Light snow -2.8 °C
S. 05.01
Sīmanis, Zintis
SEKO MUMS
Reklāma
Saules un Mēness gaitas nozīme lauku darbos.
Saules un Mēness gaitas nozīme lauku darbos.
Foto: Shutterstock/Mākslīgais intelekts / Latvijas Mediji

Sējas un ražas kalendārs veidots, izmantojot Saules un planētu gada kustības aprēķinu sistēmu, ko sauc par ģeocentrisko projekciju. Par centru tajā uzskata Zemi – atšķirībā no astronomijā pieņemtās heliocentriskās projekcijas, kurā par centru tiek izvirzīta Saule.

Reklāma

Nav šaubu, ka augi tāpat kā cilvēki izjūt ritmiskās pārmaiņas kosmosā – dienas un nakts vai gadalaiku maiņu. Vai ir kāds, kas apšauba saules nozīmi mūsu dzīvē? Tomēr, tā kā Mēness atrodas Zemei vistuvāk, tam ir ievērojama ietekme uz dzīvajiem organismiem.

Neapšaubāmi – kosmosā katram spīdeklim ir sava kustība, loma un arī ietekme uz Zemes dzīvi. Jāņem gan vērā, ka visumā vēl ir gana daudz nezināmā, neskatoties uz to, ka mūsdienās ir daudz iespēju to izpētīt. Visums ir bezgalīgs, un, visticamāk, arī tā izzināšanas iespējas ir tādas.

Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā saka – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu fona, ko sauc par zodiaku. Lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Saulei vajadzīgs gads jeb 365 dienas. Savukārt Mēness apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. To sauc par pavadoņa siderisko ciklu. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās. Dienas piederību kādai no grupām nosaka Mēness atrašanās noteikta zodiaka zvaigznāja ietekmē. Pie šādiem secinājumiem nonākts, ilgstoši novērojot augu attīstību praktiskos izmēģinājumos.

Savukārt matēriju veido četri elementi: ūdens, uguns, gaiss un zeme. Katram elementam ir divas galvenās īpašības. Uguns ir karsta un sausa, zeme – sausa un auksta, ūdens ir auksts un mitrs, gaiss – mitrs un karsts. Katra parādība un lieta ir šo četru elementu sajaukums gan neorganiskajā minerālu pasaulē, gan dzīvajos organismos. Katrs no šiem elementiem raksturīgs arī kādai auga daļai: ūdens lapām, uguns augļiem, gaiss ziediem un zeme saknēm. Zodiakā pār ūdens spēkiem valda zvaigznāji. Katrs Mēness ceļojuma cikls zodiakā ilgst 27 dienas, 7 stundas un 4 minūtes, tā laikā pavadonis planētai četras reizes sūta ūdens, siltuma, gaismas un zemes spēkus. Tas atrodas katrā zvaigznājā 2 līdz 3 dienas.

Kurš kalendārs ir pareizais?

Jā, patiesi, šāds jautājums kalendāru lietotājiem rodas diezgan bieži. Tas gan ir saprotams, jo pēc iepriekš aprakstītās metodes aprēķinātais Mēness ceļš zodiakā atšķiras no tā, ko piedāvā astrologi. Izdevuma autore uzskata, ka pareizi ir abi, bet atšķiras skatījumi. Tātad, izmantojot ģeocentriskās projekcijas metodi, Mēness, Saules un citu planētu ceļš zodiakā tiek aprēķināts pēc to stāvokļa debesīs, kāds būtu redzams no Zemes. Laiks, kad Mēness atrodas konkrēta zvaigznāja ietekmē, par dažām dienām atšķiras no astroloģisko kalendāru datiem. Lai būtu vieglāk saprast atšķirības, par pamatu ņemam apli, ko attiecīgi sadala 12 daļās, kas atbilst zvaigznāju skaitam. Zodiaka zīmju secība atbilst to stāvoklim debesīs, un astrologu kalendāros tās izvietotas vienmērīgi ik pēc 30°. Atbilstoši šiem posmiem arī tiek veikti aprēķini. Taču zvaigznāji nav vienāda lieluma, tāpēc atšķiras laiks, cik ilgi Mēness savā ceļā tajos uzturas. Ja nosacīto apli, 360°, sadala atbilstoši zodiaka zvaigznājiem, tad Zemes konstelācijas (sakņu dienas) aizņem lielāko daļu – 110°; attiecīgi Mežāzim atvēlēti 28°, Vērsim 36°, Jaunavai 46°. Savukārt ūdens konstelācijām (lapu dienas) 90°, kur Zivīm 38°, Vēzim 21°, Skorpionam 31°. Uguns un siltuma konstelācijām (augļu dienas) 89°; attiecīgi Strēlniekam 30°, Aunam 24°, bet Lauvai 35°. Gaisa un gaismas konstelācijām (ziedu dienas) 71°, attiecīgi Ūdensvīram 25°, Dvīņiem 28°, bet Svariem tikai 18°.

Mēness ceļš debesjumā un tā ietekme

Pilnu Mēness ceļu ap Zemi sauc par sinodisko periodu, ko redz un pazīst kā četras Mēness fāzes – jaunu, augošu, pilnu un vecu.

Perioda ilgums 29 dienas 12 stundas un 44 minūtes. Mēnesim riņķojot ap Zemi, apgaismotā un neapgaismotā puse redzama dažādās proporcijās. Jauns Mēness iestājas tad, kad pavadonis atrodas starp Zemi un Sauli, tad pret Zemi vērsta tā neapgaismotā puse un tas nav redzams. Septiņu dienu laikā tas kļūst arvien redzamāks un vakaros pie debesīm uzturas arvien ilgāk, iestājas pirmais ceturksnis, kas ilgst līdz piecpadsmitajai dienai, kad iestājas pilnmēness. Tajā laikā Mēness atrodas Saulei pretējā pusē, tāpēc tas ir labi redzams. Šajā laikā tas lec, Saulei rietot, un spoži spīd visu nakti. Šo periodu no jauna līdz pilnajam Mēnesim sauc par augošu mēnesi. Šajā laikā Mēness izliekums ir labajā pusē un, novelkot svītru kreisajā pusē, veidojas mazais burts p (pieaugošs). Pēc pilnmēness tā redzamība atkal pakāpeniski samazinās, tas kļūst redzams nakts otrajā pusē un no rīta. Izliekums nu ir kreisajā pusē un veidojas mazais burts d (dilstošs). Pēc nedēļas iestājas pēdējais ceturksnis, ko sauc par vecu Mēnesi, un pavadonis atkal kļūst neredzams. Zemes darbos Mēness fāzes ievērotas vienmēr, jo šī pavadoņa kustība ir labi redzama un dabas procesos arī jūtama. Ir pieņemts un vēl joprojām dzīvs uzskats, ka tas, kam lietojamā daļa izaug virs zemes, jāsēj un jāstāda augošā, bet, ja zem zemes, tad dilstošā Mēnesī. Tam par pamatu ir Mēness kustības ietekme uz ūdeni. Vērojot norises dabā, zemkopji secinājuši, ka lietus biežāk sagaidāms augoša un pilnmēness laikā, kas ļauj sēklām labi sadīgt. Savukārt augsne vieglāk padodas apstrādāšanai laikā, kad Mēness dilst, tad sakņaugiem vieglāk augt blīvajā zemē.Lai arī kā Mēness ietekmē mūsu dzīvi, tas tikai atstaro Saules radīto gaismu, bet pats nespīd. Saule ir galvenā zvaigzne, par kuras ietekmi uz Zemes dzīvi šaubu nav.

Mēness periodi

Katru mēnesi 27 diennaktīs Mēness debesjumā atkārto Saules gada ceļu. To sauc par lejupejošā un augšupejošā Mēness periodu jeb tropisko Mēnesi: aptuveni 14 dienas tas ir lejupejošs, bet nākamās 14 dienās – augšupejošs. Tā ir būtiska šī kalendāra sastāvdaļa, ko nevajadzētu jaukt ar dilstošu un augošu Mēnesi (sinodiskajā ciklā). 

Reklāma
Reklāma

Mēness redzamības laiks šajā ciklā palielinās un samazinās. Tas tāpat kā Saule paceļas gada sākumā virs horizonta arvien augstāk un augstāk, tad, atkal pagriežoties uz rudens pusi, slīd zemāk un zemāk. Tātad Mēness aug un dilst, iziet caur zodiaka zvaigznājiem, lec un riet, paceļas virs horizonta augstāk un zemāk, savas kustības laikā ietekmējot procesus uz Zemes. Konkrētāk skaidrojot: 

Mēness ir lejupejošs tad, kad tā redzamais laiks pie debesīm no lēkšanas līdz rietam samazinās, savukārt attiecībā pret horizontu tas katru nakti nokāpj arvien zemāk. Šis periods sākas, Mēnesim pietuvojoties Dvīņu zvaigznājam, un ilgst, līdz tas ieiet Strēlnieka zvaigznājā. Šajā laikā augu sulas plūst lēni un vairāk koncentrējas pazemes daļā, tāpēc tie labi apsakņojas. Šis laiks tiek uzskatīts par piemērotāko stādīšanai, sēšanai, mēslošanai, spraudeņu spraušanai, zāles pļaušanai un dzīvžogu apgriešanai, kas tik ātri neataugs, kā arī augļu koku potēšanai un lietaskoku ciršanai. Savukārt pārstādītie augi labi iejutīsies jaunajā vietā un veidos spēcīgu sakņu sistēmu. Šis periods tiek saukts par sējas jeb stādāmo laiku. Mūsu ziemeļu puslodē tas parasti pavasarī sakrīt ar augoša Mēness laiku un pilnmēnesi, bet rudenī sākas veca un beidzas jauna Mēness laikā. Spīdeklis pie debesjuma atgādina apgāztu bļodu. 

Mēness ir augšupejošs, kad tas ir sasniedzis Strēlnieka zvaigznāju. Tad Zemes pavadoņa spīdēšanas laiks pie debesīm no lēkšanas līdz rietam aizvien pieaug, attiecībā pret horizontu tas kāpj arvien augstāk. Augu sulas tad cirkulē strauji ar tendenci kāpt augšup. Visi spēki koncentrējušies virszemes daļās – tas ir ražas jeb vācamais laiks. Mēness pie debesīm atgādina bļodu, kuru var piepildīt. Šajā laikā ieteicams vākt augļus glabāšanai, griezt dzinumus spraudeņiem un potzariem, pļaut zāli ziemas lopbarībai, vākt ārstniecības augus. Vākums labi žūs, būs bagāts ar barības vielām un cukuriem. Labi izdosies ievārījumi, spiežot sulas, to iznākums būs lielāks un garša labāka.Dvīņu un Strēlnieka zvaigznāji ir pagrieziena punkti starp krītošiem un kāpjošiem spēkiem, tāpēc nav nepārprotami pieskaitāmi pie vieniem vai otriem.

Zināšanai

Ir autori, kas saka, ka Mēnesim ir 7 veidi. Jauns, augošs, pilns, dilstošs, Mēness stāvoklis attiecīgā zodiaka zvaigznājā ir augšup vai lejupejošs. Nekad nav tā, ka tas ieņemtu tikai vienu no iepriekš minētajiem stāvokļiem. Atverot kalendāru, varam teikt, ka mūsu izvēlētajā datumā, piemēram, 2025. gada 1. janvārī, Mēness ir jauns. Tas diennakts 10. stundā no Strēlnieka zvaigznāja ieiet Mežāža zvaigznājā. Tas nozīmē, ka no lejupejoša kļūst par augšupejošu un augļu diena pārvēršas par sakņu dienu. Tā nu sanāk, ka jaunā gada pirmajā dienā arī Mēness sāk jaunus ciklus.

Saules ceļš bezgalīgajā Visumā

Zodiaka joslā Saules ceļš mērāms gada garumā. Skatoties no Zemes, katrā zvaigznājā tā atrodas aptuveni vienu mēnesi. Centrālo līniju, pa kuru tā kustas, sauc par ekliptiku. Tās ceļā nozīmīga ir atrašanās četros ekvinokcijas punktos, kad mainās astronomiskie gadalaiki. Pavasara un rudens ekvinokcijas punkti attiecīgi ap 21. martu un 23. septembri, vasaras 22. jūnijā, bet ziemas 22. decembrī. Pārmaiņas dabā parasti sākas nedēļu vai pat divas agrāk. Ar Saules ieiešanu attiecīgajā ekvinokcijas punktā sākas astronomiskais gadalaiks. Reālajā dzīvē tas parasti jau ir sācies. Gadalaikiem mainoties, palielinās un samazinās dienas garums. No ziemas vidus līdz vasaras vidum Saule lec agri un noriet vēlu, bet gada otrajā pusē tās redzamība pakāpeniski saīsinās. Tāpat ar Saules atrašanos debesjumā – pavasarī tā ceļas arvien augstāk un augstāk, bet rudens pusē paceļas virs horizonta arvien zemāk. Katrā zodiaka zvaigznājā tā atrodas aptuveni mēnesi. Pie mums ziemas saulgriežos tā parasti atrodas Strēlnieka, bet vasaras saulgriežos – Dvīņu zvaigznājā. Ziemā un pavasarī tai piemīt kāpjošs spēks, kas nozīmē augšanu, ziedēšanu, pieņemšanos spēkā. Savukārt gada otrajā pusē tai piemīt lejupejošs spēks. Vasaras un rudens spēki nozīmē briedumu, ražu un atpūtu.

Saules sistēmas planētu kustības ietekme

Attiecībā pret zodiaku kustas arī pārējās Saules sistēmas planētas. Tas veido sarežģītu sistēmu, kas ietekmē arī mūsu dzīvi. Taču kosmosā ir nobīdes un samezglojumi, kas ietekmē Zemes dzīvi, izjaucot organismu ierastos ritmus. Jau kopš seniem laikiem astronomi aprēķina šīs parādības, lai brīdinātu cilvēci par briesmām, ko tās var radīt. Dažādas novirzes rada aptumsumi, Mēness pietuvošanās Zemei, planētu aizklāšanās, debess ķermeņu orbītu krustošanās, tā saucamās mezglu dienas. Kalendārā šīs dienas iezīmētas kā dārza darbiem nelabvēlīgas.

  • Augu augšanu un attīstību nelabvēlīgi ietekmē Saules un Mēness aptumsumi, arī tad, ja tie nav redzami mūsu puslodē. Šajā laikā sētie un stādītie augi attīstās slikti, plaisā un mēdz veidot šķirnei neraksturīgas formas. Savukārt ievāktās sēklas slikti glabājas, un tām ir slikta dīgtspēja.
  • Orbītas, pa kurām kustas debess ķermeņi, ir elipses, tātad attālumi līdz Zemei mainās. Mēness atrašanos tālākajā punktā sauc par apogeju (Ag). Nav novērots, ka tas augu dzīvi ietekmētu īpaši nelabvēlīgi. Ir autori, kas apgalvo, ka tajā laikā stādītajiem augiem esot tendence stiepties garumā – augi it kā atraujoties no zemes, tāpēc esot neizturīgi un varot sakrist veldrē, koki izgāzties ar visām saknēm. Pagaidām to nevar ne noliegt, ne apstiprināt. Ja apogejs sakrīt ar sakņu un lapu dienām, tad attiecībā uz augiem tām ir ziedu dienām raksturīgas īpašības.
  • Savukārt Mēness pietuvošanos Zemei sauc par perigeju (Pg), kas augus ietekmē nelabvēlīgi. Šajā laikā sēt un stādīt neiesaka, jo augi veidosies vārgi un kropli. Laistīšana perigeja laikā var veicināt sēnīšu slimību attīstību. Ilggadīgie augi pēc apgriešanas slikti ataug un nīkuļo. Vāktā raža un sēklas slikti glabājas. Savukārt ir īstais laiks nezāļu ierobežošanai ar mehāniskām metodēm, ja vien pietiek spēka. Perigeja laikā arī cilvēki jūtas saguruši.
  • Tajās 27,3 dienās, kuru laikā Mēness apriņķo Zemi, tas divas reizes šķērso Saules ceļu (ekliptiku) tieši pretējās pusēs. Šos krustpunktus astronomi sauc par Mēness mezgliem – augšupejošs un lejup- ejošs Mēness mezgls. Šos procesus parasti neredz, taču mezglu fāzes saistās ar enerģijas zudumiem. Šajās krustpunktu dienās sētie augi slikti dīgst, ir neizturīgi pret slimībām, veidojas zema un nekvalitatīva raža. Arī no ražas vākšanas un pārstrādes nelabvēlīgajās dienās vajadzētu atturēties. Ja tas nav iespējams, precīzi jāievēro tehnoloģija.
  • Augu augšanu nelabvēlīgi ietekmē arī Mēness fāžu maiņa no veca uz jaunu, ko tautā sauc par tukšo Mēnesi. Tad neiesaka sēt un stādīt, bet var apstrādāt augsni nezāļainos laukos, ravēt un cirst uzmācīgos krūmus, lai tie tik ātri neataugtu.

Aptumsumi 2025. gadā

  • Pilns Mēness aptumsums 14. martā (Latvijā būs redzams)
  • Daļējs Saules aptumsums 29. martā (Latvijā būs redzams)
  • Pilns Mēness aptumsums 7. septembrī (Latvijā būs redzams)
  • Daļējs Saules aptumsums 21. septembrī (Latvijā nebūs redzams)

Gadalaiki 2025. gadā

  • Pavasara sākums (ekvinokcija) 20. martā 11.01
  • Vasaras sākums (saulgrieži) 21. jūnijā 5.42
  • Rudens sākums (ekvinokcija) 22. septembrī 21.19
  • Ziemas sākums (saulgrieži) 21. decembrī 17.03
  • Zeme perihēlijā (vistuvāk Saulei) – 4. janvārī 15.28
  • Zeme afēlijā (vistālāk no Saules) – 3. jūlijā 22.54

Gadalaikus nosaka Saules atrašanās noteiktos debess sfēras punktos – pavasara punktā, vasaras saulgriežu punktā, rudens punktā un ziemas saulgriežu punktā. 

Mēness atrašanās lejupejošā un augšupejošā mezglā

  • 12.01. 7h lejupejošs Mēness
  • 26.01. 15h augšupejošs Mēness
  • 8.02. 13h lejupejošs Mēness
  • 23.02. 1h augšupejošs Mēness
  • 7.03. 19h lejupejošs Mēness
  • 22.03. 10h augšupejošs Mēness
  • 4.04. 2h lejupejošs Mēness
  • 18.04. 16h augšupejošs Mēness
  • 1.05. 10h lejupejošs Mēness
  • 16.05. 1h augšupejošs Mēness
  • 28.05. 19h lejupejošs Mēness
  • 12.06. 5h augšupejošs Mēness
  • 25.06. 4h lejupejošs Mēness
  • 9.07. 9h augšupejošs Mēness
  • 22.07. 13h lejupejošs Mēness
  • 5.08. 18h augšupejošs Mēness
  • 18.08. 19h lejupejošs Mēness
  • 2.09. 2h augšupejošs Mēness
  • 15.09. 0h lejupejošs Mēness
  • 29.09. 9h augšupejošs Mēness
  • 12.10. 6h lejupejošs Mēness
  • 16.10. 16h augšupejošs Mēness
  • 8.11. 14h lejupejošs Mēness
  • 22.11. 21h augšupejošs Mēness
  • 6.12. 0h lejupejošs Mēnesss
  • 20.12. 2h augšupejošs Mēness

Ņem vērā

Viss iepriekš aprakstītais attiecas arī uz pārējām Saules sistēmas planētām. Laiki, kad tās ir aizklājušās vai atrodas mezglu punktos, iekļauti šī gada kalendārā kā nelabvēlīgās dienas.Ne vienmēr visu izdodas izdarīt labākajās dienās. Gadās, ka piemērotākais laiks ir gaužām īss, jo Mēness ceļš rit bez pārtraukuma. Tas nepiebremzē, lai uzkavētos ilgāk kādā zvaigznājā, un gadās, ka citu nelabvēlīgo faktoru ietekmē ideālais laika nogrieznis iekrīt naktī vai tā vispār nav. Tas nenozīmē, ka jāstrādā naktī vai vispār jāatsakās no kādas darbības. Vienkārši jāņem šīs sakritības vērā. Rūpīgāk jāveic kopšanas darbi. Produktu uzglabāšanā un apstrādē stingri jāievēro tehnoloģija, cik nu vien iespējams, ja darbus nevar pārcelt uz citu dienu. Rūpīgi visu pierakstot un analizējot datus, var izprast arī neveiksmju cēloņus. Par kāda kultūrauga ražu un kvalitāti taču mēdz teikt – tas bija labs ābolu gads vai arī – tas galīgi nebija kartupeļu gads.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
DĀRZS DABA
Reklāma