Vēlos uzzināt par rudens aveņu šķirnēm, to stādīšanu un mēslošanu. Jautā Inta P. Konsultē Jelgavas novada aveņu audzēšanas saimniecības "Mūsu avenes" īpašniece Inta Romanova.

Reklāma

Rudens avenes priecē mūs ar gardām ogām līdz pat pirmajām salnām. Tās ir vieglāk audzējamas, atšķirībā no vasaras avenēm mazāk cieš no kaitēkļiem un slimībām.

Vietas izvēle un stādīšana

Avenēm patiks saulaina vieta un vidēja smilšmāla, trūdvielām bagāta, vāji skāba (pH 5,7–6,5) augsne. Mālainu augsni var ielabot ar kūdru, kompostu un satrūdējušiem kūtsmēsliem, lai padarītu to vieglāku. Smilšainas augsnes ielabo tāpat, lai palielinātu organiskās vielas saturu. 

Nav vēlams izvēlēties noēnotu vietu starp augļukokiem vai ja ir augsts gruntsūdens līmenis.

Labākais stādīšanas laiks ir oktobris vai arī agrs pavasaris pirms pumpuru plaukšanas. Aveņu audzētāja Inta Romanova avenes stāda rudenī, jo tad augi labāk iesakņojas. Pēc stādīšanas atstāj ap 50 cm garus stublājus, kurus vēlāk ziemā nogriež līdz zemei. Rudens avenes stāda tāpat kā vasaras avenes, ievērojot 50–60 cm attālumu starp augiem un 2–3 metru atstatumu starp rindām.

Avenes.

Mēslošana

Pirms stādīšanas pamatmēslojumā vēlams iestrādāt organisko mēslojumu 10–14 kg/m2. Vēlāk jau ražojošām avenēm ik gadu vai pēc gada būtu jādod organiskais mēslojums (4–6 kg/m2). Ja organiskais mēslojums nav dots, pavasarī, kad parādās pirmie asni, mēslo ar slāpekli saturošu minerālmēslojumu. Vieglākās augsnēs to iestrādā vairākās reizēs.

Avenes ir prasīgas pret kālija mēslojumu, bet jāizvēlas tādi, kas ir bez hlora. Koku pelni ir labs mēslošanas līdzeklis ar lielu kālija saturu, ko agri pavasarī savām avenēm lieto arī Inta Romanova. Mazdārziņos vislabāk izmantot kompleksos minerālmēslus, kas paredzēti tieši avenēm.

Kopšana

Rudens aveņu raža ienākas uz viengadīgajiem dzinumiem. 

Tas nozīmē, ka pēc noražošanas dzinumi jānogriež līdz zemei. 

Pavasarī avenāji atkal dod jaunos dzinumus, kurus vēlams paretināt, atstājot krūmā 8–10 spēcīgākos. Sabiezinātos stādījumos avenes vairāk slimo ar pelēko puvi.

Avenes ir mitrumprasīgas, īpaši laikā no ziedēšanas līdz ražas vākšanai, tāpēc sausās vasarās jānodrošina laistīšana.

Avenāji regulāri jāravē. Nezāļu ierobežošanai un mitruma apstākļu uzlabošanai augsnē noder 5–9 cm biezs mulčas slānis. Mulča jāpapildina katru gadu. Kā mulča der kūdra, komposts, sadalījušies kūtsmēsli, salmi, šķelda, zāģskaidas.

Audzējot rudens avenes ogu ieguvei, to kopšanas laikā retinātos dzinumus var vēl pilnvērtīgi izmantot lapu tējas iegūšanai.

Der zināt!

Jāuzmanās ar nopļautās zāles izmantošanu mulčēšanai, jo lietainās vasarās tas var veicināt pelēkas puves attīstību avenājos.

Lai ogas iegūtu agrāk un tās mazāk ciestu no rudens lietavām un sala, virs aveņu rindām var veidot plēves pārsegu vai audzēt tās siltumnīcām līdzīgos augstos plēves tuneļos.

Avenes.

Šķirnes

Agrākās rudens aveņu šķirnes ir jau zināmās ‘Polka’ un ‘Polana’. Saimniecībā Mūsu avenes pārsvarā audzē tikai šķirni ‘Polana’, kas izceļas ar augstu ražību, sarkanām, aromātiskām, garšīgām stingrām ogām, kas ir viegli transportējamas. Šī šķirne ir izturīga pret vīrusslimībām.

  • ‘Marcela’ – viena no agrākajām ir šķirne ar deserta kvalitātes ogām, bet mīnuss tai ir asie dzeloņi, kas apgrūtina ogu vākšanu.
  • ‘Babje Ļeto’ – raža sāk nogatavoties augusta otrajā pusē vai beigās. Ogas vidēji lielas – pirmās lielākas, bet vēlāk kļūst sīkākas.
  • ‘Polonez’ – deserta šķirne ar lielām koniskām, spilgti sarkanām, stingrām ogām. Tās ir ļoti garšīgas un aromātiskas.
  • ‘Enrosadira’ – ienākas aptuveni 10 dienas pēc ‘Polkas’. Ogas spilgti sarkanas, lielas, ar teicamu garšu.
  • Heban’ – ogas ar ārkārtīgi saldu garšu un fenomenālu krāsu. Viena no izturīgākajām šķirnēm pret slimībām, salizturīga. Sulu var izmantot kā dabīgu krāsvielu. Melno aveņu stādi satur piecas reizes vairāk antocianīnu nekā sarkanās avenes, kā arī pārspēj ar antociāniem bagātās kazenes.
  • ‘Jantar’ – ogas gaiši dzeltenas līdz tumši oranžas. Ienākas no augusta sākuma līdz salnām. Ļoti ražīga.
  • ‘Zolotoj Gigant’ – augstas kvalitātes dzeltenās avenes ar lielām ogām, augsta ražība. Paaugstināta izturība pret slimībām.
  • ‘Sugana’ – remontanta šķirne, kas vairākas reizes gadā dod bagātīgu ražu. Atšķiras ar to, ka rudenī dzinumi nav jānogriež, bet nākamā gada martā tikai nedaudz jāīsina galotnes un jāparetina stādījumi. Jūlijā raža ienākas uz vecajiem dzinumiem, bet uz jaunajiem dzinumiem – rudenī.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.