Lauku saimniecības ir ļoti atšķirīgas gan pēc sava lieluma un specializācijas, gan modernizācijas pakāpes. Un modernizācija attiecas ne tikai uz jaunāko tehnoloģiju iegādi un ieviešanu agrotehnikā vai lauksaimniecības dzīvnieku aprūpē, bet arī uz iekārtām un aprīkojumu, kas nodrošina elektrības un siltuma apgādi. Tam nereti sāk pievērst uzmanību vien tad, kad rēķinos parādās negaidīti lielas summas.
Tomēr ir arī pietiekami daudz saimniecību, kas meklē dažādus energoefektīvus risinājumus, lai ne tikai patērētu mazāk elektrības un siltumenerģijas, bet arī paši to ražotu, tādējādi nodrošinot sev zināmu neatkarību un ilgtspēju šajā jomā. Jau tagad ir saimniecības, kas paralēli savai lauksaimniecības pamatnozarei uzstādījuši koģenerācijas stacijas, ražo biogāzi, arī saules paneļu parki lauku ainavā vairs nav nekāds retums.
Bet – ar ko tad sākt un ko labāk izvēlēties? Kas strādās ekonomiskāk, efektīvāk, un kā tas viss atmaksāsies? Rast energoefektīvāko risinājumu var palīdzēt audits. Protams, tas nav par velti – piemēram, lopkopības saimniecībai atkarībā no tās lieluma tas varot izmaksāt 3–4,5 tūkstošus eiro.
Energoaudits nebūtu jāuztver kā kārtējais apgrūtinājums
Energoaudits ir pakārtots MK noteikumiem, kas nosaka audita struktūru, aptveramās jomas. "Faktiski jāizvērtē un jāsadala pa attiecīgām kategorijām visi galvenie energoresursi – elektrība, siltums, degviela, kā arī to patēriņš. Rezultātā jāizveido pārskatāma aina, lai auditētais uzņēmums redz, kur un kā tas tērē savus energoresursus katrā no minētajām trim grupām, kā šis patēriņš sadalās savā starpā utt. Uzņēmuma apsekojuma laikā tiek apkopota informācija par ražošanas procesā izmantojamām iekārtām, to skaitu, nominālo jaudu un noslodzi. Enerģijas patēriņa dati tiek sadalīti divās daļās: energonesēji un energopatērētāji. Energonesējos tiek iekļautas elektroiekārtas, apgaismojums, savukārt energopatērētājos – elektroenerģijas, siltumenerģijas un ūdens patēriņš," skaidro Māris Delle, SIA LBRA energoauditors.
Pēc šā apsekojuma un izvērtējuma auditoram jāsniedz vismaz trīs ieteikumi, kā pasākums būtu ieviešams, reāli īstenojams dzīvē, kā tas atmaksāsies, kā arī jānorāda, kādu konkrētu labumu, efektivitāti tas dos.
"Lai noteiktu izvirzīto energoefektivitātes pasākumu dzīves cikla izmaksu un to atmaksāšanās potenciālu, tiek veikta dzīves cikla analīze. Tajā tiek ņemtas vērā pasākuma ieviešanas, izmantošanas un arī apkopes izmaksas. Šo izvērtējumu veic, lai noteiktu pasākuma izdevīgumu, ņemot vērā resursu ietaupījumu un nepieciešamās investīcijas pasākumu ieviešanai. Lai analizētu investīciju finansiālo efektivitāti, tiek noteikta diskonta likme, kas atspoguļo nākotnes naudas plūsmas diskontēšanu līdz konkrētā brīža vērtībai. To izmanto, lai analizētu pasākuma izdevīgumu un vai tā ieviešana atmaksājas ilgtermiņā. Aprēķinos diskonta likme tiek pielāgota konkrētā pasākuma un uzņēmuma darbības veidam, kas ietekmē iespējas saņemt līdzfinansējumu energoefektivitātes uzlabošanai," plašāk skaidro M. Delle.
Auditors var izvērtēt tikai esošo situāciju saimniecībā, viņš nesniedz rekomendācijas par iespējamiem energorisinājumiem, būvējot kādu objektu pilnīgi no jauna.
Saimniecību, kurās būtu veikts visaptverošs energoaudits, pagaidām vēl nav daudz. Pirmām kārtām tās ir saimniecības, kas pieder pie lielajiem elektroenerģijas patērētājiem, tostarp biogāzes ražošanas saimniecības, un tām energoaudits ir jāveic. Tāds ir veikts, piemēram, SIA "Vecsiljāņi", SIA "Lielmežotne", SIA "Agro Kaķenieki" u. c.