Sviesta pupiņas, pākšu pupiņas, sauc, kā gribi, bet tas nu reiz ir dārzenis ar bagātīgu ražu. Dzeltenas vai zaļas pākstis – abas labas. Izdevīgs ēdiens. Ja pēc lielāko māsu – cūku pupu – gatavošanas pāri paliek liela kaudze tukšo pākšu, sviesta pupiņu pusdienas ir racionālas – apēdas ar visām pākstīm, jo tieši tajās viss labums. Man padomā šoruden ar tām rīkoties tāpat kā ar sparģeļiem – mazliet apvārīt, ietīt bekona šķēlēs un pasautēt. Redzēs, kas sanāks…
Kā apēst un glabāt
Visgaršīgākās pākšu pupiņas ir ar brūninātu sviestu. Pākstīm nokniebj galus un pupiņas liek katlā vārīties uz 8–10 minūtēm. Tikmēr sabrūnina sviestu – izkausē pannā, pieber sāli, maltus piparus un maisa, līdz sviests dzeltenbrūns. Neatstāj uz pannas, kur tas var sadegt melns. Uzreiz pārlej nokāstajām pupiņām!
Ja rudenī apnīk pākšu pupiņas gatavot pusdienās, tās var iemarinēt, iesaldēt (pirms tam noblanšē un sagriež).
Visvienkāršākais veids esot tās iesālīt. Tam gan vajag vēl nenobriedušas pupiņu zaļās pākstis. Atdala garenisko šķiedru, lielākās pākstis sagriež.
Kārto traukā, pārlej ar sālsūdeni (500 g sāls uz 10 l ūdens) un tur zem sloga. Kad sagribas, paņem bļodiņu un liek klāt zupām, sautējumiem, salātiem.
Marinētas sviesta pupiņas
Sastāvdaļas
- 2 kg sviesta pupiņu (dzelteno vai zaļo)
- 1 kg sarkanās paprikas
- 1 kg sīpolu
- Marinādei (uz 2 l ūdens):
- 1 glāze cukura
- 1 glāze 9% etiķa
- 3 ēdamkarotes olīveļļas
- 2 ēdamkarotes sāls
Pagatavošana
Pupiņām nogriež galiņus, sagriež uz pusēm vai trīs daļās, liek katlā vārīt. Tām jābūt pacietām. Nokāš. Uzvāra marinādi.
Papriku sagriež strēmelēs, sīpolus ripiņās. Liek marinādē un uzvāra. Noņem no uguns un pēc 10 minūtēm atkal uzvāra.
Pupiņas liek burkās. Nav jāpieblīvē!
No šā daudzuma sanāks kādas 7 puslitra burciņas. Lej virsū karstu marinādi ar papriku un sīpoliem. Vēl karstas aizvāko, atdzesē, apgrieztas uz vāciņa, un glabā vēsā vietā.