Ja bites slikti pārziemo, var mēģināt tām atrast speciālu vietu ziemošanai iekštelpās, tam pielāgojot neapdzīvotu nelielu ēku.

Reklāma

Latgales bitenieks Žans Buko sekmīgi ziemina bites telpās. Daļa bišu saimju ziemo ārā, dravā, daļu nes telpās. Ja ar tām bitēm, kas ziemo laukā, pavasarī mēdz būt dažādi netīkami pārsteigumi, tad telpās izziemo vismaz 95% saimju.

Bišu ziemināšanai saimnieks pielāgojis ķieģeļu ēkas bez logiem, kurās savulaik atradušies putnu inkubatori. Tās ir 3,5 m platas, 10 m garas un 2,3 m augstas būves. Katrā izvietoti 40 bišu stropi.

Bišu māja.

Ja stropu telpā pietiekami daudz, bites spēj uzturēt tādu temperatūru, ka ziemošanas novietnē var glabāt ābolus. 

Glabājot novietnē, galvenā priekšrocība ir nemainīgā gaisa temperatūra. 

No āra dravas telpā bitenieks saimes ienes oktobra beigās. Pat ja temperatūra uzkāps rekordsilta, saimes tas netraucēs, jo telpā nemainīgi ir ap 5 grādi.

Ja gaisa temperatūra ir nemainīga, neveidojas kondensāts, barības patēriņš ir vienmērīgs (arī mazāks). Turklāt koka stropi labi saglabājas un kalpo ilgāk nekā uz lauka esošie.

Bites ārā nes tikai tad, kad temperatūra ir ne zemāka par 8 grādiem un spīd saule. Pirms nešanas skreju aizver, pēc iznešanas tūliņ atver. Bites no sakustināšanas kļuvušas nemierīgas un gribēs skriet ārā. Ja ārā vēl auksts un tās netiks izlidot, tās var sākt izkārnīties un notraipīt kāres.

Bites ultravioletā spektra gaismu neredz, un bitenieks var netraucēti rosīties ap stropiem.

Ziemošanas telpa ir aprīkota ar ultravioleto staru lampu (kādu agrāk lietoja fotogrāfiju attīstīšanai). Bites šā spektra gaismu neredz, un bitenieks var netraucēti rosīties ap stropiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.