Režisors Rihards Gēcis radījis īsmetrāžas dokumentālo filmu “Rokraksts” par Latvijas jauno džeza skatuvi. Mērķis ir pievērst uzmanību tās acīmredzamajai attīstībai un aicināt džeza klausītājus iesaistīties kultūrtelpas “M/Darbnīca” atbalsta kampaņā “Neļauj džezam apklust”.

Reklāma

Filma tiks prezentēta 10. janvārī vienīgajā īstenajā Rīgas džeza klubā “M/Darbnīca”, kura darbības turpināšanai nepieciešama arī ieinteresētās publikas iesaiste. 

“Ar pašu darbības līdzekļiem un valsts un pašvaldības institūciju neregulāro atbalstu šobrīd diemžēl nav pietiekami, lai uzturētu pilnvērtīgi darbojošos džeza klubu,” 

saka tā radošā direktore Maija Moira Mazanova. “Tādēļ esam uzsākuši tā saukto crowd-funding jeb pūļa finansējuma akciju, aicinot ikvienu, kuram ir svarīga Latvijas džeza vides attīstība, iesaistīties arī tās finansiālā atbalstīšanā. Filma uzskatāmi apliecina, ka mums ir radusies, iespējams, līdz šim spēcīgākā džeza vide, kurai nepieciešama arī sava regulāra mājvieta, par kādu “M/Darbnīca” ir kļuvusi. Tādēļ pamazām arī pārejam uz jaunu kultūrvietas nosaukumu “M/Džeza Māja”, kas atvasināts no angliskā “M/House of Jazz”.”

Atbalstīt sevi labi apliecinājušo džeza klubu iespējams dodoties uz interneta vietni mdarbnica.lv/houseofjazz, kur atbalsītājiem tiek piedāvāti arī dažādi pretimnākšanas bonusi. Nākamgad šī kultūrvieta atzīmēs jau piecu gadu jubileju un plāno piedāvāt arī attiecīgi bagātīgu programmu. Kā viens no pirmajiem lielajiem notikumiem būs Riharda Gēča filmas “Rokraksts” pirmizrāde.   

Filmā atainota gan mūziķu ārpusskatuves ikdiena, gan koncertdarbība, ko mākslinieciski aizraujošā veidā kopā ar komandu iemūžinājis galvenais operators Toms Musts. Kinokadros piefiksēti fragmenti no skatītāju labi apmeklētās un sabiedrisko mediju balvai “Kilograms kultūras” nominētās sērijas “Brooklyn Jazz” koncertiem – saksofonists Kārlis Auziņš pievērsies Džona Koltreina, pianists Toms Mikāls – Teloniusa Monka, bet trompetists Reinis Puriņš – Mailsa Deivisa atstājam muzikālajam mantojumam. Filmas naratīva autors un aizkadra teicējs ir Mikus Solovejs, bet producente – Maija Moira Mazanova.

“Jau ilgāku laiku sekoju līdzi aktīvajai “M/Darbnīcas” kultūrdzīvei un secināju, ka tur gar mūsu acīm un ausīm zib patiesībā vēsturisks materiāls,” 

saka filmas režisors Rihards Gēcis. “Izdevniecība “Jersika Records” daļu no tā piefiksējusi audio ierakstos, labāko izdodot arī vinila platēs, bet es ķēros pie video ierakstiem. Rezultātā tapusi gana piesātināta īsmetrāžas dokumentālā filma, kurā centāmies noķert šo unikālo laika garu, lai tā paliktu kā liecība nākamajām paaudzēm par šā laika Latvijas džeza rokrakstu.”

Nākamā gada plānos kultūrtelpā paredzēts turpināt regulāras sērijas “Jazz Jam Session”, “Blues Jam Session”, “Live Jam konkurss” un “Jazz School”, kas ir arī izglītojošas ievirzes cikli sadarbībā gan ar pieredzējušiem Latvijas džeza un citu žanru mūziķiem, gan ar mūzikas izglītības institūcijām. Tāpat plānots turpināt pasaulslaveniem mūziķiem veltīto sēriju “Brooklyn Jazz”, Laikmetīgās akadēmiskās un eksperimentālās mūzikas ciklu, koncertprogrammu “Ziemeļvalstu sakari”, kuras fokusā ir īpaši mūzikas gardēžiem domāti dāņu, norvēģu, zviedru, somu un igauņu viesmākslinieku koncerti, un vēl citas mākslinieciski piesātinātas un augstvērtīgi kvalitatīvas iniciatīvas.

Kultūrtelpa “M/Darbnīca” jeb nu jau arī “M/Džeza Māja” atrodas fon Stricka villas kvartālā Aristīda Briāna ielā 9 un tajā darbojas arī izstāžu zāle “M/Gallery”. Līdz šim realizēti jau vairāk kā 600 dažādi kultūras pasākumi. Koncertbiļetes iegādājamas kultūrtelpas mājas lapā mdarbnica.lv, kā arī pie ieejas.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.