XXVII Vispārējie latviešu dziesmu un XVII deju svētki, kas šoreiz notika tradīcijas 150 gadu jubilejas zīmē, Rīgu pieskandināja no 30. jūnija līdz 9. jūlijam. Koncertos piedalījās 454 kori, kuros dziedāja 15 870 dziedātāji, un starp šiem gandrīz 16 000 tikai dažas dziedātājas bija ratiņkrēslā. Savā ziņā svētku organizatoriem bija laimējies – brīnišķīgā dziedātāja Elizabete Kalniņa ir pirmais soprāns, līdz ar to viņa varēja sēdēt koristu pirmajā rindā.
Toreiz "Kultūrzīmes" satika arī dziedātāju ratiņkrēslā Diānu Ponaskovu, kura tobrīd nedziedāja koncerta "Tīrums" ģenerālmēģinājumā, jo ar labestīgu smaidu pētīja mūsu "Sidraba birzs" estrādes un skatītāju zonu vides pieejamību, lai varētu ieteikt svētku organizatoriem, kā padarīt ērtāku un vieglāk pieejamu nākamo svētku vidi.
Tovakar mūsu sarunā viņa akcentēja vienu no pamanītajām problēmām – skatītāju solu rindās bija atstāta vieta ratiņkrēsliem, bet tieši aiz tiem esošās skatītāju vietas bija jau izpārdotas… Kur gan bija iecerēts atrasties ratiņkrēslu pavadoņiem?
Šķiet, ka šajā rudenī par kultūras iestāžu pieejamību runā vairāk nekā citus gadus. Piemēram, septembra sākumā festivāla "Homo Novus" laikā vairāki desmiti interesentu pulcējās "Pieejamības svētkos" un dalījās pieredzē, kā bijis apmeklēt kultūras notikumus ar kustību, redzes, dzirdes vai vēl citiem ierobežojumiem vai atšķirībām.
Šobrīd vēl tas vienmēr nav vienkārši un arī ērti pieejamu kultūras iestāžu nav daudz, tomēr – situācija mainās.
Kāda šobrīd ir situācija ar kultūras vides pieejamību it visiem apmeklētājiem? Par to "Kultūrzīmju" rosinātajā diskusijā viedokļiem apmainījās aktīva kultūras pasākumu un kultūrvietu apmeklētāja Laima Helēna Mūrniece, kora "Nāc līdzās!" dziedātāja Elizabete Kalniņa, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Izglītības un pieejamības daļas vadītāja Elīna Bērziņa un Valmieras muzeja Vēstures nodaļas vadītāja, direktores vietniece zinātniskajā darbā Liene Rokpelne.
Jaunajā estrādē – ērtāk, tomēr ne pilnīgi ērti
Diāna Jance: – Lepojoties ar jauno Dziesmu svētku estrādi, tās skaistumu, bieži nepieminam, kādas piedalīšanās iespējas tā dod dziedātājiem un apmeklētājiem ar īpašām vajadzībām. Kā bija dziedāt, kā – pārvietoties, vai jutāties ērti?
E. Kalniņa: – Man ir kustību traucējumi, tāpēc galvenokārt pārvietojos ratiņkrēslā un varētu teikt, ka dzīvoju mūzikā, ikviena dziedāšana, koncerts ir īpašs brīdis. Esmu jau piedalījusies skolēnu dziesmu svētkos, toreiz dziedāju otrajos soprānos, šogad – pirmajos. Līdz estrādei braucām ar autobusiņu, tālāk tētis mani aizveda līdz skatuvei. Jaunā skatuve ir daudz ērtāka, vecajā estrādē bija sarežģītāk. Nezinu gan, kā klātos kādam basa balss īpašniekam, lai tiktu līdz viņiem nozīmētajai vietai, ir jākāpj tik augstu… Citādi gan kādas problēmas nemanīju, izbaudīju un priecājos par svētkiem.
L. H. Mūrniece: – Man ir redzes traucējumi, un jaunajā estrādē bija vieglāk nekā agrāk. Braucu ar liftu, kuram bija lieli cipari, lielām pogām, varēja viegli saprast, pat balss pateica, kurš stāvs, ko tādu esmu pieredzējusi reti kur. Īstenībā tas gan esot bijis kravas lifts.