izvirzīta. "Bet es neizslēdzu kādas konsultācijas (ar ārzemju kolēģiem) vai viņu iesaisti ekspertu statusā."