Aizkraukles vēstures un mākslas muzeja "Kalna ziedi" dārzā atklāts jauns vides objekts – saules pulkstenis, kas veidots, balstoties uz vēsturiskiem fragmentiem, informē avīze "Staburags".

Reklāma

"Kalna ziedu" muzeja ekspozīcijā apskatāmi divi 15. gadsimta saules pulksteņa fragmenti. 

Tie atrasti bijušajā Altenes pilskalnā, kas pēc applūdināšanas atrodas zem ūdens, un pieder pie senākajām uzietajām saules pulksteņu kultūras liecībām Latvijā. Jaunatklātajā saules pulkstenī attēloti senatnīgie fragmenti.

Muzeja "Kalna ziedi" dārzā uzstādītais saules pulkstenis rāda vēsturisko laiku, kādu 15. gadsimtā rādīja tā priekštecis.

Projekta dizaina autors ir datorzinātņu doktors Mārtiņš Gills, kas ir arī Starptautiskās astronomijas savienības, Latvijas Astronomijas biedrības, Ziemeļamerikas Saules pulksteņu biedrības, Britu Saules pulksteņu biedrības pārstāvis. Pulksteņa pamatni un ciparnīcu izgatavoja akmeņkalis Modris Stiliņš, gnomonu – metāla kalējs Ants Brimerbergs.

"Latvijā senākie saules pulksteņi ir no 15. un 16. gadsimta. Turaidas pilī un Altenes pilskalnā ir atrastas vissenākās liecības. Paldies akmeņkalim, viņš precīzi realizēja visu, ko biju ieplānojis. Izraudzītais laukakmens esot bijis smags, ciets, darbs veicies mazliet grūtāk, nekā sākotnēji cerēts, bet viss ir izdevies izcili," uzrunā klātesošajiem sacījis M. Gills. 

Uzstādītais pulkstenis rāda vēsturisko saules laiku, kuru savulaik rādījis Altenes pilskalna saules pulkstenis. Tas esot stundu atpakaļ no tā, ko rāda mūsdienu laikrāži. 

Labā laikā saules pulkstenis darbosies gandrīz visu dienu, tas uzstādīts īpaši izraudzītā vietā, kur saules stari to tver gandrīz līdz rietam.

MAF 2024

Publikācija tapusi projektā "Mans pagasts, mana pilsēta", kurā "Latvijas Avīze" sadarbojas ar laikrakstiem "Staburags", "Dzirkstele", "Zemgales Ziņas", "Bauskas Dzīve", "Alūksnes un Malienas Ziņas" un "Ziemeļlatvija".

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".