Lai popularizētu savam novadam raksturīgos ēdienus, uzkrātās zināšanas un prasmes nodotu nākamajām paaudzēm, Rūjienas amatnieku biedrības "Rūzele" saimnieces apkopoja receptes un arī pagatavoja ēdienus, kas rūjieniešiem kļuvuši par neatņemamu maltītes sastāvdaļu gan ikdienā, gan godos. Lūk, divas no receptēm.
Kartupeļu biezputra jeb stūķis
Sastāvdaļas
- 1 kg kartupeļu
- 1 glāze piena
- 4 ēdamkarotes sviesta
- 1 tējkarote sāls
Pagatavošana
Kartupeļus nomizo, pārgriež uz pusēm, liek katlā, pārlej ūdeni un vāra, līdz gatavi. Pirms vārīšanas beigām pieber sāli. Kartupeļus nokāš un sastampā biezenī. Pievieno karstu pienu, sviestu un saputo, un – stūķis gatavs!
Lai biezputrai piešķirtu krāsu, pievieno dārzeņu biezeņus.
Vārītu biešu biezenis iekrāsos biezputru sarkanu, ķirbju biezenis dzeltenu, burkānu biezenis oranžu, bet spinātu biezenis – zaļu. Lai sagatavotu biezeni, dārzeņus nomizo, sīki sagriež, liek katliņā, pārlej ūdeni un vāra, līdz tie mīksti. Tad sablendē viendabīgā putriņā. Tad masu pievieno kartupeļu biezputrai, visu labi samaisa vai sakuļ ar mikseri.
Rūjienas karašiņas
Sastāvdaļas
- 700 g kviešu miltu
- 300 g miežu miltu vai rupjmaizes rīvmaizes
- 1 glāze rudzu kliju
- 2 ēdamkarotes cukura
- 1 ēdamkarote sāls
- 30 g rauga
- 1 l silta ūdens
Pagatavošana
Siltam ūdenim (ap 40 ºC) pievieno sāli, cukuru, raugu un visu rūpīgi samaisa. Pieber klijas, kviešu miltus un miežu miltus. Mīca, līdz mīkla kļuvusi viendabīga. Raudzē 40 minūtes. Tad mīklu liek apaļās formiņās vai arī ar rokām veido apaļas karašiņas, liek uz pannas, kurā ieklāts cepampapīrs. Pirms likšanas krāsnī ļauj mīklai 15 minūtes uzrūgt. Cep cepeškrāsnī 230 grādos 45 minūtes.
Kad karašiņa izcepta, ļauj tai kādu brīdi atpūsties un tikai pēc tam sagriež šķēlēs.
Labi garšo ar dažādu zaļumu sviestu.