Baltkrievijas varas iestādes ceturtdien paziņoja, ka veikušas reidus un konfiscējušas nekustamos īpašumus, kas pieder 104 opozīcijas aktīvistiem, kuri aizbēguši no valsts.

Reklāma

Baltkrievijas autoritārais diktators Aleksandrs Lukašenko sāka represijas pret opozīciju 2020. gada augustā, kad valstī izcēlās masu protesti pret viņa varu pēc viņa uzvaras prezidenta vēlēšanās, kuras opozīcija un Rietumi ir kritizējuši kā negodīgas. 

Šajās represijās tika aizturēti vairāk nekā 35 000 cilvēku, tūkstošiem tika brutāli piekauti apcietinājumā, desmitiem neatkarīgu ziņu organizāciju un cilvēktiesību grupu tika slēgtas, un žurnālisti tika ieslodzīti cietumā.

Apmēram pusmiljons cilvēku ir aizbēguši no Baltkrievijas. Varas iestādes šogad sāka kampaņu pret ārzemēs dzīvojošajiem Baltkrievijas pilsoņiem, kas aicina pastiprināt sankcijas pret šo valsti.

Baltkrievijas Izmeklēšanas komiteja ceturtdien paziņoja, ka jaunie reidi nekustamajos īpašumos un to konfiskācija ir vērsti pret aktīvistiem, kas ārzemēs kritizējuši Baltkrievijas iestādes un atzīmējuši Baltkrievijas neatkarības gadskārtu. Varas iestādes sāka kriminālizmeklēšanu par apsūdzībām "ekstrēmistu grupas izveidošanā" un "Baltkrievijas diskreditēšanā". Baltkrievijā tie ir kriminālnoziegumi, par kuriem var draudēt cietumsods līdz septiņiem gadiem.

Amatpersonas paziņoja, ka ir izsekojušas mītiņu dalībniekus Polijā, Lietuvā, Beļģijā, Gruzijā, Čehijā, ASV un citās valstīs, kas notika 25. martā. Šajos mītiņos tika atzīmēta pirmā Baltkrievijas neatkarības proklamēšana 1918. gadā. Baltkrievijas opozīcija katru gadu atzīmē šo gadskārtu.

Izmeklēšanas komitejas preses sekretārs Sergejs Kabakovičs paziņoja, ka šie aktīvisti ir "bēguļojošas marionetes", un apsūdzēja viņus "aicināšanā uz ekonomiska un politiska spiediena [izdarīšanu] uz mūsu valsti".

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska, kas 2020. gadā atstāja valsti varas iestāžu spiediena apstākļos, paziņoja, ka šie reidi un konfiskācijas ir "varas iestāžu atriebība baltkrieviem, kas turpina cīnīties pret diktatūru".

Baltkrievijas demokrātiskās kustības līdere Svjatlana Cihanouska.

"Lukašenko režīms mēģina sēt bailes starp baltkrieviem ne tikai Baltkrievijā, bet arī ārvalstīs," sacīja Cihanouska. 

"Baltkrievi dzīvo smagos apstākļos, kas šķiet līdzīgi Staļina laikam - pastiprinātās represijās, patvaļīgās aizturēšanās un pastāvīgā nestabilitātē."

Baltkrievijas vecākā un ievērojamākā tiesību aizstāvju grupa "Vjasna" ir saskaitījusi gandrīz 1400 politieslodzītos Baltkrievijā. Starp viņiem ir grupas dibinātājs Aless Bjaļackis, kuram 2022. gadā tika piešķirta Nobela Miera prēmija. 

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.