Overcast 1.3 °C
S. 14.12
Auseklis, Gaisma
SEKO MUMS
Reklāma
Lai uzlabotu gaisa kvalitāti un radītu klimatam neitrālākus apstākļus, galvaspilsēta Rīga sper pirmos soļus emisiju un videi kaitīgāku apkures iekārtu lietošanas ierobežošanā.
Lai uzlabotu gaisa kvalitāti un radītu klimatam neitrālākus apstākļus, galvaspilsēta Rīga sper pirmos soļus emisiju un videi kaitīgāku apkures iekārtu lietošanas ierobežošanā.
Foto: Shutterstock / Latvijas Mediji

Lai uzlabotu gaisa kvalitāti un radītu klimatam neitrālākus apstākļus, galvaspilsēta Rīga sper pirmos soļus emisiju un videi kaitīgāku apkures iekārtu lietošanas ierobežošanā.

Reklāma

Veicot ikgadēju siltumapgādes zonu un periodisku gaisa kvalitātes pārbaudi, kurināmā izmantošana Rīgas rajonos tiek mainīta un atjaunināta. Patlaban apkures iekārtu uzstādīšana tiek stingri regulēta tikai galvaspilsētā.

Pakāpeniskas pārmaiņas

Rīgas pašvaldības Mājokļu un vides departamenta Apsaimniekošanas pārvaldes priekšniece Līga Lapiņa stāsta, ka no 2031. gada 1. janvāra galvaspilsētā būs aizliegts uzstādīt jaunas individuālās (vienas ēkas vai atsevišķu telpu apsildīšanai) un lokālās (vairāku ēku apsildīšanai) apkures iekārtas, kurās izmanto jebkāda veida fosilo kurināmo, bet no 2026. gada 1. janvāra Siltumapgādes jautājumu komisija noraidīs to uzstādīšanu. Kārtību regulē Rīgas domes saistošie noteikumi nr. RD-24-260-sn Par teritoriālajām zonām siltumapgādes veida izvēlei un prasībām siltumapgādes sistēmas iekārtu izvēlei.

Prasības jāievēro arī gadījumos, ja netiek mainīts izmantotais siltumapgādes veids, bet tiek mainīts nominālās ievadītās siltuma jaudas apjoms, apsildot lielāku platību vai palielinot karstā ūdens patēriņu (kombinētais ūdenssildītājs).

Pašvaldības teritorijā funkcionālas un ekspluatācijai atbilstīgas apkures iekārtas varēs izmantot līdz neatbilstību konstatēšanai vai atbilstīgi sertifikācijas pārbaudes aktam – līdz ekspluatācijas beigām. Iekārta nav jāmaina, ja tā ir darba kārtībā. 

Visās zonās, kurās izmanto akmeņogles, brūnogles, kūdru un šķidro kurināmo, tajā skaitā dīzeļdegvielu, aizliegts uzstādīt siltumapgādes sistēmas iekārtas.

Izmaiņas ieviestas, lai uzlabotu gaisa kvalitāti pilsētā un noslogotajos, blīvi apdzīvotajos rajonos.

Veselības un gaisa kvalitātes uzlabošana

Saistošie noteikumi izstrādāti, lai samazinātu piesārņojumu un ierobežotu darbības, kuru radītās emisijas var palielināt piesārņojumu konkrētā teritorijā. Mūsdienās noteiktu iemeslu dēļ notiek pārmērīgs patēriņš, rezultātā situācija noved pie enerģijas krīzes un dažādām ekoloģiskām problēmām, piemēram, skābā lietus, klimata, gaisa piesārņojuma un globālās sasilšanas izmaiņām.

Pēdējos gados slāpekļa dioksīda (NO2) un daļiņu PM10, benzola un benzpirēna gada vidējā koncentrācija atsevišķās monitoringa stacijās pārsniedz augšējo piesārņojuma novērtēšanas slieksni. Degšanas rezultātā izdalītās gāzes izjauc ekoloģisko līdzsvaru un izraisa nopietnas sekas elpceļiem.

Aukstajos mēnešos un apkures sezonā gaisā novērojama augstāka sēra dioksīda, CO2 emisiju, PM10, PM2,5 daļiņu koncentrācija, kas ir kaitīga cilvēkiem un dabai. Teritoriālās zonas siltumapgādes veida izvēlei tiek noteiktas, ņemot vērā slāpekļa dioksīda un daļiņu PM2,5 piesārņojumu, individuālās un lokālās siltumapgādes sistēmas iekārtu emisiju daudzuma telpisko izkliedi un devumu kopējā piesārņojuma līmenī, ietekmei pakļauto iedzīvotāju skaitu, teritorijas izmantošanas veidu un centralizētās siltumapgādes sistēmas pieejamību.

Reklāma
Reklāma
Jaunu gāzes apkures iekārtu uzstādīšana jāsaskaņo līdz 2026. gada 1. janvārim.

Galvaspilsētas zonējums

Atbilstīgi saistošajiem noteikumiem AS Rīgas siltums katru gadu līdz 1. oktobrim pārskata un aktualizē centralizētās siltumapgādes zonu karti un to iesniedz pašvaldības Mājokļu un vides departamentā, ko departaments līdz 31. decembrim pārskata un aktualizē I un II zonas robežas, ja iepriekšējā gadā mainījusies centralizētās siltumapgādes sistēmas pieejamība.

Pēc nepieciešamības visas zonas pārskata un aktualizē, izstrādājot Rīgas valstspilsētas gaisa kvalitātes uzlabošanas rīcības programmu, ja pašvaldības administratīvajā teritorijā ir vai var tikt pārsniegti gaisa kvalitātes vides normatīvi vai augšējie piesārņojuma novērtēšanas sliekšņi. Rādītāju pārsniegšanas gadījumā tiek pārskatīta un aktualizēta zonu karte, kas stājas spēkā vienlaikus ar Rīgas valstspilsētas gaisa kvalitātes uzlabošanas rīcības programmas apstiprināšanu.

Rīga ir iedalīta trīs zonās, kurās, veicot esošo siltumapgādes sistēmas iekārtu nomaiņu vai ierīkojot citu siltumapgādes veidu, palielinot nominālo ievadīto siltuma jaudu, jāievēro Rīgas pašvaldības saistošo noteikumu prasības. Saistošo noteikumu 26. punktā norādīti atļautie un aizliegtie risinājumi zonās.

Pirms siltumapgādes veida pirmreizējās izvēles vai maiņas īpašnieks vai tiesiskais valdītājs lūdz pašvaldības Siltumapgādes jautājumu komisijai saskaņojumu par siltumapgādes veida uzstādīšanu. Saskaņojuma saņemšanai jāiesniedz iesniegums. Lai izvērtētu siltumapgādes sistēmas iekārtas izmantošanas ekonomisko pamatotību, īpašnieks izmanto saistošo noteikumu pielikumā noteikto ekonomiskā izdevīguma aprēķina instrukciju un iesniedz kopā ar iesniegumu.

Iesniegumu iesniedz personīgi Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centrā, nosūtot to pa pastu, uz elektroniskā pasta adresi: dmv@riga.lv vai pašvaldības oficiālo elektronisko adresi normatīvajos aktos par elektronisko dokumentu noformēšanu noteiktajā kārtībā, vai ievietojot darba uzdevumu Būvniecības informācijas sistēmā.

Skaidrojumu par saistošajos noteikumos izvirzītajām papildu prasībām un tehniski ekonomiskā aprēķina izstrādi un aizpildīšanu sniedz Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūra Rīgas enerģētikas aģentūra. Iespējams pieteikties uz klātienes konsultāciju pa tālruni 67012350 vai vietnē: https://renove.lv.

Visā Rīgā, īpaši Centra rajonā un citām I zonā esošām mājsaimniecībām, aicina izvēlēties bezemisiju siltumenerģijas risinājumus vai to pieslēgt centralizētajam siltumapgādes tīklam.

Veiks pārbaudes

Siltumapgādes sistēmas iekārtas uzrauga un to reģistru veido Rīgas enerģētikas aģentūra, pārbaudot iekārtas un pārraugot reģistrā sniegtās informācijas atbilstību, pieprasot trūkstošo informāciju reģistra pilnveidei un sūdzību gadījumos.

Reklāma
Reklāma

Aģentūra ir tiesīga pieprasīt un saņemt datus no īpašnieka par siltumapgādes sistēmas iekārtu saskaņā ar sniegto informāciju par tās jaudu, apsildāmo platību, uzstādīšanas laiku un citiem datiem, piemēram, ziņas par sistēmas iekārtas regulārajām pārbaudēm un energoresursu patēriņu atbilstīgi ārējo normatīvo aktu prasībām par ugunsdrošību un ēku energoefektivitāti.

Atsevišķās zonās tiek ierobežota cietā kurināmā, tajā skaitā cietās biomasas apkures iekārtu uzstādīšana.

Seko līdzi jaunumiem

Latvijas mērogā Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) ir izstrādāta ES fondu programma, lai samazinātu gaisa piesārņojuma radīto negatīvo ietekmi uz vidi un cilvēku veselību, veicot dzīvojamajās mājās siltumapgādē izmantoto iekārtu aizstāšanu un uzlabojot individuālo siltumapgādes sistēmu efektivitāti, ieviešot tehnoloģijas, kas būtiski samazina gaisa piesārņojumu. Kā viens no risinājumiem ir pieslēgt dzīvojamo māju pilsētu centralizētajām siltumapgādes sistēmām.

VARAM sabiedrisko attiecību nodaļas speciālisti informē, ka ministrijas atbildībā ir Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 2.2.3. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot dabas aizsardzību un bioloģisko daudzveidību, zaļo infrastruktūru, it īpaši pilsētvidē, un samazināt piesārņojumu” 2.2.3.6. pasākuma “Gaisa piesārņojumu mazinošu pasākumu īstenošana, uzlabojot mājsaimniecību siltumapgādes sistēmas” 2.2.3.6.pasākums, kurā no 2023. gada līdz 2024. gada maijam tika izsludināti četri uzsaukumi dažādu apkures risinājumu izveidošanai mājsaimniecībās, lai uzlabotu gaisa kvalitāti Latvijas pilsētās.

Šo pasākumu regulē Ministru kabineta (MK) noteikumi nr. 169, un tajos pagaidām nav paredzēts izsludināt jaunus uzsaukumus. Pasākuma pirmajos uzsaukumos nav pieprasīts viss Eiropas Reģionālās attīstības fonda pieejamais finansējums, tāpēc VARAM sadarbībā ar Klimata un enerģētikas ministriju strādā pie MK noteikumu nr. 169 grozījumu projekta, kurā plāno noteikt iespēju izsludināt papildu uzsaukumus 2.2.3.6. pasākuma ietvaros un atvieglot atsevišķus nosacījumus.

Atbalsts tiek piešķirts mazajām daudzdzīvokļu mājām, kurās siltumapgādes nepieciešamā jauda nepārsniedz 50 kW un apkurei tiek izmantotas koksnes biomasas apkures krāsnis. 

Mājai jāatbilst apkures patēriņa E vai efektīvākai klasei, un tās kopējai lietderīgajai platībai jābūt lielākai par 50 kvadrātmetriem.

Dzīvojamajai mājai jābūt nodotai ekspluatācijā vismaz septiņus gadus, pirms iesniedz projekta iesniegumu, un pastāvīgi ekspluatētai vismaz pēdējos trīs gadus. Projektu var iesniegt par visu dzīvojamo māju, vienu vai vairākiem dzīvokļa īpašumiem.

Finansējumu var saņemt privātpersonas, juridiskās personas un saimnieciskās darbības veicēji, ja ieguldījumi tiek veikti atbilstīgā dzīvojamajā mājā, piemērojot minimālo atbalstu jeb de minimis.

Der zināt!

Aktualizētās zonu kartes stājas spēkā no sekojošā gada 1. janvāra un tiek publicētas vienlaikus ar aktualizēto centralizētās siltumapgādes zonas karti pašvaldības Mājokļu un vides departamenta tīmekļvietnē šeit.

Zonējums.

 

Sava enerģija

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Mediji".

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
DĀRZS DABA
Reklāma