Reklāmas apgalvo, ka aknas laiku pa laikam jātīra ar aptiekā nopērkamiem preparātiem. Patiesībā hepatoprotektori uzlabo aknu darbību un daļēji pasargā no toksisko vielu iedarbības, kas tām jāneitralizē.

Kaitē dzīvesveids

Aknas ir blīvākais, tāpēc smagākais cilvēka iekšējais orgāns, kas pieaugušajiem sver apmēram 1,2–1,5 kg, bet kopā ar asinīm – pat divtik.

Vienlaikus tas ir pacietīgs un maigs orgāns, kas atbild par dažādu vielu sašķelšanu, piedalās gremošanā, ražo tauku pārstrādāšanai nepieciešamo žulti, filtrē arī asinis, lai organismu atbrīvotu no kaitīgām vielām, kas tiek uzņemtas ar pārtiku vai veidojas vielmaiņas procesā. Diennakts laikā asinis caur aknām izplūst 300–400 reižu.

To raitai darbībai kaitē alkohols, smēķēšana, pārmērības ēšanā un it īpaši trekni produkti, medikamenti, mazkustīgums, sadzīves ķīmija, darbs kaitīgos apstākļos un piesārņota vide – ūdens un gaiss. Par labu nenāk arī stingras mazkaloriju diētas, kas izraisa strauju svara zudumu vai biežas tā svārstības.

Aknas parasti nesāp – daba tām nav paredzējusi sāpju receptorus. Sāpes izraisa tikai apvalciņš, kurā aknas ir ietērptas. Tāpēc daudzas likstas šo orgānu sagrauj klusītiņām, un vainas uzreiz nav nosakāmas pat pēc ēstgribas samazināšanās, vēdera pūšanās.

Vienīgi smaguma sajūta un diskomforts labajā paribē vedina domāt par iespējamām pārmaiņām, ko uzrāda aknu fermentu daudzums asinsanalīzē.

Palīglīdzekļi aknu darbības uzlabošanai

Gastroenterologs Sabri Abdelmasī bilst, ka jauniem cilvēkiem aknu šūnas labi atjaunojas, taču nenoliedz, ka tām nepieciešams antioksidantu (vitamīnu un minerālvielu) atbalsts, dažkārt profilaktiski var lietot hepatoprotektorus. Tiesa gan, aknu slimību gadījumā tiem lielāka nozīme ir sākumstadijās, bet vēlāk vajadzīga nopietnāka palīdzība.

Vieni paši medikamenti vai tautas līdzekļi (ārstniecības augi ar līdzīgu, taču vājāku iedarbību) nesniedz pietiekamu atbalstu – to spēks palielinās, ievērojot mērenību ēšanā, novēršot kaitīgo vielu nonākšanu organismā un nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm. Aknām veselīgā ēdienkartē jāiekļauj ķirbis, galda bietes u.c. dārzeņi, liesa gaļa un zivis, putraimi. Produktu sastāvā ne mazāk svarīgas ir aminoskābes, C, A un E vitamīns, selēns un hroms. Savukārt aktīvs dzīvesveids paātrina aknās nonākušo tauku sašķelšanu.

Viens no dabā pieejamajiem hepatoprotektoriem ir mārdadzis, kura aktīvās vielas silimarīna iedarbību apliecina arī pētījumi.

Mārdadzis stiprina aknu šūnu membrānu, tāpēc palīdz normalizēt aknu funkcijas un paaugstina to pašattīrīšanās spējas, veicina šūnu atjaunošanos. 

Vienlaikus silimarīns stimulē žults veidošanos.

Aknu aktivitāti palielina arī piparmētras lapas, ķimenes un koriandra augļi, dzeltenās kaķpēdiņas ziedi, maura sūrenes laksti.

Zini!

  • No mārdadža sēklām tiek ražoti aknu darbību uzlabojoši preparāti, kas nopērkami aptiekās.
  • Ja notikusi saindēšanās ar zaļo vai balto mušmiri, mārdadža sēklas vai no tām pagatavoti preparāti praktiski ir vienīgais līdzeklis, kas palīdz glābt dzīvību.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.