Lai gan daudzas valstis ieviesušas sankcijas pret Krieviju pēc Kremļa barbariskā iebrukuma Ukrainā, kas turpinās jau divus gadus, starptautiskās futbola organizācijas UEFA un FIFA nav apturējušas spēlētāju apriti starp Krievijas un pasaules futbola klubiem, turpinot ierasto biznesu.
Krievijas spiediens
Ar FIFA līdzdalību ārzemju futbolistu kontrakti Krievijas klubos palika juridiski apstiprināti arī pēc Kremļa agresijas sākuma. Par spīti sankcijām, kas vērstas pret Krievijas firmu "Gazprom", tās pārstāvis joprojām darbojas UEFA administratīvajā valdē. Aleksandrs Djukovs, Krievijas naftas un gāzes firmas "Gazprom Neft" valdes priekšsēdis, joprojām ir Šveicē izvietotās Eiropas Futbola savienību apvienības (UEFA) izpildkomitejas loceklis. No tehniskā viedokļa tas varētu būt likumīgi – pret viņu nav vērstas ES sankcijas –, bet viņš ir Apvienotās Karalistes, Austrālijas un Jaunzēlandes sankciju sarakstā. Djukovs ir arī Krievijas Futbola savienības galva. Krievijas amatpersonas palikšana UEFA izpildkomitejā ir pretrunā ar UEFA mēģinājumiem izslēgt Krieviju no starptautiskajām līgām un futbola turnīriem pēc Maskavas iebrukuma Ukrainā. UEFA ir svītrojusi "Gazprom" no Čempionu līgas sponsoru saraksta, taču pēc tam ir mainījusi lēmumu un atļāvusi Krievijas U-17 komandām piedalīties starptautiskās sacensībās. Šāda attieksme izraisīja sabiedrības protestus Zviedrijā, kuras nacionālo sporta apvienību prezidentam nācās atkāpties, jo viņš bija atbalstījis šo UEFA lēmumu.
UEFA neizlēmīgā rīcība izraisījusi šķelšanos organizācijā, Dānijas, Anglijas un Īrijas nacionālajām futbola savienībām paziņojot par nepiedalīšanos spēlēs ar Krievijas komandām.
Anglija bija saniknota, kad UEFA septembrī atļāva Serbijas komandai "Red Star" spēlēt Čempionu līgas mačā Belgradā ar "Gazprom" logo uz futbolistu krekliem.
Analītiķi norāda, ka Krievijas spiediens un centieni pamudināt savus satelītus veidot alternatīvas struktūras olimpiskajām spēlēm un citām starptautiskajām sporta organizācijām, tajā skaitā UEFA un FIFA, rada eksistenciālus draudus pasaules sporta kopienas vienotībai.
Astoņi darījumi janvārī
Starptautiskās sankcijas nav kavējušas Maskavas "Spartaka", daudzkārtēja valsts čempiona un viena no valsts bagātākajiem klubiem, pārstāvjus apceļot pasauli un iepirkt talantīgus futbolistus. Kluba pārstāvis nesen bija ieradies Teksasā, kur piedāvāja 13 miljonus dolāru par Hesusu Fereiru, kluba "FC Dallas" uzbrucēju, kurš dzimis Kolumbijā, bet vēlāk ieguvis ASV pilsonību. Kopš 2022. gada neviens ASV klubs nebija veicis spēlētāju pāreju uz Krieviju, bet šoreiz Dalasas klubs piekrita.
Netika pat ņemts vērā fakts, ka "Spartaks" pieder Krievijas naftas firmai "Lukoil", kas ir ASV sankciju sarakstā.
ASV Nacionālā futbola līga (MLS) bloķēja šo darījumu: finanšu darījuma risks ar Krieviju bija pārāk augsts. Nīderlandē "Spartakam" veicās labāk: 15 miljonu eiro piedāvājums par Enshedes kluba "FC Twente" uzbrucēju Manfredu Ugaldi tika pieņemts, futbolistam lielākas algas gaidās un viņa aģentam izdarot spiedienu uz kluba vadību. "Labi uzbrucēji maksā naudu," atzinis kluba "Twente" tehniskais direktors Arnolds Brugings. Pirms pusgada viņš bija nopircis uzbrucēju Ugaldi no kluba "Manchester City" par četriem miljoniem eiro.
Astoņi Eiropas futbola klubi no Bulgārijas, Francijas, Ungārijas, Nīderlandes, Austrijas, Slovēnijas un Slovākijas ir veikuši darījumus ar Krievijas klubiem 2024. gada janvārī. Francijas klubs "RC Strasbourg" pārdeva spēlētāju Maskavas "Lokomotīvei", bet Bratislavas "Slovan" – Groznijas klubam "Akhmad", kura goda prezidents ir Čečenijas vietvaldis un Krievijas prezidenta Vladimira Putina sabiedrotais Ramzans Kadirovs.
Iepriekšējā sezona bija veiksmīga 24 gadus vecajam brazīliešu futbolistamKamilo de Oliveiram, kurš palīdzēja Beļģijas klubam "RWD Molenbeek" tikt augstākā līgā. Oliveiram ir kontrakts ar Francijas klubu Lionas "Olympique", bet tika iznomāts beļģiem. Tagad viņš grib pāriet uz jau pieminēto "Akhmad".