Daudzi topošie saimnieki, izvēloties sapņu mājas būvnieku, pastiprinātu uzmanību pievērš norādītajiem energoefektivitātes parametriem. Lai arī tie sniedz ieskatu par potenciālā mājokļa taupību, rēķina kopsummu sastāda iemītnieki. Konsultē SIA "Līvas grupa" īpašnieks Agris Smelteris.
Energoefektivitātes loģiskais pamatojums
Ēkas energoefektivitāti ietekmē ne tikai konstrukcija, bet arī tās novietojums, atrašanās vieta un laika apstākļi. Agris Smelteris uzsver, ka energoefektivitāti ietekmē arī ēkas iemītnieki un viņu paradumi, piemēram, karstā ūdens patēriņš, vēlamā gaisa temperatūra, telpu ventilēšanas biežums un intensitāte, pārvietošanās, durvju un logu atvēršanas, aizvēršanas biežums. Mājas projektēšanai piesaista arhitektu, kas ļoti rūpīgi izvērtē īpašuma īpatnības un ņem vērā ģimenes paradumus.
Mājas ražotājam vajadzētu savai produkcijai noteikt loģisko energoefektivitātes slieksni, ko nodrošina ar konkrēta biezuma materiālu kombināciju, kurā sastopas mājas būvniecības izmaksas ar ekonomiskumu. Ja sienu siltumizolāciju palielina, ēkas apsildīšanai tiek patērēts mazāk enerģijas, samazinot pamatojumu tās siltināt papildus, – ietaupījums ir pārāk mazs.
Piemēram, ja rēķinu apmaksai nepieciešami 100 eiro mēnesī un māju padara par 25 procentiem siltāku, ietaupījums mēnesī ir aptuveni 25 eiro (300 eiro gadā), bet šāda ietaupījuma nodrošināšanai tiek iztērēti vairāki tūkstoši eiro papildu siltumizolācijai.
Ēkas konstrukciju var izveidot ar vēlamo siltumizolāciju, taču ar ietaupītās enerģijas starpību nav iespējams nosegt siltināšanas procesā iztērētos līdzekļus un kopējās ēkas izmaksas, ja būvniecībai nav piešķirts valsts vai pašvaldības finansējums, kā tas ir māju īpašniekiem Austrijā, Vācijā un citās valstīs. Jāņem vērā, ka atsevišķos gadījumos mājas būvniecība var sagādāt zaudējumus, nevis dot ieguvumus, piemēram, ja projektu īsteno pa bankas kredīta finansējumu.
Priekšroka – energoefektīvai mājai
Pasīvās mājas patērē mazāk enerģijas, bet to uzbūvēšanai jāiegulda vairāk līdzekļu, piemēram, palielināta sienu, griestu un grīdas siltumizolācija, siltāki logi un durvis, ventilācijas sistēmas ierīkošana. Kvalitatīva ventilācijas sistēma ar rekuperāciju ir diezgan dārga. Arī tās uzturēšana saistīta ar zināmām izmaksām, kā arī tās remonts vai nomaiņa var būt sarežģīta. Var gadīties, ka konkrētās sistēmas modelim rezerves daļas pēc nokalpošanas vairs nav pieejamas, un var nākties to pilnībā nomainīt.
Energoefektīvās ēkas risinājumi vairāk piemēroti lielām platībām un sabiedriskā lietojuma ēkām, piemēram, izglītības iestādēm, kurās ir lielāks kopējās enerģijas patēriņš. Privātmājām priekšroka tiek dota energoefektivitātei.
Izvēloties apkures risinājumu, jānovērtē ģimenes finansiālais stāvoklis un vidējā nepieciešamo rēķinu nomaksas summa, un to izvēlas atbilstīgi enerģijas patēriņam un apsildāmajai platībai.