Cilvēks. Aplis noslēdzies. Pirms kāda laika Latvijas Televīzija no raidījuma "Panorāma" arhīva bija izcēlusi kādu interesantu sižetu, kas datēts ar 1995. gada 27. janvāri.
Tajā toreizējais iekšlietu ministrs Jānis Ādamsons (pārstāvēja valdošo partiju "Latvijas ceļš") stāsta par pieķertiem Krievijas spiegiem. Aplis noslēdzies – nepilnus 30 gadus vēlāk tiesa pašam Jānim Ādamsonam par spiegošanu Krievijas labā piespriedusi astoņu gadu un sešu mēnešu cietumsodu. Savu vainu politiķis neatzīst un strupajos komentāros medijiem tomēr liek skaidri saprast, ka spriedumu pārsūdzēs. Vienlaikus ar Ādamsonu tika tiesāts arī viņa līdzzinātājs – bijušais PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) darbinieks Genādijs Silonovs, kuram, saskaņā ar apsūdzību, bijušais ministrs un deputāts bija nodevis ievāktās ziņas.
Tā bijusi informācija par NATO, Latvijas aizsardzības sistēmu, valsts iestādēm un citām Krieviju interesējošām lietām.
Iepriekš prokurors norādījis, ka Ādamsons ievācis arī kompromitējošas ziņas par Latvijas Valsts drošības dienestu un citām tiesībsargājošām iestādēm, kas Krievijai varētu noderēt Latvijas amatpersonu vervēšanā. Silonovam tiesa piespriedusi brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un sešiem mēnešiem.
Ādamsona politisko karjeru vienmēr pavadījušas lielākas vai mazākas aizdomas, piemēram, par to, vai uz viņu kā bijušo PSRS Robežsardzes karaspēka (tas bija pakļauts VDK) vienības komandiera vietnieku politiskajā darbā attiecas vēlēšanu ierobežojumi, kā citiem bijušajiem čekas štata darbiniekiem, vai arī šis ir izņēmums. Pēc politiskās debijas "Latvijas ceļā" sekoja sociāldemokrāta periods, bet pēdējos gados, jau būdams "Saskaņas" deputāts, viņš bija darbojies kā neslēpts Krievijas ietekmes aģents – bieži uzstājās Kremļa televīzijas kanālu sižetos, ar saviem izteikumiem apstiprinot tiem vajadzīgos vēstījumus.
Uzreiz pēc Ādamsona aizturēšanas 2021. gada vasarā "Saskaņas" vadība solīja "nepamest Jāni",
vienlaikus gan, kā jau tolaik uzsvēra partijas līderis Jānis Urbanovičs: ""Saskaņa" nebūs saudzīga pret Jāni Ādamsonu, ja nodevība tiks pierādīta." Vēlāk atklājās, ka Ādamsons Krievijai nodevis ziņas arī pats par savu partiju. Noklausīties sprieduma nolasīšanu ceturtdien nebija ieradies neviens no "Saskaņas" vadības, taču tiesas zālē bija manāms bijušais Saeimas deputāts Igors Pimenovs.
Piemiņa. Varoņiem slava!
Vairāk nekā mēnesi pēc tam, kad medijos parādījās ziņa par Ukrainā kritušo brīvprātīgo no Latvijas, sabiedrība beidzot ir uzzinājusi viņa vārdu – tas ir bijušais Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīrs Vitālijs Smirnovs. Aizvadītajā nedēļā urna ar kritušā karavīra pelniem tika guldīta zemes klēpī viņa dzimtajā pusē – Līvānu novadā.
Vitālijam Smirnovam bija 28 gadi. Kā vēsta Latvijas Televīzija, uzreiz pēc pilna mēroga kara sākuma viņš atvaļinājies no dienesta NBS, lai dotos uz Ukrainu.
Kā viņš sacījis tuviniekiem – ja nekarošu es, tad būs jākaro jums... Dienesta biedri atceras Vitāliju kā ļoti patriotiski noskaņotu.
Ukrainā viņš jau iepriekš ticis ievainots, taču izārstējies un devies atpakaļ, bet liktenīgais drona uzbrukums, kurā gāja bojā vairāki Ukrainas pusē karojošie ārvalstu brīvprātīgie, notika 1. oktobrī Kramatorskas rajonā Austrumukrainā. Jau 14. oktobrī kritušie tika godināti militārā ceremonijā Ukrainas galvaspilsētā Kijivā, un arī Latvijā Vitālijs pavadīts pēdējā gaitā militārā ceremonijā.