Mums ir bezšķirnes lauku vistas, kas ļoti bieži perē pat ziemā. Cāļus pērkam, tāpēc perētājas ir neizdevīgas. Vai taisnība, ka šķirnes vistas neperē? Jautā Guna Alūksnes novadā.

Ne visām mājas vistām piemīt mātes instinkts. Lielākā daļa mūsdienu un dažas senās šķirnes nerūpējas par saviem mazuļiem, tās pat nevar cāļus izperēt.

Visas šķirnes nosacīti var iedalīt trīs kategorijās.

  • Šķirnes, kurām ir labi attīstīts perēšanas instinkts. Putni labprāt pilda savu uzdevumu un nepamet ligzdu ilgstoši.
  • Šķirnes, kurām ir mātes instinkts, bet tas ir samērā vājš. Vistas ar entuziasmu pilda savu uzdevumu, taču, kad apnīk perēt, putni aizmirst par savu pienākumu un aizbēg no ligzdas.
  • Šķirnes, kurām nav mātes jeb perēšanas instinkta. Tādas īpašības piemīt rūpnieciskajā putnkopībā izmantotiem krosiem, hibrīdiem un dažām šķirnēm.

Komerciālās hibrīdās dējējvistu šķirnes, kas dēj daudz olu, nav labākā izvēle perēšanai. 

Jāatceras: jo ražīgāki un izkoptāki putni, jo mazāk izteikts perēšanas instinkts. 

Rūpnieciskajā putnkopībā izmanto produktīvus dējējvistu šķirņu krosus (Lohmann Brown, Hy-Line), kam perēšanas instinkts ir izskausts selekcijas ceļā. Uz izdētajām olām nelabprāt sēž pērļu vistiņas un smago krosu pīles.

Lieliskas perētājas ir gaļas vistu šķirnes (Bramas, Kohinhinas), ja vien putniem ir vidējs svars. Smagi un agresīvi putni var samīdīt olas, vēl pirms cāļi izšķīlušies. Vislabākās perētājas ir vietējās bezšķirnes vistas, jo tās nav zaudējušas izteikto mātes instinktu un arī dzīvmasa ļauj putniem sēdēt uz olām. Labi perē gaļas–olu vistu šķirnes Saseksas, Kučinskaja Jubiļeinaja, Velsumeras, kā arī tītari.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.