Pārtikas produktus no Krievijas un Baltkrievijas šogad pirmajā ceturksnī ievedis 61 Latvijā reģistrēts uzņēmums, aģentūra LETA noskaidroja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

Apkopotie dati liecina, ka tostarp 39 uzņēmumi pārtikas produktus no Krievijas un Baltkrievijas ieveduši ne tikai šogad pirmajā ceturksnī, bet arī pagājušajā gadā, kamēr 22 uzņēmumi pārtikas produktus importējuši tikai šogad.

Uzņēmumu sarakstā galvenokārt ir tirdzniecības nozares uzņēmumi, loģistikas kompānijas un farmācijas nozares pārstāvji.

Starp uzņēmumiem, kas pārtikas produktus no minētajām valstīm ieveduši gan pērn, gan arī šogad pirmajā ceturksnī, ir AS "Amber Latvijas balzams", SIA "Agerona", SIA "Aizkraukles saldumi", SIA "Apeks serviss", SIA "Arkadia Trade", SIA "Asti Group", SIA "Avento", SIA "Balt Color", SIA "Belevskaya pastila", SIA "Blumbergi MN", SIA "Compass Transit", SIA "DCL", SIA LSEZ "Ekers Stividors LP", SIA "Elpis", SIA "Global Medicus", SIA "Grace Baltic", SIA "Jaunzeltiņi", SIA "Lenaks", SIA "Loģistika AG", SIA "Mango Trade", SIA "MG Trade", SIA "Monolith Baltic", SIA "NL Continental Baltic", SIA "Perviz", SIA "Prodimpekss loģistikas grupa", SIA "Ritalekss", SIA "Sapnis-L", SIA "SWL.LV", SIA "Tabakas nams grupa", SIA "Tirgobalt-X", SIA "Transit Service Agency", SIA "Trialto Latvia", SIA "Universal Financial Group LTD", SIA "Vermats", SIA "Ventspils Grain Terminal", SIA "Vija SP", SIA "Viktorija un J", SIA "Viola Farma" un SIA "WT Terminal".

Tikmēr tikai šogad pirmajā ceturksnī pārtikas produktus no Krievijas un Baltkrievijas importējuši SIA "99snack", SIA "ABX Terminal", SIA "Alvedik", SIA "Baltic Pack", SIA "Belpiščeprom", kas pieder virknei Baltkrievijā reģistrētu kompāniju, SIA "Berlat grupa" un SIA "Berlat Trading", SIA "BLPP Trading", SIA "CrossChem", SIA "DSV Latvia", SIA "Jelgavfarm", SIA "Transporta ekspedīcijas un muitas brokeru firma "K.I.F."", SIA "Latvijas ķīmija", SIA "Lauku radi", SIA "Leversa", SIA "Mann-Tess tranzīts", SIA "Marnetto", SIA "OVI", SIA "Reftrans Logistics", SIA "Saulīte pārtikas grupa", SIA "V.J.D." un Šacka Jelgavas individuālais uzņēmums "Zvanošie ciedri".

PVD norāda, ka sarakstā ir atrodami gan tādi uzņēmumi, kuri paši ieveduši pārtikas produktus, gan arī tādi kā, piemēram, SIA "DSV Latvia", SIA "Baltic Pack", SIA "Lauku radi", SIA "Reftrans Logistics" un SIA "Trialto Latvia", kuri robežkontroles brīdī norādīti kā pārtikas preču galamērķis, jo sniedz, piemēram, noliktavas pakalpojumus.

Pērn kopumā pārtikas preces no Krievijas un Baltkrievijas saņēma 85 Latvijā reģistrēti uzņēmumi. Šā gada 8. martā stājās spēkā liegums Latvijā ievest virkni Krievijas un Baltkrievijas izcelsmes lauksaimniecības un lopbarības produktu.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.