Alūksnes pusē pagājušajā nedēļā likvidēta lielākā Latvijas likumsargu jebkad atklātā narkotiku ražotne, tajā uzieta produkcija vismaz 400 miljonu eiro vērtībā, ceturtdien medijus informēja Latvijas Valsts policija.

Reklāma

Policija aizturējusi astoņus starptautiskas noziedzīgas grupas dalībniekus. Starp aizturētajiem, kuri ir vecumā no 24 līdz 35 gadiem, ir pieci Ukrainas pilsoņi, divi Polijas un viens Armēnijas pilsonis. Sešām personām kā drošības līdzeklis ir piemērots apcietinājums. Kriminālprocesuālās darbības notika vienlaikus vairākās Latvijas pilsētās, tostarp veiktas septiņas kratīšanas.

Kopumā kratīšanās izņemta vairāk nekā tonna gatavās produkcijas – sintētiskās narkotikas klefedrona, vairāk nekā 38 000 litru dažādu ķīmisko šķidrumu, kas, pēc ekspertu atzinuma, ir prekursori jeb pamatvielas sintētisko narkotiku ražošanai. Tāpat izņemtas laboratorijas iekārtas un dažādi priekšmeti, kas saistīti ar narkotisko vielu izgatavošanu, pieci auto – trīs vieglās un divas kravas automašīnas un citas lietas.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks informēja, ka 

pēdējā ķīmiskā procesa stadijā atradās vēl lielāki krājumi, līdz ar to tiek pieļauts, ka pēc ekspertīzes pabeigšanas noziedzniekiem izņemtās gatavās produkcijas apjoms sasniegs vēl vairākas tonnas.

"Šī faktiski ir lielākā narkotiku ražošanas laboratorija, kas ir atklāta Latvijā," preses konferencē paziņoja Ruks. To, vai grupējumam bija saistība ar Latvijas iedzīvotājiem, policija nekomentēšot. Ruks norādīja, ka nekomentēs aizturēto lomu sadali, tostarp, vai aizturēts nozieguma organizators. Ruks informēja, ka minētā laboratorija Latvijas teritorijā nav darbojusies ilgstoši, tas noticis vairākus mēnešus, un tāds bijis arī grupējuma darbības veids.

Narkotiskās vielas nebija paredzētas Latvijas tirgum, bet, iespējams, citām Eiropas valstīm, piemēram, Skandināvijai, kā arī Krievijas un Baltkrievijas tirgum. Viena grama šādu narkotiku "ielas vērtība" ir aptuveni 20–25 eiro. Tā ir ļoti bīstama un spēcīgu atkarību radoša. Valsts policijas Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Pēteris Bauska papildināja, ka 

Latvijā pēdējo gadu vēsturē tā ir otrā šādas vielas izņemšana un tā ir dēvējama par "laimes" narkotiku, ko cilvēki lieto kā stimulantu, piemēram, diskotēkās.

Bauska informēja, ka Krievijā un citviet Eiropā šādas laboratorijas konstatētas regulāri, piemēram, Polijā jau no 2017. gada. "Šie darboņi strādā īsu laiku un tad maina vietu," uzsvēra Bauska.

Šādās laboratorijās ražošanas procesi ir ļoti bīstami, jo tiek izmantotas indīgas gaistošas vielas, piemēram, broms. Vaicāts, kur Alūksnes puses laboratorijai nepieciešamās vielas iegūtas, Bauska gan norādīja, ka piegādes ceļi vēl tiks skaidroti, bet, piemēram, Polijā prekursoru glabāšana, pārvadāšana nav kriminālnoziegums, turklāt prekursori tiek izmantoti arī sadzīves ķīmijā. "Piemēram, amfetamīnu var saražot, ieejot veikalā "Depo", nopērkot šķīdinātājus, dažas ķīmiskas vielas un aprīkojumu, būtībā virtuves apstākļos," uzsvēra Bauska.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.