Ogres tehnikumā septiņpadsmit profesijās nepieciešamās zināšanas šobrīd apgūst vairāk nekā 1600 audzēkņu, no kuriem aptuveni trešā daļa izvēlējušies ar mežu un koksni saistītas nodarbes.

Reklāma

Šī ir vienīgā profesionālās izglītības iestāde Latvijā, kas sagatavo profesionālus meža mašīnu operatorus un mežsaimniekus, no kuriem pēdējie profesiju klasifikatorā apzīmēti kā mežsaimniecības tehniķi. Šo profesiju apguve ir ļoti dārga, un segt izdevumus palīdz tehnikumam pārvaldīšanā nodotais Izglītības un zinātnes ministrijas valdījumā esošais mežs. 

Ogres tehnikuma direktore Ilze Brante atzīst, ka mācīties gribētāju skaits meža lietās ir lielāks nekā vietu skaits tehnikumā, taču ir jau tā, ka tad, ja ļoti gribi mācīties un seko tam, vai kāda vieta neatbrīvojas, tad tomēr savu mērķi var īstenot. Vieta, kurā atrodas tehnikums, nosaukta par Aizupēm. Tas darīts, izrādot cieņu un atceroties Aizupes Meža tehnikumu un pasniedzējus, kuri līdz ar tehnikuma pārcelšanos uz Ogri pārcēlās tam līdzi.

Ilze Brante: "Profesijas izvēlē saistībā ar mežu visvairāk ir to, kuri vēlas kļūt par meža mašīnu operatoriem. Puišiem patīk meža tehnika. 

Ir jau arī tādi, kuriem labāk patīk meža atjaunošana, kopšana. Tie pēc rakstura ir mierīgāki. Par mežsaimniecības tehniķiem (mežsaimniekiem) šobrīd tehnikumā mācās 110, operatori – 222, par smago spēkratu mehāniķiem – 135, par galdniekiem – 70 un par namdariem – 65 jaunieši. Jāpiebilst, ka profesionālās kvalifikācijas meža mašīnu operators un smago spēkratu mehāniķis ir dārgas profesijas. Tādas meža mašīnas harvesters un forvarders maksā simtiem tūkstošu eiro, dārgas ir arī to uzturēšanas izmaksas. Mežā mašīnas darbināšana profesionālim izmaksā – harvesteram 60 eiro, bet forvarderam 40 eiro stundā. Tam, kurš mācās, viss sanāk lēnāk, līdz ar to dārgāk. Esmu pati vērojusi – kamēr audzēknis, trenējoties uz forvardera, iemācās droši paņemt baļķi, pacelt un precīzi ielikt mašīnā, tas koks gāzelējas uz visām pusēm."

Ogres tehnikums sadarbībā ar biedrību "Meža sports" ir atbildīgs par Latvijas profesionālo kokgāzēju pārstāvniecību pasaules kokgāzēju čempionātos. Kokgāzēju un motorzāģu vadītāju pēctecība no Ogres tehnikuma uz Jelgavas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti un tad uz meistarības pilnveidi nozarē ir aktuāla.

Mežā mācāmies, mežā pelnām naudu

Ilze Brante par pašreizējo situāciju profesionālajā izglītībā saka tā: "Strādājot mežā ar meža mašīnām, ar motorzāģi, mācāmies un arī pelnām naudu, lai varētu par mācīšanos samaksāt. Tie laiki, kad par visu maksāja valsts, ir pagājuši. 

Audzēkņi darba devējiem ir uz izķeršanu. Ar tiem, kas labi strādā, ar viņiem jau līgums tiek noslēgts mācību laikā. 

Tur nekādu problēmu nav. Ir daudzi jaunieši, uz kuriem jau mācību laikā mēs varam paļauties kā uz kolēģiem.

Tāpat mums ir sadarbības līgumi ar Jelgavas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, Ventspils Augstskolu, Transporta un sakaru institūtu, biznesa augstskolu "Turība", un daļa audzēkņu jau Ogres tehnikuma izlaidumā saņem apliecinājumu no augstākās izglītības iestādēm par iespēju mācīties valsts budžeta finansētā studiju programmā ārpus konkursa.

Ko es lūgtu Valsts prezidentam? Ja es ietu pie viņa runāt, tad ne par naudu. Es lūgtu, lai pirmajā septembrī, kad skan sveicieni gan bērnudārza audzēkņiem, gan augstskolu studentiem, mēs neaizmirstu arī profesionālās izglītības iestādes, jo līdz šim profesionālā izglītība palikusi bez pietiekamas ievērības. Taču gan Latvijas Nacionālajā attīstības plānā, gan Latvijas izglītības attīstības pamatnostādnēs tieši profesionālā izglītība minēta kā prioritāte."

Uzziņa

Ogres tehnikums īsteno starptautisku programmu – Starptautiskais bakalaurāts Karjeras izglītībā. Šajā programmā mācības notiek paralēli pamatmācībām, divas reizes nedēļā pēc mācību stundām divu gadu garumā. 

Tā ir Baltijas valstīs vienīgā profesionālās izglītības iestāde, kas īsteno izglītības programmu Starptautiskā bakalaurāta Karjeras izglītībā. 

To ieviest Ogres tehnikumā ierosināja mežsaimniecības un IT jomas darba devēji. Ko tāda programma dod? Tā ir iespēja audzēkņiem saņemt starptautiski atzītu diplomu, kā arī attīstīt profesionālās un personīgās prasmes un kompetences. Tā ir arī profesionalitātes pilnveide pedagogiem. Tā ir Ogres tehnikuma iekļaušanās pasaules līmeņa izglītības tīklojumā. Tā ir maksas programma, kurā šobrīd mācās 35 jaunieši. Praktiski tas nozīmē to, ka šie audzēkņi neiet mājās bez piecpadsmit minūtēm četros, bet turpina mācības līdz sešiem vakarā.

Ogres tehnikums piedāvā audzēkņiem daudzveidīgas brīvā laika pavadīšanas iespējas. Ir vokālais ansamblis, ir instrumentālais ansamblis, ir koris un ir arī deju kolektīvs "Solis", ir sporta nodarbības un iespēja piedalīties profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu 12 veidu sporta sacensībās, kuras organizē Rīgas Tehniskās koledžas Sporta metodiskais centrs "AMI sporta klubs". Pagājušajā mācību gadā Ogres tehnikums atzīts par sportiskāko profesionālo mācību iestādi Latvijā.

Dati: Ogres tehnikums

Viedoklis

Meža tehnikas operatori – atslēgas profesija

Artūrs Bukonts, Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas izpilddirektors.

Artūrs Bukonts, Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas izpilddirektors: Pēc VID datiem, mežsaimniecības un mežizstrādes uzņēmumos 2023. gadā Latvijā bija nodarbināti 11 360 cilvēki, no kuriem kādi 10% ir dažādas meža tehnikas operatori, ko dēvēju par "atslēgas profesiju", jo tā ir noslēdzošais ķēdes posms meža ražas novākšanā. Tā ir sarežģīti apgūstama, līdz ar to arī labi apmaksāta.

Situācija atšķiras gan dažādos reģionos, gan valsts un privāto mežu sektorā un pat cirsmu līmenī, tomēr redzu, ka 

cilvēki šo darbu darīt ir gatavi, ja mēneša atalgojums sasniedz 3600 EUR harvestera operatoram un 2800 EUR forvardera operatoram (pirms nodokļu nomaksas), tātad varētu teikt, ka profesija ir gana labi atalgota. 

Tomēr jāatzīst, ka meža mašīnu operatori nopelna katru no šiem eiro, jo darbs mežā, pat ar visu moderno tehnoloģiju atbalstu, nav no tiem vieglākajiem.

Tāpēc liela loma ir izglītības sektoram, kur diemžēl redzam ne līdz galam godīgu pieeju no IZM puses, kas savos aprēķinos paredz, ka meža mašīnu operatoru sagatavošana izmaksā vien par 30% vairāk, kā, piemēram, lietvežu izskološana. Tas ir neobjektīvi, nemaz nerunājot par tehnikas izmaksām, jo viens mašīnu komplekts maksā gandrīz miljonu!

"Meža attīstības fonds".

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.