Clear -1.9 °C
P. 21.02
Ariadne, Eleonora
SEKO MUMS
Reklāma
Elgars Felcis demonstrē raķeškrāsns pareizu kurināšanu.
Elgars Felcis demonstrē raķeškrāsns pareizu kurināšanu.
Foto: Jānis Siliņš / Latvijas Mediji

Pēc pamatuzbūves raķeškrāsns daudz neatšķiras no podiņu krāsns, toties tās efektivitāte jūtama jau dažas minūtes pēc iekurināšanas. Par videi draudzīgās apkures ierīces darbību pārliecinājušies atvērtās saimniecības "Zadiņi" iedzīvotāji. Kopienā ir piecas mājsaimniecības – katra aprīkota ar raķeškrāsni. Konsultē "Zadiņi" vadītājs, ilgtspējas pētnieks Elgars Felcis.

Reklāma

Raķeškrāsns darbības princips

Pirmais raķeškrāsns (Rocket Mass Heater) prototips izstrādāts pagājušā gadsimta 80. gados Oregonas štatā Amerikā. Pēc daudziem izmēģinājumiem noteikti krāsns būvniecības principi, kas nodrošina labāku velkmi un siltumatdevi par salīdzinoši nelielām izmaksām.

Salīdzinājumā ar citiem efektīviem apkures risinājumiem raķeškrāsnīm nav nepieciešams elektrības pieslēgums vai lielas būvniecības un uzturēšanas izmaksas. 

Atkarībā no materiālu pieejamības krāsns izmaksas nepārsniedz 300–400 eiro. Krāsni pēc vajadzības iekurina vienu vai divas reizes diennaktī – atkarībā no āra temperatūras.

Raķeškrāsns shēma.

Malku raķeškrāsnī ievieto no augšas vertikālā kurtuvē. Gaisa plūsma liesmu no krāsns mutes virza horizontālā tunelī, kura galā izveidots vertikāls kanāls – šahta jeb ierīces serde (Heat Riser), kur veidojas dūmgāžu turbulence.

Serde ir siltināta ar akmensvati, perlītu vai citu siltumizolācijas materiālu, nodrošinot degšanas procesā radušos dūmgāžu sadegšanu un temperatūras paaugstināšanos. No ārpuses serdi nosedz ar metāla mucu, atstājot 7 cm spraugu gaisa izplūdei starp vertikālo kanālu un otrādi apgriezto mucu.

Aptauja

Kāds ir galvenais iemesls, kāpēc ir svarīgi izmantot sausu malku raķeškrāsnī?

Ārējai mucai, uzņemot siltumu no serdes, temperatūra samazinās. Karstums plūst uz leju starp mucu un serdi, caur mūrī iebūvētajām caurulēm līdz skurstenim.

Pagarinātais, sildmūrī iestrādātais horizontālais kanāls pārnes karstumu uz mūrīti: akmeņiem un mālu, pamazām samazinot dūmgāžu temperatūru līdz ieplūdei skurstenī. Spēcīgās velkmes un augstās temperatūras dēļ malka un dūmgāzes sadeg gandrīz pilnībā, samazinot no skursteņa izvadīto dūmu daudzumu.

Uzkarsusī muca sniedz tūlītēju siltumu, nodrošinot patīkamu temperatūru mājās, pat ja tā pāris dienu nav apkurināta.

Malkas degšana raķeškrāsns kurtuvē – gaiss liesmas virza horizontāli kurtuves kanālā.

Vietas sagatavošana un materiālu izvēle

Pirms krāsns ierīkošanas izvērtē nesošās konstrukcijas noturību. Lielā svara dēļ krāsni visbiežāk ierīko ēkas pirmajā stāvā. Taču to var izmantot telpu apsildīšanai divos stāvos – pirmajā stāvā atrodas kurtuve, otrajā sildmūris ar ieplūdi skurstenī. Tāpat kā vairumu krāšņu to iespējams izmantot divu vai vairāku telpu apsildīšanai, daļu mūra būvējot otrpus sienai.

Reklāma
Reklāma

Raķeškrāsni ieteicams ierīkot telpā, kur saimniekiem tā būs ērtāk lietojama, piemēram, viesistabā. Krāsns rada omulības sajūtu, un tās mūris izmantojams kā atpūtas vieta vēsos ziemas vakaros.

Atkarībā no grīdas seguma sagatavo pamatni. 

Ja krāsni ierīko telpā ar koka grīdu, uzstādīšanas vietā segumu demontē un to aizpilda ar ķieģeļiem, māla klonu vai citu ugunsdrošu materiālu.

Šādas krāsns ierīkošana jāsaskaņo tāpat kā jebkura malkas apkures ierīce. Elgars Felcis stāsta, ka būvniecības projekts ēkai ar divām plānotām raķeškrāsnīm tika apstiprināts pašvaldības būvvaldē bez sarežģījumiem. Par noteikumu kārtību pirms krāsns ierīkošanas vai risinājuma nomaiņas jākonsultējas konkrētās pašvaldības būvvaldē.

Elgars min, ka pirms laika ierobežojumi raķeškrāsns ierīkošanai bijuši Igaunijā, kur tās izmantošana kā pamatapkures risinājums jaunbūvēs ticis aizliegts.

Elgars Felcis demonstrē raķeškrāsns pareizu kurināšanu.

Materiāli un sildmūra būvniecība

Raķeškrāsns, iespējams, ir efektīvākais un izdevīgākais apkures risinājums mājām laukos un mazpilsētās. Būvniecības izmaksas ievērojami samazina pieejamo resursu izmantošana. Savai krāsnij saimnieks izmantojis lokāli iegūtus mālus, sasmalcinātus salmus, sijātas smiltis un akmeņus. Mālu sajauc ar smiltīm vai salmiem attiecībā aptuveni 1:3, lai samazinātu materiāla plaisāšanu. Mūrīša uzmūrēšanai mālus un smiltis izmanto tikai tik daudz, lai aizpildītu gaisa spraugas starp akmeņiem.

Ja vēlas iegūt noturīgāku apdari, var lietot šamota pulveri un ugunsdrošus mālus, kas sajaukti ražotāja norādītajā attiecībā.

Krāsns sildmūri veido uz grīdas vai koka platformas. Kurtuves un skursteņa savienojošo kanālu aprīko ar tīrīšanas lūkām – pie savienojumiem (ērtākai tīrīšanai). Izmanto būvmateriālu veikalos pieejamās dūmvadu, skārdnieku izgatavotas skārda caurules vai parastās ventilācijas caurules – tās netiek pakļautas augstai temperatūrai. Kanāla diametram jābūt vienādam ar skursteni. Dūmvadu aprīko ar aizbīdni jeb šīberi.

Kopējais sildmūra kanāla garums no kurtuves līdz ieplūdei skurstenī nepārsniedz 10 metrus, un vēlams, lai tas nav īsāks par 4–5 metriem. Garāks kanāls neefektīvi uzsils, bet īsāks daļu siltuma neuzņems – tas izplūdīs pa skursteni. Optimāli ir ierīkot 7–8 m garu kanālu.

Uzstādītā mūra kanāla vidusdaļu (starp caurulēm) blīvi aizpilda ar nebojātiem un saimniecībā pieejamiem akmeņiem, piemēram, granītu un gneisu, bet apdari kanālu augšpusē un sānos veido plānāku (līdz 10 cm biezu), lai neierobežotu siltuma atdevi. Akmeņus iestrādā ar māliem, pārliecinoties, ka no masas tiek izvadīts gaiss. Sildmūri var apstrādāt ar lineļļu, oļiem, keramikas lauskām un citiem materiāliem, lai iegūtu vēlamo izskatu.

Reklāma
Reklāma

Ēkā, kurā siltums vajadzīgs neilgu laiku, piemēram, darbnīcā vai garāžā, sildmūra kanālus var iestrādāt ar plānāku akmeņu un mālu slāni, lai telpa uzsiltu ātrāk. Elgars stāsta, ka eksperimentālos nolūkos viens raķeškrāsns mūris Zadiņu darbnīcā apstrādāts daļēji, atstājot fragmentu atklātu. Neapstrādātajā daļā sodrēji uzkrājušies daudz ātrāk, paaugstinot aizdegšanās risku, tāpēc apdare ir ļoti svarīga.

Virs sildmūra var nostiprināt pie sienas montējamu drēbju pakaramo veļas žāvēšanai.

Kurtuves un krāsns ierīkošana

Raķeškrāsns kurtuvei izmanto 66 šamota ķieģeļus, kas piesūcināti ar ūdeni un pēc tam stiprināti ar plānu, šķidru mālu javu. Orientējoši šamota ķieģelis maksā 2,50 EUR (165 EUR/66 gab.). Būvniecības laikā ar 200 mm (8 collu) diametra kanāliem jāievēro attiecība 1:2 kurtuvē. Horizontālais kanāls no krāsns mutes līdz serdei ir 0,66 m garš, bet serde (Heat Riser) tiek veidota 1,32 m augstumā.

Krāsni var aprīkot ar atsevišķu gaisa padeves lūku, kas ierīkota krāsns mutes sānā. Tas nodrošina, ka telpā nesamazinās skābekļa līmenis. Ierīkojot gaisa padeves lūku, krāsns mute jānosedz un jāizmanto par tās dziļumu īsāks kurināmais.

Ja lūku neierīko, kurtuves noslēgšanai ērti izmantot divus šamota ķieģeļus. Kurināšanas laikā izmanto vienu ķieģeli, kas atbalsta garāku kurināmo un samazina gaisa ieplūdes virsmu no telpas, pastiprinot velkmi.

Pirms uzstāda mucu, to apdedzina, lai likvidētu krāsas un citu vielu atlikumu. Ar metāla saru suku vai leņķa slīpmašīnu no virsmas notīra krāsu. No piedāvājuma ieteicams izvēlēties visbiezāko 200 litru mucu. Serdes augstuma un kurtuves kanāla garuma proporcija jāievēro, arī izvēloties mazāka tilpuma mucu.

Konstrukcijā mucu nostiprina ar māliem. Tās sānus noklāj daļēji vai pilnībā. Ja mucu izvēlas noklāt pilnībā, mālos iestrādā sietu plaisu veidošanās riska mazināšanai. Metāla izplešanās un saraušanās ietekmē māls plaisās, ko teju neiespējami novērst. Plaisas periodiski aizpilda ar karstumizturīgu mūrjavu. Mālu uzklāšana uz mucas samazina apdegumu risku, ja mājās ir bērni, kas var nejauši aizskart mucu.

Mucas augšpusi var izmantot ēdiena gatavošanai. Lai metālu pasargātu no korozijas, periodiski atjauno aizsargslāni. Izmanto gatavošanai paredzētu eļļu, ar ko ierīvē sānus un virsmu pirms krāsns kurināšanas.

Reklāma
Reklāma

Vienkāršās uzbūves dēļ raķeškrāsns defektu novēršana nesagādā grūtības.

Ar lineļļu apstrādāta raķeškrāsns virsma.

Malkas izvēle un krāsns tīrīšana

Krāsni kurina 1–3 stundas. Tā izdala siltumu jau pirmajās minūtēs pēc iekuršanas, tāpēc jābūt uzmanīgiem, lai nejauši neaizskartu mucu.

Salīdzinājumā ar tradicionālajām malkas krāsnīm raķeškrāsnī izmanto mazāka diametra (līdz 7 cm) garākas malkas pagales, un kopējais malkas patēriņš ir mazāks. Kurināmajam noderēs nomaļi (šāļi), zari un citi ķīmiski neapstrādāti kokmateriālu atgriezumi. Drošības nolūkos izmanto malku, kas nepārsniedz kurtuves dziļumu vairāk par sprīdi, jo pastāv risks – lietojot nepietiekami sausu kurināmo, liesma var izkļūt no kurtuves.

Degot malkai raķeškrāsnī, rodas maz sodrēju. Izmantojot pilnīgi sausu malku, iespējams samazināt skursteņa periodisko apkopju biežumu – nosēdumi sildmūra kanālā liecina par skursteņa tīrību.

Tīrīšanai izmanto krāsns kruķi (biguli) ar izliektu kātu. Nelielo pelnu daudzumu izgrābj ne retāk kā reizi nedēļā. Apkures ierīces tuvumā izvieto dūmu vai tvana gāzes detektoru.

Kurināšanas laikā krāsni neatstāj bez uzraudzības!

Saimnieks ērtākai krāsns tīrīšanai izgatavojis speciālu rīku.

Ņem vērā!

Plānojot krāsns novietojumu, ievēro vismaz 50 cm attālumu no mucas augšpuses un griestu zemākā punkta.

Elgara Felča raķeškrāsns tapšanas procesu var iepazīt videoplatformā YouTube, ierakstot meklēšanas sadaļā videoklipa nosaukumu Rocket Mass Heater Workshop by Thomas Krüger 2017.

Pieredze

Pozitīvs pirmais iespaids

Jogas skolotāja, biedrības Zaļā brīvība projektu vadītāja Zane Zolmane un ekoloģiskā dzīvesveida piekopējs Žeroms Dripons atvērtajā saimniecībā Zadiņi dzīvo aptuveni mēnesi. Abiem iemītniekiem līdz šim nav bijusi pieredze krāsns kurināšanā, bet tagad tā kļuvusi par ikdienas rutīnu.

Krāsns ir ērti lietojama un viegli kopjama. Mūra sols kļuvis par iecienītu atpūtas vietu.

Zane stāsta, ka siltajā janvārī krāsns kurināta reizi dienā, virsmu izmantojot pusdienu gatavošanai. “Sākumā krāsni kurinājām vakarā, bet naktī bija par karstu, jo telpa uzsilst līdz 24 grādiem.” Pāris uzsver, ka raķeškrāsns lielākais pluss ir omulības sajūta. Krāsns ir ērti lietojama un viegli kopjama. Mūra sols kļuvis par iecienītu atpūtas vietu.

Raķeškrāsns tapšanā darbu ieguldījuši trīs meistari. Tumšā krāsa iegūta no lineļļas. Krāsni rotā mālā veidoti ciļņi, skursteņa dekoratīvā oļu apdare, latviešu tautasdziesma. Muca pilnībā noklāta ar māliem. Mūra pamatnē iebūvēts LED apgaismojums.

Sava enerģija

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Mediji".

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
DĀRZS DABA
Reklāma