Sākoties pavasarim, AS "Latvijas valsts meži" (LVM) uzsāk meža stādīšanu, atjaunojot un ieaudzējot mežu ar kvalitatīviem kokaudzētavās izaudzētiem stādiem. Šogad Latvijas valsts mežos tiks iestādīti 28 miljoni jauno kociņu. Sekmīgai meža atjaunošanai pirms stādīšanas ir nepieciešams sagatavot kvalitatīvi augsni. Lai sasniegtu rezultātu, LVM izsludina atklātu konkursu "Augsnes gatavošana, veidojot pacilas ar kausu, 2023.–2025. gadā".

Reklāma

Konkursa priekšmets ir augsnes gatavošana meža atjaunošanai un ieaudzēšanai 4 893 ha apjomā, veidojot pacilas ar kausu, un meža meliorācijas sistēmu ikdienas uzturēšanas darbi 2456 stundu apjomā. 

Darbus ir plānots izpildīt visos LVM reģionos visā Latvijas teritorijā. Konkursa priekšmets sadalīts 23 iepirkuma daļās. Pretendents var iesniegt piedāvājumu par vienu vai vairākām, vai visām iepirkuma daļām.

"Kvalitatīva augsnes sagatavošana pirms meža atjaunošanas ir būtiska, lai iestādītie kociņi ieaugtos pirmajos gados pēc stādīšanas un labi justos arī vēlāk, kad kokam veidosies augstuma un caurmēra pieaugumi. 

Jo kvalitatīvāk sagatavota augsne, jo labāk var izpildīt arī turpmāk plānotos darbus – stādīšanu, kopšanu un aizsardzību pret briežu dzimtas dzīvnieku bojājumiem.

Praksē lieto vairākus augsnes gatavošanas veidus, izvēloties piemērotāko atkarībā no mitruma, augsnes un reljefa apstākļiem. Augsnes gatavošanu ar pacilām visbiežāk izvēlas vietās, kur ir augsts gruntsūdens līmenis. Ar pacilu koka stādvieta tiek pacelta augstāk un tādējādi tiek regulēts mitruma režīms pārmitrās vietās," skaidro LVM mežkopības darbu eksperts Juris Katrevičs.

Meža meliorācijas sistēmu ikdienas uzturēšanas darbus veic ar ekskavatoru, attīrot meliorācijas grāvjus no lokāliem šķēršļiem un izveidojot virszemes ūdens noteces vagas un ievalkas, lai nodrošinātu ūdens plūsmu.

Vairāk informācijas www.lvm.lv