Antisemītisma gadījumu skaits Apvienotajā Karalistē kopš pagājušā gada 7. oktobra terorakta Izraēlā līdz gada beigām, salīdzinot ar tādu pašu periodu iepriekšējā gadā, palielinājies par 589%, vēsta "Community Security Trust" apkopotā statistika.

Teju septiņkārtīgs pieaugums. Tendence, kas iezīmējusies pērn, turpinās arī šajā gadā. Kādēļ joprojām ir dzīvas sazvērestības teorijas, kas apgalvo, ka ebreji pelnījuši sodu, jo ir ebreji?

Lai arī mūsdienās par iespēju pārbaudīt informāciju nebūtu jāsūdzas, tomēr pēc "Hamās" terorakta Izraēlā pagājušā gada 7. oktobrī ar jaunu sparu ir atsākusies dažādu antisemītisku sazvērestības teoriju izplatīšanās ne tikai sociālajos tīklos, bet brīžiem pat nopietnos masu medijos.

Pavisam nesen Apvienotajā Karalistē (AK) jauna skandāla centrā jau atkal nokļuva raidorganizācija BBC, kas 12. martā plaši ziņoja par Izraēlas spēku veiktām spīdzināšanām Gazas slimnīcā. Neatkarīgā "Daily Mail" žurnālistu veiktajā izmeklēšanā izrādījies, ka 6 no 8 Gazas slimnīcas mediķiem, kas liecināja par notikušo, teiktais ir visai apšaubāms, jo tie iepriekš sociālajos medijos publicējuši antisemītiskus ierakstus, pat aicinot iznīcināt visus ebrejus. 

Neskatoties uz to, ka BBC nesen ir izveidota jauna nodaļa "BBC Verify", kas pārbauda faktus, tomēr garām paslīdējis fakts, ka vismaz divi BBC žurnālisti, kas darbojas Gazā, arī simpatizē "Hamās".

"Campaign Against Antisemitism" (latviski – "Kampaņa pret antisemītismu"), kas ir bezpeļņas labdarības organizācija, kuras darbība iekļauj ne tikai cīņu pret antisemītismu, bet arī vajadzības gadījumā sadarbojoties ar britu policiju un prokuratūru, piekrita "Latvijas Avīzei" komentēt vairākas plaši izplatītas sazvērestības teorijas un mītus.

Ebrejus apsūdz kārē pēc asinīm

Viena no AK plaši izplatītajām sazvērestības teorijām ir, ka par 7. oktobra uzbrukumu Izraēlas drošības dienesti ne tikai zināja, bet to pat atbalstīja, lai vēlāk būtu iemesls iebrukt Gazas sektorā. Skaidro "Campaign Against Antisemitism": "Pieņēmums, ka Izraēla būtu organizējusi vai tīši ignorējusi "Hamās" īstenoto aptuveni 1200 cilvēku slaktiņu 7. oktobrī, kas ir lielākais antisemītisma noziegums kopš holokausta, ir neiedomājami nežēlīgs. Tas atgādina par asins apsūdzību – viduslaiku mītu par ebrejiem, apsūdzot iedzimtā kārē pēc asinīm un vardarbībā." Šeit jāpiebilst, ka sazvērestības teorijas par ebrejiem, vainojot viņus citu reliģisko kustību pārstāvju, īpaši bērnu, nolaupīšanā ar mērķi iegūt to asinis, nāk no ļoti senas pagātnes un ir dzīvas līdz pat mūsdienām, neskatoties uz to, ka jūdaismā patiesībā asinis lietot ir stingri aizliegts.

Tāpat tiek apgalvots, ka konfliktā agresors ir tieši Izraēla, nevis "Hamās" un ka Gazas sektors joprojām ir okupēts, kaut gan patiesībā Izraēlas armijas tur nav kopš 2005. gada. 

"Kāpēc cilvēki, kas izplata šāda veida sazvērestību teorijas, tik ļoti baidās atzīt, ka "Hamās" veica šo uzbrukumu?" retoriski jautā "Campaign Against Antisemitism" pārstāvji. Viņuprāt, tā ir liecība par šo ļaužu pasaules uzskatu un "Hamās" lomu tajā: "Šiem cilvēkiem ir grūti pieņemt vienkāršo faktu [ka "Hamās" veica nežēlīgu teroraktu]. Apsūdzība, ka Izraēla šajā kontekstā ir agresore, liecina par sazvērestības teoriju un pieņēmumu, ka visi ebreji ir slepkavas, kas datējams ar viduslaikiem."

Aptauja

Vai turpini sekot līdzi Izraēlas un "Hamās" karam?

Aicinājums iznīcināt ebreju valsti

Apvienotajā Karalistē arī joprojām turpinās demonstrācijas Palestīnas atbalstam, kas diemžēl ne vienmēr ir tik miermīlīgas, kā plānots.

Viens no incidentiem, kas joprojām tiek plaši apspriests, ir frāzes "From the river to the sea", latviski – "no upes līdz jūrai" nesankcionētā projicēšana uz Bigbena Londonas centrā.

Ne tikai sociālajos tīklos, bet pat britu medijos neskaitāmas reizes dzirdēta taisnošanās, ka "From the river to the sea" ir tikai un vienīgi tēlaina frāze, kas izsaka palestīniešu alkas pēc brīvības, ko daudzi gatavi atbalstīt. Šķiet, ka tur nav nekā draudīga, tad kādēļ ebreji to uzskata par klaji antisemītisku? Izrādās, ka viss ir krietni sarežģītāk. Skaidro "Campaign Agaist Antisemitism": 

"Šajā sauklī ir domāta Jordānas upe līdz pat Vidusjūrai, tās jēga ir aicinājums iznīcināt vienīgo ebreju valsti pasaulē un tās vietā izveidot Palestīnas valsti. Tā arī ir aicinājums iznīcināt Izraēlā dzīvojošos ebrejus, 

kas ir puse no visas pasaules ebrejiem. Kopš 7. oktobra esam daudz dzirdējuši šo saukli Lielbritānijas ielās pret Izraēlu vērsto demonstrāciju laikā, un to pavada visdažādākās antisemītisma un rasisma izpausmes. Dziesma "No upes līdz jūrai" nav cīņa par cilvēktiesībām: tā ir ebreju tiesību uz pašnoteikšanos noliegšana."

Jāatzīmē, ka diezgan ilgu laiku demonstrācijās šo frāzi varēja skandēt bez ierobežojumiem, taču nu arī britu policija beidzot ir sapratusi, ko tā nozīmē, un ir veikti pirmie aresti.

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.