Oriģināla tamborēta jostas soma no kokvilnas dzijas, kas nēsājama arī kā pleca soma, ir ērts un stilīgs aksesuārs.

Reklāma

Nepieciešamie materiāli 


50 g kokvilnas dzijas Nr. 6/4 (50 g ~125 m), Nr. 2 tamboradata, rāvējslēdzējs (līdz 25 cm), 70–100 cm poliamīda lentes (platums 2,5 cm) jostai, 2 metāli ovāli un 2,5 cm pusapļi, lai savienotu somu ar jostu, 1 plastmasas somas aizdare jostai (2,5 cm).


Tmborēta jostas somiņa.

Darba gaita


No kokvilnas dzijas, blīvi tamborējot, sanāk 20 x 13 cm liela soma. Ja gribas lielāku, jāņem vienu izmēru rupjāka kokvilnas dzija.


Detaļas.

Tamborē stabiņus ar 1 apmetumu (apmetums, iedur adatu vajadzīgajā vietā, izvelk cilpiņu (uz adatas ir 3 cilpiņas), apmetums, izvelk to cauri divām cilpiņām (uz adatas paliek 2 cilpiņas), apmetums, izvelk to cauri pēdējām divām cilpiņām. Uz tamboradatas paliek 1 cilpiņa.


Somas pamatne (attēlā 2. detaļa). Sāk tamborējumu ar 72 cilpiņu garu pīni (70 tiks iztamborētas, bet divas tiks izmantotas, lai uzsāktu 1. stabiņu rindu). Pirmās 3 rindas tamborē vienādi. Ceturtajā rindā pirmās 10 cilpiņas iztamborē ar savienojuma stabiņiem, izveido 2 gaisa cilpiņas un nākamās 50 cilpiņas turpina tamborēt kā stabiņus ar apmetumu (tāpat kā 1.–3. rindu), atstājot pēdējās 10 cilpiņas neskartas. Turpina tamborēt 5.–17. rindu, katru rindu samazinot par vienu stabiņu (katras rindas pirmo stabiņu veido, izlaižot vienu cilpiņu).


Somas priekšdaļa (attēlā 3. detaļa). Sāk tamborējumu ar 57 cilpiņu garu pīni (55 tiks iztamborētas, bet 2 tiks izmantotas, lai uzsāktu 1. stabiņu rindu). Pirmās 2 rindas tamborē vienādi. Turpina tamborēt 3.–16. rindu, katru rindu samazinot par vienu stabiņu (katras rindas pirmo stabiņu veido, izlaižot vienu cilpiņu). Šai detaļai tiek veidotas 16 rindas – par vienu mazāk nekā pamatnei, jo nepieciešams ierēķināt vietu rāvējslēdzējam. Savukārt platumā tā veidosies 1–2 cm platāka par pamatni, lai dotu somai apjomu.


Somas augšdaļa (attēlā 1. detaļa). Sāk tamborējumu ar 52 cilpiņu garu pīni (50 tiks iztamborētas, bet divas tiks izmantotas, lai sāktu 1. stabiņu rindu). Pirmās divas rindas tamborē vienādi. Trešajā un ceturtajā rindā katru rindu atkal samazina par vienu stabiņu.


Rāvējslēdzēja piešūšana. Rāvējslēdzēju var pietamborēt ar savienojuma stabiņu, izmantojot to pašu dziju, no kā tamborēta soma, un pieliekot nelielu piepūli, lai dziju izvilktu cauri rāvējslēdzēja auduma daļai. Savienojuma vietā veidojas glīta pīne. 


Rāvējslēdža pietamborēšana.

Rāvējslēdzēju arī var piešūt ar šujmašīnu. Slēdža vienu pusi savieno ar somas priekšdaļas platāko malu, bet otru pusi – ar somas augšdaļu, šuj, sākot no viena stūra, pa noapaļoto malu līdz otram stūrim.


Somas sašūšana. Kad slēdzis pietamborēts vai iešūts, atliek satamborēt kopā visas somas daļas un pievienot metāla ovālus. Somas detaļas savieno, satamborējot ar parastajiem stabiņiem. Lai neveidotos pārāk daudz diegu galu, kurus pēcāk vajadzēs ievilkt tamborējumā, ieteicams detaļas savienot vienlaidus, sākot no augšējās daļas, vienlaikus iestrādājot sānu ļipās metāla ovālus, pie kuriem tiks piestiprināta josta. Tā kā somas priekšdaļa ir nedaudz platāka par pamatni, satamborējot tās, abos apakšējos stūros pret 1 apakšējo pamatnes cilpu iztamborē 3–4 priekšdaļas cilpas, tādējādi izveidojot nelielu somas tilpumu jeb apjomu.


Josta. Jostas lenti sadala divās daļās: ap 30 cm un 40–70 cm. Piešuj katru daļu savai somas pusei (pie metāla ovāliem). Īsākajai jostas daļai otrā galā piešuj plastmasas aizdares vienu pusi, bet otrai aizdares pusei izver cauri jostas garāko daļu, kas kalpos kā jostas garuma regulētāja. 


Somiņa.


Padomi

• Virspusē var uztamborēt mazu kabatiņu vai veidot dekorus: ziedus, pērles, bārkstis.


• Čaklāka un pacietīgāka rokdarbniece var izveidot somai auduma oderi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.