Clear 15.1 °C
P. 16.09
Asja, Asnate, Dāgs, Dārgs
SEKO MUMS
Reklāma
Mārtiņš Linde.
Mārtiņš Linde.
Foto: Indulis Burka / Latvijas Mediji

Šogad pavasaris Latvijā mazliet aizkavējies, tāpēc arī meža stādīšana sākusies vēlāk. Ja Kurzemē un Latvijas dienvidu daļā mežu varēja stādīt jau aprīļa vidū, Ziemeļvidzemē un Latgalē pie stādīšanas varēja ķerties vēlāk.

Reklāma

Taču, pirms dodas pēc stādiem, vērts saprast, kas, kur un kā jāstāda, lai izdotos izaudzēt kvalitatīvu mežu, kas tā īpašniekam dotu labāko iespējamo ekonomisko ieguvumu – mežs ir ne tikai dabas vērtība, bet arī viena no Latvijas ekonomikas pamatnozarēm.

Stādīt vai kopt?

Kalsnavas Meža pētīšanas stacijas Kalsnavas mežu novada informācijas centra vadītājs Mārtiņš Linde, kurš Vietalvas apkaimē apsaimnieko arī savas dzimtas privāto mežu, teic, ka par meža stādīšanu jāsāk domāt vismaz gadu pirms plānotās stādu iegādes.

Ir meža augšanas apstākļu tipi, kuros mežs jāstāda, izmantojot stādaudzētavās izaudzētus stādus. Taču ir arī auglīgu augšņu tipi, kuros ekonomiski izdevīgāk ļaut mežam atjaunoties dabiskā veidā, bet obligāti veicot kopšanu.

“Piemēram, silā, mētrājā un lānā augsnes ir smilšainas, barības vielām nabadzīgākas. Šādos meža tipos noteikti jāstāda priedes, turklāt tieši jāstāda, nevis jāpaļaujas uz dabīgo atjaunošanos. Pretējā gadījumā audzē ienāks lapukoki, kas labi neaugs, un nākotnē iegūsim mazvērtīgu audzi,” skaidro Mārtiņš Linde. 

“Damaksnī, vērī un gāršā augsnes ir auglīgākas un mitrākas, dabiskā atjaunošanās notiek daudz ātrāk. Tas, protams, neliedz iespēju mežu atjaunot, izmantojot stādus.”

Slapjos augšanas apstākļos ir gan grūtāk mežu izstrādāt, gan grūtāk ieaudzēt. Reti kad privātpersona izvēlas mākslīgi atjaunot slapjos meža tipus. Ļoti labs risinājums ir veidot pacilas un uz tām stādīt konkrētajam meža tipam atbilstīgāko koku sugu. Jāizvērtē, kas šajā vietā iepriekš veiksmīgi audzis. Šīs koku sugas tur jutīsies vislabāk, arī mežu atjaunojot, viņš piebilst.

Auglīgākajos meža tipos var paļauties uz dabisko meža atjaunošanos, taču arī šajā gadījumā mežam nepieciešama rūpīga un savlaicīga kopšana. 

Reklāma
Reklāma

Ļaujot mežam atjaunoties dabiski, tiek zaudēts gads vai divi – laiks, ko stādiņi pavada kokaudzētavā.

Tomēr viss nav tik viennozīmīgi. Sausos meža tipos, kur auguši skujkoki, apmežošana nākamajā pavasarī pēc ciršanas nemaz nav vēlama, jo jārēķinās ar smecernieka klātbūtni, kas apdraudēs stādījumus. Pēc gada šis risks jau kļūst mazāks. Protams, skujkoku stādiņi tik un tā jāmiglo pret smecernieku. Tāpat vēlāk jaunaudzes būs jāsargā no pārnadžiem. Priedi var nākties sargāt pat 10 gadus, līdz izveidojas kreves miza.

Auglīgākajos meža tipos pirmie sāks augt lapukoki, retāk skujkoki. Saimniekiem jāizsver, kam ļaut augšanu. Ja izstrādāta baltalkšņa audze, baltalksnis tur augs kā nezāle. Ir vērts padomāt, vai gribam iznīcināt to, kas tur labi jūtas.

Nekopta audze.

Baltalksnis sāks augt jau nākamajā gadā pēc nociršanas, un, kas svarīgi, tas augot neinteresē pārnadžus kā barība. Jā, baltalkšņu izcirtumā var stādīt egli, taču šāds izcirtums ātri aizzels, un egļu stādījums būs jākopj divas reizes gadā. Tās ir ļoti lielas izmaksas. Turklāt stirnas un brieži apdraudēs mazās eglītes. Arī baltalkšņa audze ir jāretina, lai iegūtu pēc iespējas lielāku krāju, pieaugtu koka dimensijas. Šo darbu gan cilvēki dara ļoti kūtri.

Izkopti baltalkšņi uz grāvja daļas apauguma.

“Ļoti labs risinājums ir baltalksni kopt un mērķtiecīgi audzēt, tādējādi aptuveni 30 gados iegūsim ne tikai malku, bet arī taras klučus. Pēdējā gadā malkas cenas uzkāpa debesīs. Bet vai tā būs arī pēc 30 gadiem, to mēs nezinām. Tāpēc audzējam mežu kvalitatīvu, lai nav tikai malka vien!” iedrošina Lindes kungs.

Protams, arī egļu mežiem jābūt, tie nodrošina nākotni būvniecības nozarei. Vienīgi egļu astoņzobu mizgrauzis ir liels izaicinājums egļu mežiem. Tādēļ, domājot par priekšdienām, stādām un kopjam egli nākotnes vārdā.

“Vajadzētu būt vērīgiem un brīdināt meža īpašumu kaimiņus par mizgraužu klātbūtni,” iesaka Mārtiņš Linde. “Izstrādājam likumā noteiktajā kārtībā svaigi invadētās mežaudzes. Faktiski egli vajadzētu izstrādāt tikai ziemā, bet, ņemot vērā mūsdienu vajadzības un situāciju meža nozarē, tas ir grūti izdarāms.”

Eglīte.

Ja sākotnēji sāks augt apse, to nosargāt no pārnadžu postījumiem būs gandrīz neiespējami. Tomēr pamazām, veicot kopšanu, apsi var nomainīt pret bērzu, kas sāk augt mazliet vēlāk.

Reklāma
Reklāma
Priedīte.

Stādi jāpasūta laikus

Mārtiņš Linde uzsver, ka stādmateriāls stādaudzētavās jāpasūta savlaikus, vislabāk gadu iepriekš. Ja apjomi nelieli, vērts veidot kopīgu pasūtījumu ar kaimiņiem. 

Jo apjoms lielāks, jo lielāka garantija, ka nebūs problēmu ar stādu saņemšanu. 

Meža atjaunošanas noteikumi nosaka – vienā hektārā jāizstāda 2000 priedīšu, pārējās sugas – 1500 stādiņu. Pēc jaunās likumdošanas, jāstāda mazāks stādu skaits, nekā bija noteikts līdz šim, līdz ar to stādiņi vairāk jāuzmana.

Ja nepieciešams, stādījumi jāpapildina. Stādus var meklēt audzētavās, kas palikuši pāri. Parasti tad jau ir maija beigas, un augsne pārāk sausa, lai stādītu kailsakņu stādus. Ja pavasarī iestājies ilgstošs sausuma periods (3–4 nedēļas), nav ieteicams turpināt stādīšanu.

Būtiska augsnes sagatavošana

Uz nelielu platību pasūtīt tehniku būs grūtāk un dārgāk. Arī šajā ziņā vērts sadarboties vairākiem nelieliem meža īpašniekiem.

Augsnes sagatavošana ar frēzi.

 

Sausākos meža tipos derēs augsnes frēze, kas izveido vagas, savukārt mitrākos vajadzēs ekskavatoru, lai augsni sagatavotu, izveidojot kupicas vai pacilas. Labāk augsni sagatavot iepriekšējā rudenī – pa ziemu augsne sablīvēsies, un stādiņš šādā augsnē ieaugsies daudz labāk.

Augsnes sagatavošana ne tikai veicina to, ka kociņš labāk ieaugsies. Sagatavotā augsnē būs daudz vieglāk stādiņus kopt, būs skaidri redzams, kur jābūt stādiņam. Mitrākās augsnēs stādiņš būs iestādīts uz pacilas vai kupicas. Sausākās augsnēs, veidojot vagas, stādiņš būs vagā vai tās malā – atkarībā no tā, cik mitra ir konkrētā vieta.

Risinājums – sagatavot augsni un ļaut mežam iesēties pašam – būs daudz vērtīgāk nekā nedarīt neko.

Bet stādīt augus nesagatavotā augsnē būs visgrūtāk, arī to kopšana būs apgrūtināta. Šādā gadījumā labs risinājums ir auglīgā meža tipā pēc mežistrādes ziemā agri pavasarī stādīt divgadīga bērza stādmateriālu – jau pirmajā gadā bērziņš izrausies virs cirsmas aizzēluma.

Uzziņa

AS  Latvijas valsts meži savā mājaslapā www.lvm.lv ir sagatavojusi meža stādīšanas, sēšanas un papildināšanas instrukciju, kas ir lielisks palīgs meža saimniekiem bez mežsaimniecības izglītības, taču ir vēlme kopt savu mežu.

Ņem vērā!

Kā nenobeigt stādus

  • Transportējot nedrīkst pieļaut stādu sakņu apžūšanu, stādu mehānisku bojāšanu un sakaršanu (ja gaisa temperatūra ir virs 12–15 ºC, stādus nedrīkst sablīvēt, kraujot maisu virs maisa).
  • Salapojuši stādi pārvietojami tikai slēgtā transportlīdzeklī.
  • Ja kailsakņi iesaiņoti maisos, tos var uzglabāt maisos ne ilgāk par nedēļu, ja gaisa temperatūra nepārsniedz 16 ºC. Maisi obligāti novietojami ēnā vertikāli vai guļus, bet nekādā gadījumā cits virs cita.
  • Pirms stādīšanas sasaldētajiem ietvarstādiem jābūt pilnībā atlaidinātiem. Atlaidināšanai jānotiek lēni – aptuveni nedēļu.
  • Ietvarstādu kastes nedrīkst atrasties uz paletes. Tās jānovieto tā, lai ar apakšu cieši piekļautos augsnei vai grīdas segumam. Pretējā gadījumā daļa stādu atkusīs un izžūs ātrāk. Atlaidinātie ietvarstādi jāizstāda 14 dienu laikā.
  • Ietvarstādi laistāmi vidēji ik pēc 5–6 dienām tā, lai, ar roku saspiežot stāda augsnes substrātu, no tā iztecētu 2–3 ūdens piles.
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DĀRZS DABA
Reklāma