No 9. janvāra Latvijas Televīzijā (LTV) ceturtdienu vakaros plkst. 21.40 LTV1 un "REplay.lv" astoņu nedēļu garumā būs skatāms jauns raidījums "Mākslas dialogs". Projektā piedalās 17 mākslas nozaru pārstāvji, kuri sadarbībā radīs astoņus mākslas darbus. Šie darbi veidos vienotu izstādi, ko skatītāji varēs aplūkot klātienē divu mēnešu garumā.
Raidījuma centrā būs dekoratore, vides stiliste un skaistu lietu pazinēja Baiba Prindule-Rence, kura katrā epizodē savedīs kopā divus māksliniekus no keramikas, stikla, pinumu, rotu, tērpu un citām mākslas nozarēm. Viens no tiem būs mākslinieks, kura darbos sakņojas latviešu tradicionālā daiļamatniecība un kultūras mantojums, savukārt otrs pārstāvēs moderno, mūsdienu redzējumu attiecīgajā jomā. Kopīgi trijatā viņi iepazīs cits cita pasauli: darbnīcas, tehnikas, radošo procesu un darbus. Radošas prāta vētras iznākumā mākslinieki nonāks pie kopīga projekta idejas – darba, kurā atspoguļojas abu redzējumu divas šķautnes, kas saplūdinātas vienotā veselumā. Epizodes noslēgumā skatītāji varēs iepazīties ar radītajiem darbiem. Izstāde būs apskatāma ne tikai televīzijas ekrānos, bet arī klātienē – mākslas un vides dizaina studijā "Svinam" VEF kvartālā.
Keramikas jomu raidījumā pārstāvēs Uģis Puzulis, keramikas amata meistars, kurš veido Vidzemei raksturīgas podniecības formas, apvienojot tās ar Latgales krāsu gammu, un Irita Tīlane-Pakalniņa, starpdisciplināra māksliniece, kura Alūksnē atvērusi keramikas dizaina studiju. Viņu kopdarbs būs iespaidīga izmēra divu stilu saplūšana vienotā darbā – burtiskā nozīmē.
Pīšanas mākslu atklās Pēteris Tutāns, kurš Smārdes pagasta Kalndaķos no kārklu klūgām rada visu iespējamo un pat neiedomājamo. Savukārt citādu skatījumu uz pīšanas mākslu piedāvās Ingrīda Vigovska, kura ar rokām veido ekskluzīvas, mūsdienīga stila cepures. Viņu kopdarbs būs sievietēm aktuāls aksesuārs, kurā harmoniski saplūdīs abu mākslinieku pīšanas tehnikas un redzējums.
Trešā epizode veltīta kam netveramākam – aromātam. Zāļu sieva un stāstniece Līga Reitere iepazīstinās ar vasaras pļavu ziediem, augiem un to aromātiem. Zāļu tējas, uzlējumi, skrubji, slotas, viedi vārdi un vēl daudz citu lietu ir enerģiskās Līgas arsenālā. Tai pretī stāsies unikālu personalizētu parfimēriju radītāja Anna Pipara. Kopīgi viņas izveidos aromātu, kas noķers vasaras vainaga smaržu, un tas atradīs savu vietu auduma instalācijā, kas papildināta ar tējas ceremoniju.
Stikla jomu Latvijā grūti iedomāties bez Līvānu stikla. Tur, stikla pūšanas darbnīcā, kurā atdzimušas vairāk nekā 100 gadus senas stikla pūšanas tradīcijas, darbojas Aleksandrs Logvins – viens no retajiem meistariem Latvijā, kurš šo prasmi vēl prot. Viņam pievienosies mūsdienīgā māksliniece Baiba Dzenīte, kura veido stikla traukus un interjera priekšmetus minimālisma stilā, iedvesmojoties no dabas norisēm. Viņi kopīgi ķersies pie jaunā kopdarba, kuru iedvesmojusi atziņa par sievietēm un stiklu.
Tekstilmāksla var būt ļoti dažāda, un to parādīs Latvijas Tekstilmākslas asociācijas vadītāja Andra Dīriņa ar saviem krāsainajiem un ekspresīvajiem darbiem. Tikpat radoša, taču pilnīgi citāda būs mūsdienīgā māksliniece Emma Sofia (Lauma Kokoreviča), kura rada darbus, kas apšauba sabiedrības, vides un cilvēku uzvedību, kā arī mūsu priekšstatus par skaisto un neglīto. Kopīgi viņas veidos vienu objektu divos eksemplāros.
Telpu dekorēšana nav nekas jauns, kā varētu šķist pirmajā mirklī. Izsenis latvieši savas mājas dekorējuši ar puzuriem – maģiskiem, ģeometriskiem priekšmetiem, kas stāsta savus stāstus. Puzuru darināšanu kā neviens cits pārzina puzuru meistare Ausma Spalviņa, kas ir arī Latvijā lielākā puzura autore (6,8 kg smaga un vairāk nekā 4 metrus augsta un plata). Mūsdienīgu skatījumu uz telpu dekorēšanu piedāvās Liāna Natenadze. Tas nebūs stāsts par vienkāršām ziedu kompozīcijām – tas būs kaut kas daudz, daudz lielāks un plašāks. Arī viņu kopīgais darbs būs iespaidīgs un neredzēts.
Tērpu radīšana būs skatīta no divām atšķirīgām pusēm. Aija Mālkalna un Anita Rauda-Žukovska no amatnieku darbnīcas un tautastērpu darinātavas, kas specializējas Zemgales rakstaino brunču aušanā un citu novadu latviešu tautastērpu darināšanā, pastāstīs un parādīs, kā top īsts latviešu tautastērps, kāds milzīgs darbs slēpjas aiz katra diedziņa un valdziņa. Savukārt modes dizainere Una Bērziņa ievedīs citā pasaulē – grafisko elementu, neparastu detaļu, izsmalcinātu audumu un monohromās krāsu paletes pasaulē.
Sezona noslēgsies ar raidījumu par rotām. Tautas daiļamata meistars Juris Pilmanis, kurš ar rotu darināšanu nodarbojas jau vairākus gadu desmitus, stāstīs un rādīs, kā top seno rotu kopijas. Savukārt jaunā un talantīgā Una Mikuda, kuras moto skan "radīts ar mīlestību, lai to nēsātu ar aizrautību" parādīs, kā vienkāršība un neparasts dizains apvienojas viņas rokām veidotajās rotās. Kopā abi mākslinieki izveidos vēl nebijušu ķermeņa rotu ar pārsteidzošu un līdz šim neredzētu dizainu.
Aptauja
Vai jūs uztrauc grāmatu veikalu slēgšana mazpilsētās?
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.