Sākoties Krievijas iebrukumam Ukrainā, daudzi Latvijas iedzīvotāji nolēma brīvprātīgi pieteikties valsts aizsardzības militārajā dienestā – Latvijas Republikas Zemessardzē. Jau deviņus gadus zemessargs ir arī Eiropas Parlamenta deputāts Mārtiņš Staķis.
“Zemessardzē iestājos 2015. gadā. Iemesls tam bija Krimas aneksija. Jāatzīst, pirms tam pat nebiju domājis par militāro dienestu, taču toreiz kļuva skaidrs – Krievija ir mainījusies un pie šā iebrukuma neapstāsies,” apsvērumus pievienoties zemessardzei un apgūt prasmes, lai nepieciešamības gadījumā varētu aizstāvēt savu valsti, atklāj Mārtiņš Staķis.
Paplašini savu komforta zonu
“Pirms iestāšanās zemessardzē nekad nebiju gulējis naktī zem klajas debess. Biju turējis rokās ieroci, bet nezināju, kā ar to pareizi apieties. Zināju, kā sniegt elementāru pirmo palīdzību, bet nebiju mācījies, ko darīt, lai izglābtu biedru, ja tas guvis ievainojumu. Šo sarakstu varētu turpināt un turpināt. Vai šīs iemaņas noder dzīvē? Uz šo jautājumu var atbildēt katrs pats,” aizdomāties aicina Mārtiņš Staķis.
Tas, kā mums šodien sabiedrībā pietrūkst, īpaši vīriešiem, ir iniciācijas process – pārvarot kāda veida grūtības, vari uzskatīt sevi par kārtīgu vīru, viņš piebilst.
“Zemessardzē šādas tradīcijas ir. Pēc divām tiešām smagām dienām, kad dodies mājās, tiek uzlikts vēl pēdējais pārbaudījums – iziet cauri purvam, kur esi līdz kaklam ūdenī. Pirmajā brīdī tas šķiet neiespējami, bet to sajūtu, kad esi ticis no tā ārā, ne ar ko citu nevar salīdzināt.”
Iziešana no komforta zonas ir tas, kas var sniegt gandarījumu katram no mums. “Katrās dienesta mācībās komforta zona paplašinās. Pēkšņi saproti, ka naktīs vairs nesalst, esi sapratis, ko vari darīt, lai justos labi arī šādos apstākļos. Tu pastiep komforta zonu platāku, un ar laiku nekas no tā vairs nebaida,” par gūto rūdījumu stāsta Eiropas Parlamenta deputāts. Militārais dienests krietni mainot arī dzīves uztveri.
“Pavadot divas nedēļas militārajā nometnē mežā, dzīves uztvere tiek nosēdināta līdz vienkāršām, saprotamām lietām. Vairs neuztrauc sadzīviski sīkumi, piemēram, kaimiņš, kas trokšņo. Tā ir lieliska pieredze, kas liek aizdomāties, ka sadzīvē sevi pārāk dedzinām par lietām, kas patiesībā nemaz nav būtiskas.”
Ko vērtīgu apgūst zemessargs
Zemessardzei pievienoties var ikviens Latvijas pilsonis vecumā no 18 līdz 60 gadiem ar atbilstīgu fizisko sagatavotību. Zemessargu rindās sastopami gan vīrieši, gan sievietes. Motivācija mēdz būt dažāda: kāds vēlas apgūt militārās prasmes, cits pilnveidot sevi vai uzlabot fizisko formu.
Kas ir vērtīgākais, ko ikviens var iegūt zemessardzē:
Militārā pamatapmācība ietver ieroču mācību, pirmo medicīnisko palīdzību, militāros sakarus, topogrāfiju un citas pamatiemaņas. Pēc pamatapmācības ir iespēja paaugstināt kvalifikāciju, piedaloties kursos, kas dod iespēju saņemt nākamo dienesta pakāpi. Var apgūt arī dažādas specialitātes: sakarnieks, snaiperis, izlūks, militārā transporta vadītājs. Ir iespēja mācīties atsevišķos kursos, piemēram, izdzīvošana ziemā, taktiskā šaušana. Var iegūt arī instruktora pakāpi. Deputāts piebilst, ka Latvijā militārās apmācības ir ļoti augstā līmenī. “Eiropā tiek apmācīti arī Ukrainas karavīri, un tieši Baltijas valstu apmācība novērtēta kā spēcīgākā.”