Tēvs ir uzrakstījis testamentu – īsi un kodolīgi. Mēs ar māsu vēlamies, lai testaments tiktu apstiprināts pie notāra. Cenšamies tēvu pārliecināt par šādu soli, taču viņš spītīgi uzskata, ka notāri to pārvērtīs par parastam cilvēkam nesaprotamu. Vai iespējams tēva rakstīto testamentu nepārveidotu iekļaut testamentu reģistrā? Jautā Ieva S. Konsultējusi zvērināta notāre Dace Ozoliņa

Reklāma

“Jā, jūsu tēvs var paša uzrakstīto testamentu nodot glabāšanā jebkuram viņa izvēlētam zvērinātam notāram. Lai tēva pašrocīgi rakstītais testaments iegūtu publiska testamenta spēku un, kā pareizi sakāt, vēlāk nerastos nevajadzīgi pārpratumi, jāievēro daži nosacījumi. Tēvam pašam kā testamenta sastādītājam testaments jāievieto slēgtā aploksnē un šī aploksne jāiesniedz notāram, kā arī jāpaziņo notāram aploksnes saturs, proti, ka aploksnē ir dokuments, kurā izteikta viņa pēdējā griba,” skaidro zvērināta notāre Dace Ozoliņa.

Tālāk jau rīkosies notārs – apzīmogos aploksni ar zvērināta notāra zīmogu un uz aploksnes lūgs parakstīties tēvam kā testamenta sastādītājam un parakstīsies arī pats.

Par testamenta pieņemšanu glabāšanā notārs sastādīs notariālo aktu un iekļaus testamentu reģistrā. Līdz ar šo darbību tēva pašrocīgi rakstītais testaments iegūs publiska testamenta spēku.

Taču prakse rāda, ka pašrocīgi sastādītie testamenti bieži ir neizpildāmi to satura trūkumu dēļ. 

Tāpēc ir vērts apsvērt testamenta sastādīšanu uzticēt zvērinātam notāram – ja notārs taisīs testamentu, kurā precīzi atspoguļos tēva gribu, viņš arī garantēs testamenta kvalitāti un to, ka testaments būs izpildāms, papildina notāre.