Šīs ASV prezidenta vēlēšanas iezīmējušās ar vairākām iepriekš valsts vēsturē retām vai pat iepriekš nebijušām detaļām.

Reklāma

Izteikta favorīta trūkums, kas demokrātes Kamalas Harisas un republikāņa Donalda Trampa uzvaras izredzes aptaujās parāda kā 50:50 situāciju, nozīmē, ka uzvarētājs pārspēs sāncensi, visdrīzāk, tikai par "naža platuma tiesu". Rezultāts atkarībā no apstākļiem var būt zināms tiklab šodien, cik pēc dažām nedēļām. Tomēr par nelāgāko komentētāji 5. novembra vēlēšanās uzskata neveselīgo un saspringto, dažādu baumu un viltus ziņu apvīto gaisotni, kurā tās notiek. Tās dēļ vēlēšanu iecirkņos bija ieviesti bezprecedenta drošības pasākumi un laikus notika gatavošanās nemieriem.

Trampa plāni

Tā kā daudzos štatos paredzams vien minimāls viena kandidāta pārsvars pār otru, sagaida, ka zaudētāji pieprasīs balsu pārskaitīšanu, kas gala iznākuma nosaukšanu var attālināt par vairākām nedēļām. 

Jo garāka būs šī neziņas pauze, jo lielākas iespējas dažādiem incidentiem, turklāt apstākļos, kad Tramps un viņa komanda jau ilgāku laiku cītīgi uzkurina neuzticību pašai vēlēšanu procedūrai. 

Novērotāju ieskatā, tā ir gatavošanās zaudējuma situācijai. Tāpēc tiek izplatītas nepamatotas baumas un apgalvojumi, ka, ja tā notiks, tas nozīmēs, ka vēlēšanas "nozagtas", nebūs bijušas taisnīgas, manipulētas un tamlīdzīgi. Republikāņu kandidāts priekšvēlēšanu gaitā to centās iedvest saviem vēlētājiem un ar to atšķīrās no demokrātiem, kuru pozīcija allaž bijusi uzsvērt, ka ASV demokrātijai jāuzticas un vēlēšanu process būs godīgs un atklāts. Turpretī Tramps priekšvēlēšanu mītiņos pieradina savus atbalstītājus ne tikai ticēt viņa uzvarai, bet zaudējuma gadījumā arī uzskatīt, ka notikusi krāpšana. Aptaujas liecina, ka 70% amerikāņu sagaida, ka Tramps neatzīs vēlēšanu rezultātus, ja zaudēs.

Viltus ziņu plūsma

Pirms vēlēšanu dienas savas balsis iepriekšējā balsojumā jau bija sadalījuši 82 miljoni amerikāņu, kas ir gandrīz puse no visa ASV reģistrēto vēlētāju skaita. Taču Trampa atbalstītājiem tas ir iegansts spekulācijām. "Es labprāt uzvarētu tautas balsojumā, par spīti viņu krāpšanai. Lai viņi krāpjas, jo tas ir tas, ko viņi dara un dara to ļoti labi; viņi ir ļoti profesionāli. Bet es domāju, ka mums ir patiešām labas izredzes uzvarēt tautas balsojumā," pagājušajā sestdienā atbalstītāju mītiņā Salemā Virdžīnijas štatā pasludināja Tramps. 

Ap to laiku viņš savā sociālā tīkla "Truth Social" platformā ierakstīja, ka Pensilvānijas štatā, kas ir viens no izšķirošajiem, esot parādījušās "viltus balsis" un vainīgie "pieķerti" – absolūti izdomāts apgalvojums, 

kura vienīgā jēga acīmredzot bija lieku reizi uzkurināt savus piekritējus. Priekšvēlēšanu sapulcē Tramps bija pasludinājis, ka Pensilvānijas štata Lankasteras apgabalā esot atrasti 2600 vēlēšanu biļeteni "visi aizpildīti ar vienu un to pašu roku". Esot "šausmīgi", ka tādas lietas "notiek ar mūsu valsti". Interesanti, ka uz šo gājienu reaģēja pat Pensilvānijas amatpersonas no republikāņu vidus, aizrādot, ka apgalvojumi ir bez jebkāda pamata. Tiesa, aizdomīgi ar vēlēšanām saistīti dokumenti patiesi bija uzieti, taču nevis vēlēšanu biļeteni, bet vēlētāju reģistrācijas veidlapas. Noticis tas bija jau pirms pāris nedēļām, un likumsargi jau bija sākuši izmeklēšanu. Tajā pašā laikā sociālajos tīklos izplatījās republikāņu piekritēju virzītas sazvērestības teorijas, ka demokrāti ar viltotu identitāšu palīdzību kā vēlētājus mobilizējot un reģistrējot imigrantus bez vēlēšanu tiesībām, pat nodrošinot viņiem iepriekšējā balsošanā iespēju nobalsot divreiz, lai tikai garantētu uzvaru Harisai. Kā pierādījumi tiek rādīti ar mobilo telefonu uzņemti video. FIB un kiberdrošības dienesti oktobra beigās norādīja, ka vienā no tiem īstenībā redzami Nepālas un Butānas cilmes ASV pilsoņi, kas dodas reģistrēties attālinātai balsošanai pastā, bet otrais video ar it kā haitieti, kas balso divreiz, ir ar "Kremļa troļļiem" saistīts inscenējums, kura pēdas ved uz Maskavu.

Gatavi nemieriem

Britu BBC konstatē, ka dažādi sīki, faktiski nenozīmīgi priekšvēlēšanu incidenti novēroti arī iepriekšējās ASV prezidenta vēlēšanās, taču nekad agrāk tie nav tā uzpūsti un vispārināti kā daļa no kaut kādas balsojuma viltošanas kampaņas. Piemēram, Dienvidkalifornijā lietusūdens notekā uzgāja vairākus desmitus vēlēšanu biļetenu. Kā un kāpēc tie tur nokļuvuši, nav noskaidrots, taču gadījums raisīja jaunu pārspīlēta aizdomīguma vilni. 

Tas viss licis varas iestādēm spert bezprecedenta drošības soļus – specvienības SWAT snaiperi uz jumtiem, FIB organizēts nacionāla mēroga 24 stundu režīma vēlēšanu uzraudzības štābs, 

vairāk nekā tūkstotis tā saukto "panikas pogu" jeb drošības dienestu izsaukšanas ierīču iecirkņu amatpersonām. Arizonā, kur sazvērestības teoriju cirkulācija un sabiedrības spriedze īpaši spēcīga, galvenais balsu skaitīšanas birojs apjozts ar metāla barjerām un dzeloņstiepļu žogu, ko uzmana bruņoti sargi. Vašingtonā metāla žogs uzcelts ap Balto namu un ASV viceprezidenta mītni, bet iestādes un veikali to tuvumā aizsegušas logus koka plākšņu vairogiem. "Mūsu pilsētā iecietības pret vardarbību nebūs. Mēs gribam, lai visi zinātu: ja vēlēšanu rezultātu nosaukšana prasīs papildu laiku, mēs esam gatavi dažādiem scenārijiem un mums ir īstie cilvēki savās vietās, lai uzturētu drošību mūsu pilsētā," žurnālistiem uzsvēra Vašingtonas Kolumbijas apgabala policijas priekšniece Pamela Smita.

Aptauja

Kuru kandidātu labprātāk redzētu ASV prezidenta amatā?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.