Overcast 15.3 °C
C. 19.09
Muntis, Verners
SEKO MUMS
Reklāma
Aizsargķivere, pārvadājot bērnu uz motocikla vai velosipēda, ir absolūti nepieciešama.
Aizsargķivere, pārvadājot bērnu uz motocikla vai velosipēda, ir absolūti nepieciešama.
Foto: Shutterstock / Latvijas Mediji

No kāda vecuma bērnu drīkst pārvadāt uz motocikla kā pasažieri? Un cik ilgi bērns vieglajā automašīnā jāpārvadā uz paliktņa? Jautā Dace G.

Reklāma

Katram braucamajam savi nosacījumi

Ceļu satiksmes noteikumos norādīts, ka divriteņu, mopēdu, motociklu, triciklu, kvadriciklu vai sniega motociklu pasažieriem galvā obligāti jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei. Bērnu uz minētajiem transportlīdzekļiem pieļaujams vest tikai tad, ja viņš var noturēt līdzsvaru un aizsniegt kāju atbalstus vai sēž uz viņa vecumam un svaram atbilstoša sēdeklīša.

Ja automobiļa sēdvietas ir aprīkotas ar drošības jostām un tiek pārvadāts bērns, kura augums nepārsniedz 150 cm, bērnam jāatrodas viņa vecumam un svaram piemērotā sēdeklītī vai uz paliktņa, kas uzlikts atbilstoši izgatavotāja norādījumiem, un jābūt piesprādzētam ar drošības jostu. 

Tātad, kamēr bērna augums nav sasniedzis 150 cm, viņam automašīnā jāsēž bērnu sēdeklītī vai uz paliktņa un jābūt piesprādzētam.

Bērnus, kuru augums nepārsniedz 150 cm, aizliegts pārvadāt priekšējā sēdeklī automobilī, kura sēdvietas nav aprīkotas ar drošības jostām (piemēram, automašīnā Lada jeb tā dēvētajā žigulī un citos senāk ražotos auto).

Savukārt ar velosipēdu atļauts vest bērnus vecumā līdz septiņiem gadiem ar galvā uzliktu un aizsprādzētu aizsargķiveri, ja ir iekārtoti papildu sēdekļi un droši kāpšļi kāju atbalstam.

Ja tiek pārkāpti bērnu pārvadāšanai paredzēto drošības līdzekļu lietošanas noteikumi, transportlīdzekļa vadītājam piemēro naudas sodu no 30 līdz 70 eiro.

Aizsargķivere, pārvadājot bērnu uz motocikla vai velosipēda, ir absolūti nepieciešama.

Cik ilgi jāsēdina ar seju pretēji braukšanas virzienam

Satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis stāsta, ka attiecībā uz bērnu sēdeklīšiem un paliktņiem jāvadās pēc ražotāju norādēm. Katram sēdeklim un paliktnim ražotājs norāda pasažiera parametru diapazonu. Paliktņi un sēdekļi ir marķēti ar šādām norādēm.

Daudzus mulsina atšķirīgie viedokļi par to, cik ilgi bērns jāpārvadā ar seju pretēji braukšanas virzienam. Eksperts skaidro – maza bērna mugurkaula kakla daļas skriemeļi un muskuļi vēl nav pietiekami nobrieduši, bet galva proporcionāli ķermenim ir liela un smaga. Zīdaiņa un maza bērna vecumā ļoti bīstams satiksmes negadījumos ir tā sauktais pātagas efekts. 

Reklāma
Reklāma

Tas nozīmē – sēdinot zīdaini un mazu bērnu ar skatu braukšanas virzienā, frontālas sadursmes gadījumā bērna galva ļoti strauji triecas uz priekšu un pēc tam spēji sitas atpakaļ. Paātrinājums var izraisīt milzīgas traumas kakla skriemeļu daļā.

 Lai no tā izvairītos, saskaņā ar starptautiskos pētījumos secināto 

bērnu līdz pat divarpus gadu vecumam rekomendē pārvadāt automašīnā atbilstošā sēdeklītī ar seju pretēji braukšanas virzienam. 

Šādā veidā tiek nodrošināts, ka frontālas sadursmes brīdī mazuļa mugurkauls pilnībā balstās pret sēdeklīti, nepieļaujot pātagas efektu. Tātad, kamēr bērna auguma un sēdeklīša ražotāja norādītie parametri ļauj sēdināt bērnu ar seju pretēji braukšanas virzienam, satiksmes drošības eksperts iesaka to darīt.

Lai mazākie pasažieri būtu drošībā

Oskara Irbīša ieskatā, visdrošākā bērnu sēdeklīšu un paliktņu stiprinājuma sistēma ir Isofix. Tā dažādos drošības testos un pētījumos uzrādījusi absolūti labākos rezultātus, turklāt tā ļauj sēdeklīti uzlikt arī otrādi (lai bērns sēdētu ar seju pretēji braukšanas virzienam).

Daudzi gan neievēro vai nezina kādu ļoti būtisku apstākli – pirms bērnu pārvadā automašīnas priekšējā sēdeklī, obligāti ir jāatvieno Airbag sistēma jeb drošības spilvens iepretim šim sēdeklim. Daļai automašīnu to var izdarīt ar speciālu slēdzi automašīnas durvīs vai cimdu nodalījumā, bet ar auto, kam šādu slēdžu nav, drošības spilvena atvienošanai jādodas uz servisu, kur pēc noteiktu dokumentu parakstīšanas to izdarīs servisa darbinieki. Vedot bērnu priekšējā sēdeklī, kam nav atvienots drošības spilvens, sadursmes gadījumā var rasties ļoti smagas un pat letālas traumas.

Būtiski ir ievērot sēdeklīša un paliktņa ražotāja instrukciju, uzstādot un nostiprinot to automašīnā. Tam jābūt stabilam, tas nedrīkst ļodzīties.

Jāseko līdzi, lai bērnu var ērti un droši piesprādzēt gan vasaras, gan ziemas apģērbā. Mainoties gadalaikiem un arī bērna auguma parametriem, nepieciešams sēdeklīša jostas pārregulēt, lai tās būtu atbilstoši nospriegotas un stabili noturētu bērnu straujas bremzēšanas vai sadursmes gadījumā. Tāpat jāpārliecinās, ka sēdekļu un paliktņu auduma pārklāji ir nostiprināti un neslīd. Jāraugās, lai bērns nespēlējas ar drošības jostām un stiprinājumiem, jo var tās nejauši atsprādzēt, izstaipīt, atspriegot utt. Ļoti ieteicams parūpēties, lai braukšanas laikā bērns no iekšpuses nevarētu atvērt automašīnas durvis.

Atšķiras gan mašīnu, gan paliktņu konstrukcijas, bet, sēdinot bērnu uz paliktņa, īpaši jāpievērš uzmanība, vai automobiļa drošības josta stiepjas precīzi pār bērna plecu, nevis kaklu.

Der zināt

Ceļu satiksmes drošības direkcijas veiktajā pētījumā secināts, ka daudzi nepareizi lieto bērnu autosēdekļus un paliktņus. Pāreja no viena sēdekļa veida uz nākamo normatīvajos aktos nav regulēta, taču galvenais ir ievērot ražotāja norādes par pārvadājamā pasažiera auguma parametriem. 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Tēmturi
Reklāma
DĀRZS DABA
Reklāma