Portāls "Cybernews.com" janvāra vidū publicēja rakstu, kurā atmaskoti kāda 33 gadus veca Latvijas pilsoņa centieni piesavināties cita izpildītāja vārdu, mūziku un uzstāties Londonas klubos. "Cybernews" nodarbojas ar dažādu kibernoziegumu izmeklēšanu, sniedz padomus informācijas tehnoloģiju drošības jomā, kā arī raksta par aktuālo IT vidē.
"Cybernews.com" atklāj viltvārža identitāti
"Viss tika pārkopēts un pārpublicēts, izliekoties, ka tas ir viss viņa. [..] Vienīgā lieta, ko viņš nepārpublicēja, bija mans foto, jo viņš nezināja, kā es izskatos," portālam "Cybernews" stāsta producents un komponists Karolis Labanauskis no Lietuvas, kurš ar segvārdu Embody piedalījies pasaulē zināmu hitu radīšanā, piemēram, "David Guetta, Galantis, and 5 Seconds Of Summer – Lighter", kas nupat "Latvijas Eiropas hitu radio" astoņas nedēļas noturējās atzītāko dziesmu topā.
Paralēli darbam ar citiem izpildītājiem Karolis Labanauskis 2021. gadā uzsāka jaunu projektu ar nosaukumu "Notsobad", neatklājot savu īsto vārdu, kas ir izplatīta prakse pazīstamu mūziķu vidū, jo ļauj eksperimentēt ar dažādiem stiliem. "Notsobad" mūzika kļuva populāra, strauji piesaistot arvien jaunus klausītājus, un drīz uzradies viltus profils "Facebook", tam sekojuši konti citos sociālajos medijos.
Par viltus profiliem ticis ziņots, taču ne "Instagram", ne "Facebook" neko nedarīja.
Tikmēr Londonā dzīvojošais pasākumu organizators un mūzikas producents DJ Mneemo, īstajā vārdā Jaroslavs Gorovojs, pateicoties kopīgiem paziņām, iepazīstināts ar Latvijas pilsoni Iļju Griškeviču, kurš sevi dēvējis par DJ Notsobad, stāstot, ka beidzot izlēmis sākt publiski uzstāties. Piedāvājums spēlēt Londonas klubā sākotnēji bez atlīdzības šķitis ļoti labs, ņemot vērā iespaidīgo Notsobad klausītāju loku tiešsaistē.
Situācija būtu tāda pati, ja, piemēram, kāds izveidotu Raimonda Paula profilu ar populārākajām dziesmām, foto, aprakstiem un šī persona ierastos koncertzālē, apgalvojot, ka viņš ir Raimonds Pauls un vēlas sākt regulāri uzstāties, nesaņemot honorāru.
Viltvārža spējas nepārliecina
Aizdomas sākušas rasties, izdzirdot paša Iļjas Griškeviča radīto mūziku, kas esot bijusi zemā līmenī un stipri atšķīrusies no internetā publicētās Notsobad mūzikas. Tāpat Iļja esot izvairījies no fotografēšanās reklāmas materiāliem, pieprasot, lai viņa foto būtu miglaini vai viņš būtu saulesbrillēs. "Viņa dīdžejošanas prasmes bija viduvējas, lai neteiktu vairāk," portālam "Cybernews" atzīst Jaroslavs Gorovojs.
Aizdomas vēl vairāk pastiprinājušās pērn oktobra vidū, kad Iļja Griškevičs naktsklubā "B London" saticies ar iespējamo sadarbības partneri – Lūku Pauveru.
Uz jautājumu, ko domā par granulārā sintezatora izmantošanu vienā no paša radītajiem skaņdarbiem, Iļja nav varējis atbildēt un taisnojies, ka mūzikas tapšanā piedalās vairāki cilvēki, tādēļ neesot informēts par tehniskām detaļām.
Granulārā sintēze ir modernajā elektroniskajā mūzikā bieži izmantota skaņas sadalīšana mazos gabaliņos, tos pēc tam mainot vietām un dažādi apstrādājot, piemēram, mainot ātrumu vai skaņas augstumu.