Tuvojošos svētku izjūtu noteikti vairo mājokļa sapošana un rotāšana. Adventes vainags jau ir tapis, tagad var darināt dekoru, ar ko rotāt ārdurvis vai žoga vārtiņus.

Reklāma

Simboli un izmantojamie materiāli

Šo dekoru, tāpat kā adventes vainagu, veido apļa formā un pamatā izmantojot egļu un priežu zarus. Aplis simbolizē mūžību, pilnību, vienotību un bezgalību, savukārt zaļskujainie zari – mūžīgo dzīvību.

Ļoti skaisti vijumā izskatās baltegļu zariņi, arī citu mūžzaļo augu – pacipreses, kadiķa, īves un duglāzijas – zaļums. 

Kā rotājošus elementus var izmantot dabas materiālus: mežrozīšu, vilkābeļu, bārbeļu, pīlādžu augļus, kastaņus, ozolzīles, magoņu galviņas, smilgas, papardes, sausos ziediņus. Var salasīt sīkus žagariņus, arī nelielus – priežu, lapegļu, alkšņu – čiekuriņus. 

Košs akcents būs plāni sagrieztas, izkaltētas mandarīnu, citronu, laimu un biešu ripiņas.

Aija Žagariņa ir viena no vadošajām floristēm Baltijas valstīs.

Taču skuju vainags ir skaists arī bez smalkiem dekoriem, īpaši, ja veidots no baltegļu zilganzaļajām skujām. Tad pietiks ar stikla pērlīšu virteni, čiekuriem un ābolīšiem. Ja gribas greznāku rotājumu, papildus var izmantot eglīšu rotājumus, krelles, putnu figūriņas vai vēl kādu dekoratīvu nieciņu, ko bagātīgi piedāvā hobijpreču un floristikas piederumu veikalos, organzas vai cita materiāla lentes.

Pieklusināts un atturīgs skaistums

“Adventes vainaga un durvju dekora darināšanas principi, materiālu izvēle un to izkārtojums būtiski neatšķiras. Drīzāk atšķiras tas, kā izprotam šo laiku,” skaidro Aija Žagariņa, Floristu skolas A-Ž vadītāja. “Šis laiks ir mierīgāks un klusāks nekā Ziemassvētki, tāpēc nevajadzētu aizrauties ar košiem vainagiem, kas rotāti ar milzu bumbām, zvaigznēm un spīguļiem. Jāpavēro, kas notiek dabā, kādas krāsas un formas tur pašlaik dominē. Adventes laikā dekori jāveido atturīgāki. Tuvojoties Ziemassvētkiem, to pašu dekoru varam padarīt košāku un greznāku.”

Turpinot floriste izstāsta, ka saskaņā ar kristīgajām tradīcijām adventes vainagā vajadzētu dominēt violetajai krāsai, kas simbolizē garīgumu un iekšēju mieru. Savukārt Ziemassvētku klasiskās krāsas ir zaļa, sarkana un balta.

“Gādājot materiālus dekoram, ieteicams tos savākt nedaudz vairāk, nekā vajadzīgs. Noteikti jāņem vērā, ka daudzi augi ir iekļauti aizsargājamo sarakstā. Tāpēc labāk lai paliek mežā sūnas, mūžzaļie staipekņi un melleņu un brūkleņu mētras,” iesaka Aija Žagariņa.

Šos un citus vērtīgus padomus, kā veidot dekorus, skaistus ziedu pušķus un kompozīcijas, var gūt mājaslapā: www.floristuskola.com.

Dekors Ziemassvētku laikam.

Padomi

  • Dekoram labāk izmantot priežu zariņus un kadiķus, jo skujas nebirst tik ātri kā eglēm.
  • Ja rotāšanai paredzētie čiekuri nav atvērušies, tos ieliek cepeškrāsnī zemā temperatūrā apžāvēties – tie atvērsies.
  • Lai notīrītu sveķus no rokām, kas tur nonākuši no priežu un egļu zariem, rokas vispirms ieziež ar sviestu, tad nomazgā ar trauku mazgāšanas līdzekli un noskalo.
  • Ja uz rokām nokļuvusi karstā līme, ļauj tai atdzist un tad notīra no rokām.

Darba gaita

1. Daļa no dekora darināšanai izmantotajiem materiāliem: priežu, egļu, kadiķu zariņi, efejas, smilgas un kaltētas papardes.

Izejmateriāli.

2. Darbam nepieciešamie rīki: metāla aplis dekora pamatnei, metāla stieple, knaibles un dārznieka šķēres. Attēlā nav redzama līmes pistole, ko izmanto dekoratīvo elementu pielīmēšanai.

Darbam nepieciešamais.

3. Lai darbs raitāk ritētu, zarus iepriekš sagarina. Tiem nav jābūt gariem, citādi vijot veidosies pirtsslota, nevis glīts vainags. Lai visi elementi stabili turētos dekorā, tiem aptin metāla stiepli un cieši pievelk.

Sagarinātie zariņi.

4. Zariņus un citus dabas materiālus pie pamatnes stiprina pulksteņa rādītāju kustības virzienā. Zariņus liek krusteniski pāri viens otram – tad dekors būs kuplāks.

Stiprināšana.

5. Kad priežu, egļu zariņu un citu dabas materiālu stiprināšana pie pamatnes pabeigta, raugās, kur vēl iederētos kāds dekoratīvs elements. Ar līmes pistoli pielīmē interesantas formas sausos zariņus, ar sarkanām ogām piebārstītos ileksa jeb akmeņozola vai bārbeļu zariņus vai ko citu.

Līmēšana.

6. Eglīšu stikla rotājumus piesien pie dekora pamatnes. 

Dekori.

Lai vijumu varētu piekarināt pie durvīm vai vārtiņiem, ņem nepieciešama garuma metāla stieplīti, vienu galu aptin ap dekora pamatni, bet otru galu sagriež cilpiņā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.