Permakultūras praktizētāji iesaka augļu koku un ogulāju apdobes pavasarī nevis aprakt, bet gan mulčēt. Netiks traumēta sakņu sistēma, turklāt augam tiks papildu barības vielas, saglabāsies mitrums, augsne zem mulčas būs irdena, mazāk dīgs nezāles.

Reklāma

Ja apdobes mulčē vairākus gadus, ar laiku iznīkst pat daudzgadīgās nezāles. Sākot mulčēt pirmo gadu (ja apdobes stipri aizlaistas), uz augsnes klāj samitrinātu kartonu vai avīžu slāni. Virs tā liek kūtsmēslu kārtu vai kompostu, tad – sprīdi biezu salmu, lapu kārtu. 

Virspusi var pakāpeniski papildināt ar pļauto zāli. Ja to neapbērs, zāle apkaltīs un lēnām atdos vērtīgās vielas.

Labākā mulča augļu dārzā ir lapu koku šķelda. Der arī kritalas, kas pavasarī izslaucītas no malkas šķūņa. 



Vispirms ieteicams veidot uzbērumus ap katru augu. Ja ogulāji stādīti rindā, uzbērumu pamazām papildina, līdz izveidojas plata, irdena dobe, kas līdzinās meža augsnei. 


Mulčas slāni visu laiku papildina ar to, kas katrā brīdī rodams. Piemēram, nopļautā zāle, sasmalcināti žagariņi, atvases, salmi, siens, komposts u.c. 
Ja uz augsnes likts kartons, labumus ber apmēram 20 cm slānī. Ja kartonu nelieto, slāni veido apmēram 30 cm biezu. 



Ja augiem ir kādas slimības pazīmes, bojātās daļas aizvāc no dārza un sadedzina. 



Mulču nedrīkst likt pie paša stumbra. Ziemā arī irdens krāvums ap koku nav vēlams, jo tajā var iemitināties peles. Rudenī mulčē tikai sasalušu augsni.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.