Kad var klāt skujas uz kopiņām un ko darīt, lai uz apmalītēm un pieminekļa tik ļoti neaugtu sūnas? Jautā Viesturs Bauskā.

"Ar skuju likšanu vēl nevajag steigties. Tagad galvenais darbs ir grābt lapas,” skaidro kapu ierīkotājs Andris Šīrmanis.

Lapas grābj cītīgi

Lapas būtu vēlams nogrābt vairākos piegājienos, nevis gaidīt, kad lapkritis beigsies. Nesen kritušas lapas ir vieglāk novākt, nekā ja būs sakritis biezs slapju lapu klājiens. Neliels lapu daudzums apstādījumiem nekaitē, taču ilgi nenogrābta bieza lapu kārta siltā laikā var bojāt apstādījumus, kapu rāzītes.

Ir riskanti plānot lapu vākšanu atstāt līdz svecīšu vakaram, jo tad jau mēdz iestāties ziemīgi laika apstākļi ar sniegu un salu. Taču skujas gan labāk uzlikt šajā laikā. Turklāt pietiks ar dažiem egļu zariem uz katras kopiņas.

Smiltis atstāj uz pavasari

Rudenī kapvietas segumam nevajag uzvest svaigas smiltis, jo pa ziemu tās jau sāks piesārņoties. Turklāt ziemā svaigo smilšu efektu gandrīz nemanīs, jo to segs sniegs un arī uz kapiem iet retāk. Smilšu uzbēršanu labāk atlikt uz pavasari. Smilšu segums glītā izskatā saglabājas aptuveni divus gadus.

Sūnas un ķērpji ir izplatīta problēma vecos, ēnainos kapos. Ir cilvēki, kam tieši patīk šī zaļā rota, taču, ja nepatīk, par to jāsāk domāt jau ar pieminekļa un apmalīšu materiāla izvēles brīdi. 

Kā tikt galā ar sūnu

Sūnu augšanas profilaksei pieminekļus tīra vismaz divreiz gadā.

Nekādu brīnumlīdzekļu, lai apturētu sūnu augšanu, nav. Var vienīgi regulāri tīrīt un speciāli apstrādāt, kas mazinās to vairošanos. Profesionāliem kapu kopējiem ir efektīvi līdzekļi cīņā ar apaugumu un netīrumu slāni, kas veidojas uz akmeņiem. Taču uzaicināt firmu tikai pieminekļa tīrīšanai būs dārgs prieks. Tas atmaksāsies, ja vienojas par visas kapvietas sakopšanu. 

Tas, kā tikt galā ar sūnu, atkarīgs no katra konkrētā materiāla. Jo tas poraināks un grubuļaināks, jo grūtāk. Iegādājamie pretsūnu līdzekļi palīdzēs tikt galā ar sūnu, taču pēc laika tā augs atkal. 

Svarīgākais ir virsmu noberzt, lai akmens ir tīrs un sporām nav kur aizķerties. Tātad noteikti vajadzēs cietu saru suku un ūdeni.

Vispraktiskākie ir pulētie kapakmeņi. Arī uz tiem krājas apsūbējums un putekļu kārta, taču tie ir viegli noslaukāmi.

Problemātiski kopšanas ziņā ir gan porainie materiāli, gan tādi laukakmeņi, kuriem priekšpuse ir pulēta, bet aizmugure neapstrādāta. 

Sevišķi liepas rada netīrību un vairo akmeņu apaugumu. Tām raksturīgs lapu izsvīdums, kā ietekmē pulētie pieminekļi kļūst blāvi un tos ir grūti notīrīt. Ja kapvietas tuvumā ir liepas, nevajag izvēlēties gaišu oļu segumu un gaišas krāsas vai stikla pieminekli.

Sūnu augšanas profilaksei pieminekļus tīra vismaz divreiz gadā.

Konsultējies ar profesionāļiem!

Prātīgi kapvietas sakārtošanai vai jaunas ierīkošanai uzaicināt profesionālus ierīkotājus. Apstādījumu veidošana kapos atšķiras no mazdārziņa. Ierīkotāji arī pastāstīs par augu un akmeņu tālāko ikdienas kopšanu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.